5 powodów dla których warto iść na studia informatyczne

Iść, czy nie iść na studia informatyczne, oto jest pytanie, które zadaje sobie wielu ludzi chwilę po maturze. W internecie można spotkać opinie, z których wynika jakoby studia informatyczne były zwykłą stratą czasu i do niczego się nie przydadzą, ale ponieważ ja jestem dokładnie odwrotnego zdania to postaram się wymienić 5 punktów, dla których moim zdaniem jednak warto "zmarnować" ten czas. Artykuł porusza kwestie z perspektywy studiów informatycznych na Politechnice Wrocławskiej.

1. Motywacja do nauki

informatyka i studia

Prawda jest taka, że niewiele ludzi ma wystarczająco motywacji do długotrwałej nauki. Gdy przeminie pierwsze ekscytacja spowodowana stworzeniem naszego pierwszego Hello World, czy prostego kalkulatora, to z czasem zauważymy, że czasu na programowanie nam zawsze brakuje. Niestety konsekwencją tego jest fakt, że większość ludzi odpuści naukę i powróci do niej za rok, może dwa, albo niestety wcale. Studia, szczególnie te dzienne, wymuszają w miarę systematyczną pracę. W kontekście programowania najbardziej wartościowe będą kursy oznaczane jako laboratoria, gdzie najczęściej co tydzień trzeba oddawać kolejne projekty lub rozwiązywać na żywo kolejne problemy. Chcąc nie chcąc jesteśmy zmuszeni do poświęcenia regularnie czasu z naszym przyjacielem IDE. Motywujące jest także środowisko, które na studiach nas otacza. Naturalne jest, że ludzie starają się równać do najlepszych, a nie najgorszych. Na studiach informatycznych osób best of the best z różnych dziedzin spotkamy na pewno więcej niż ucząc się na własną rękę w zaciszu swojego domu, a to sprawi, że będziemy chcieli im dorównać. Jeśli okaże się, że jesteśmy wzorem dla innych - tym lepiej.

2. Studia uczą myśleć na innym poziomie

Brzmi to może banalnie, ale z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że studia uczą w jaki sposób efektywnie przyswajać wiedzę.Naturalnym jest, że człowiek to stworzenie leniwe, które broni się przed zbyt dużą dawką nowości na raz. Gdy przychodzi czas egzaminów nauka sztuki efektywnego przyswajania wiedzy jest niezbędna. Studia nauczą nas przede wszystkim tego, że nie w każdej dziedzinie da się być ekspertem, a tam gdzie jest to niemożliwe ograniczmy się do nauki minimum, które będzie dla nas przydatne. Będąc bezpośrednio po liceum, technikum lub innej szkole średniej większość osób ma jeszcze niestety błędne podejście, że ze wszystkich kursów trzeba mieć 5 na świadectwie.

3. Studia to nie papierek

dyplom na studiach

fot. flickr.com/photos/soundman1024/

W internecie najczęściej przewija się argument negujący sens studiów informatycznych w postaci ***"i tak nikt nie spojrzy na papierek"***. Prawda, bo jeśli ktoś wybiera się na studia z taką myślą, to już gdzieś na początku popełnił błąd. Argument ten pojawia się zazwyczaj w kontekście pytań "czy żeby zostać programistą, trzeba skończyć studia". Odpowiedź nie jest jednoznaczna i w dużej mierze łączy się z punktem pierwszym pt. motywacja. Informatyka to szeroka dziedzina, jeżeli ktoś myśli, że programowanie to tylko tworzenie kodu to jest w dużym błędzie. Prędzej, czy później okazuje się, że tworząc większą aplikację niezbędna jest wiedza z baz danych, protokołów komunikacyjnych, przynajmniej podstaw administracji. W specjalistycznych dziedzinach przydaje się również sztuczna inteligencja, grafika komputerowa oraz matematyka na nieco wyższym poziomie. Kursy takie jak algorytmy i struktury danych, czy paradygmaty programowania pozwolą nam zrozumieć wiele problemów na niższym poziomie, a to pozwoli na wybór najbardziej efektywnych rozwiązań. W końcu większość ludzi programujących w Javie wie, że istnieje coś takiego jak LinkedList i ArrayList, jednak dzięki temu, że na studiach implementuje się je od 0, to jesteśmy w stanie dużo lepiej zrozumieć w jakich zastosowaniach sprawdzą się lepiej. Podobnie jest ze znajomością innych języków programowania oraz paradygmatów, których na studiach spotkasz co najmniej kilka. Oczywiście jest to uogólnienie, bo przecież w domu korzystając z książek oraz internetu też można się wszystkiego nauczyć, podejrzewam, że poświęcając odpowiednio dużo czasu bylibyśmy w stanie zbudować nawet elektrownię atomową. Należy sobie jednak uczciwie zadać pytanie - ile osób kupuje i czyta książki poświęcone algorytmice i dziedzinom innym niż programowanie, gdy ich głównym celem jest zostanie programistą? Z mojego doświadczenia wynika, że raczej niewiele.

4. Pracodawcy przyjdą do Ciebie

Większość osób ogranicza swoje myślenie o użyteczności studiów w kontekście swojej kariery wyłącznie do zagadnienia ***"czy pracodawca spojrzy jaką uczelnię skończyłem?"***. Jest to kolejny błąd i zamykanie się na inne korzyści, które możemy otrzymać. Największe uczelnie w Polsce najczęściej współpracują z wieloma firmami. W przypadku PWr są to m.in. Nokia, Capgemini, Insert, Credit Suisse i wiele innych które organizują cykle dodatkowych szkoleń, oferują staże i praktyki. Będąc na studiach mamy więc znacznie ułatwioną sytuację w kontekście startu naszej kariery. Podczas, gdy w normalnym scenariuszu to my szukamy miejsca do rozpoczęcia kariery, musimy wysyłać CV mailem licząc, że ktoś się do nas odezwie, na studiach to często pracodawca sam wyciągnie do nas rękę i daje możliwość bezpośredniego kontaktu. Tak jak również wspomniałem, niektóre firmy prowadzą cykle szkoleń, czasami trwające nawet przez cały semestr. Mamy dzięki temu niesamowitą okazję to pozyskania darmowej wiedzy od praktyków w swojej dziedzinie, co na studiach przepełnionych głównie mocno teoretycznymi problemami jest bardzo przydatne.

5. To nie jest kwestia wyboru

Decydując się na studia, ludzie najczęściej podejmują kalkulacje, stawiając obok siebie dwie możliwe ścieżki typu:

  • mogę iść na studia i po 5 latach pójść do pracy
  • mogę nie iść na studia, nauczyć się wszystkiego samemu w rok i po 5 latach mieć 4 lata doświadczenia w zawodzie.

Mam nadzieję, że większość osób czytając te dwa punkty widzi tutaj pewne niebezpieczne założenie, polegające na tym, że samodzielnie będziemy w stanie przyswoić taką wiedzę, która uczyni nas atrakcyjnym na rynku pracy. Jest to o tyle ryzykowne podejście, że jeżeli zabraknie nam motywacji lub zwyczajnie utkniemy z nauką i nie będziemy wiedzieli za co zabrać się dalej(typowy dylemat pt. programuję od 2 lat w Javie jak zacząć z JEE), to pozostaniemy zarówno bez pracy i bez studiów - mówiąc krótko z niczym. Pierwszy punkt też jest w większości przypadków studentów informatyki nieprawdziwy. O ile studia magisterskie trwają rzeczywiście 5 lat, to jednak większość osób już podczas 7, a nawet wcześniejszych semestrów pracuje co najmniej na pół etatu. Studia na chwilę obecną są w naszym kraju bezpłatne, osobiście nie widzę więc racjonalnego powodu, dla którego nie powinniśmy połączyć obu wymienionych punktów i oprócz studiów dokształcali się w wolnym czasie(uwierzcie, na studiach go mimo wszystko nie brakuje), a następnie wybrali się do pracy.

Podsumowanie

Moim zdaniem studia (nie tylko informatyczne) to w większości przypadków wartościowy kierunek rozwoju. Należy jednak pamiętać, że to naszym celem powinno być wyciągnięcie z uczelni tego co najlepsze, a nie oczekiwanie, że ktoś poda nam wszystko na tacy. Odpowiadając samemu sobie na niżej postawione pytania powinieneś poznać odpowiedź, czy studia informatyczne są dla Ciebie. 1. Czy idziesz na studia, żeby się czegoś nauczyć, czy dla papierka? Jeżeli wybierasz się na studia z powodu innego niż wiedza - nie marnuj swojego cennego czasu. 2. Czy oczekujesz, że studia informatyczne uczynią ze mnie programistę/administratora/bazodanowca...? Studia uczą myślenia, dadzą Ci narzędzia, ale to Ty musisz się nauczyć z nich korzystać w praktyce. Uczelnia to nie szkoła zawodowa. 3. Czy liczysz na to, że kilka lat studiów wystarczy, żeby pójść do pracy? Nie ograniczaj się! Ucz się dodatkowo na własną rękę, rozwijaj swoje pasje i jak najwcześniej rozpocznij praktyki lub staż oraz już w trakcie studiów staraj się o pierwszą pracę.

Dyskusja i komentarze

Masz pytania do tego wpisu? Może chcesz się podzielić spostrzeżeniami? Zapraszamy dyskusji na naszej grupie na Facebooku.