Dziś chciałbym napisać o bardzo ważnej kwestii w programowaniu na androida, mianowicie o testowaniu aplikacji na fizycznym urządzeniu. Często ułatwia nam to życie, gdy testujemy bardziej wymagające aplikacje, na przykład korzystające z kamery urządzenia. Kolejną niewątpliwą zaletą debugowania przez USB jest oszczędność czasu. O ile w przypadku słabszych komputerów użytkowanie symulatora androida może być obciążające, o tyle proces wdrożenia na fizyczny telefon jest zwykle prosty i niezwykle krótki. Przejdźmy więc do rzeczy.

1. Konfiguracja telefonu – napiszę tu jedynie o doświadczeniach ze swoimi urządzeniami, jednak w większości powinno być bardzo podobnie. Pierwszym krokiem jest wejście w ustawienia

Interesuje nas zakładka „Opcje programistyczne”. Dodam jeszcze, że w starszych telefonach z serii XPERIA, spotkałem się z tym, że zakładka ta występowała nie bezpośrednio w ustawieniach, lecz dopiero po przejściu w zakładkę „Aplikacje”.

W opcjach programistycznych zaznaczamy „Debugowanie USB”. Można sobie także zaznaczyć opcję „Zostaw włączony”, gdy jesteśmy w fazie np. dopinania jakiejś aplikacji na ostatni guzik i często sprawdzamy zmiany. Znowu przy zagadnieniach związanych z geolokacją, przyda nam się opcja „Pozorowanie lokacji”. Warto zapoznać się z resztą możliwości w tej zakładce.

2. Konfiguracja komputera – podłączamy telefon do komputera kablem dostarczonym nam przez producenta. W przypadku telefonów z serii XPERIA (wiem też o HTC) powinien wyświetlić się komunikat, że potrzebne sterowniki znajdują się na karcie telefonu i pytanie o ich instalację. Trzeba je zainstalować. W przypadku innych telefonów, sterowniki należy najpierw ściągnąć i dopiero zainstalować.

To w zasadzie jest już wszystko. Od tej pory, kiedy podłączymy telefon do komputera, system znajdzie go, a w powiadomieniach telefonu powinniśmy mieć informację o włączonym trybie debugowania i znajomą ikonkę androida.

3. Wdrażanie projektu na telefon - tutaj sprawa jest już najprostsza. Jeżeli poprawnie wykonaliśmy powyższe instrukcje, czas teraz odpalić Eclipse z pluginem ADT. Algorytm jest taki sam jak zwykle, klikamy na projekcie prawym przyciskiem myszy, wybieramy Run as a następnie Android Application. Niezwykle ważne jest, aby wersja Androida, któremu dedykujemy aplikację była zgodna z posiadaną przez nas na telefonie, gdyż Eclipse dynamicznie przydziela odpowiednim projektom odpowiednie urządzenia. Stąd też gdy podłączymy telefony z systemem 2.3.3 i 4.0.3, oraz stworzymy dwa takie projekty, to każdy z nich będzie widział tylko „swoj” telefon. Powinniśmy zobaczyć coś takiego :

Znaczy to, że wszystko poszło po naszej myśli. Zaznaczamy nasze urządzenie, możemy też zaznaczyć okienko „Use same device for future launches”, aby przy każdej kompilacji nie wybierać urządzenia ponownie (choć w Eclipse to różnie działa) i cieszymy się zwiększonym komfortem pracy :-)

- napiszę tu jedynie o doświadczeniach ze swoimi urządzeniami, jednak w większości powinno być bardzo podobnie. Pierwszym krokiem jest wejście w ustawienia