Java. Programowanie praktyczne od podstaw

Z racji tego, że kursanci oraz osoby, które szkolimy stacjonarnie, często pytają o książki uzupełniające nasz kurs w kwestii teoretycznej, to od czasu do czasu sięgam po różne książki przeznaczone dla zupełnie zielonych. Jedną z takich pozycji jest Java Programowanie praktyczne od podstaw autorstwa Krzysztofa Barteczko.

krzysztof barteczko java programowanie praktyczne od podstaw

Przed recenzją samej książki może dwa słowa o tym kim jest Pan Barteczko. Z tego co udało mi się znaleźć w sieci, to jest on wykładowcą na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych (dawniej PJWSTK). Więcej informacji nie znalazłem, więc zapowiada się solidnie, lecz raczej teoretycznie.

Książka jako jedyna w Polsce książka dla zaczynających od zera jest częściowo dostosowana do Javy 8. Na szczęście w odróżnieniu od książki "Java. Uniwersalne techniki programowania" wydawnictwo nie zdecydowało się wprowadzać nikogo w błąd z Javą 9.

Jeżeli chodzi o zawartość to książkę czyta się bardzo dobrze, pisana jest przyjaznym dla początkujących językiem, a każde zagadnienie jest dosyć dogłębnie omówione. W spisie treści znajdziemy:

  • Podstawy(zmienne, typy danych, operacje na danych)
  • Programowanie obiektowe(definiowania klas i obiektów, dziedziczenie)
  • Sterowanie i pętle
  • Struktury danych
  • Pobieżnie omówione programowanie współbieżne oraz funkcyjne

Na duży plus zasługuje tutaj omówienie przynajmniej wskazanie czytelnikowi, że istnieje coś takiego jak wyrażenia lambda, interfejsy funkcyjne, strumienie, czyli najważniejsze zmiany wprowadzone w Javie 8. Nie znajdziemy tego np. w książkach autorstwa Caya Horstmanna.

Książka ma zasadniczo jeden, ale spory minus. Po przerobieniu 500 stron, bo tyle mniej więcej ma ta pozycja, użytkownik nie stworzy ani jednej aplikacji "okienkowej". Nie ma tutaj słowa o Javie FX, czyli jednej z największych nowości wprowadzonych do Javy 8. Z tego powodu czytelnik może się nieco zniechęcić tym, że przerobił "już tak dużo" materiału, a efekt nadal jest na pierwszy rzut oka taki sobie. Może zbytnio się czepiam, ale jeśli w tytule książki pojawia się słowo "praktyczne", to przydałoby się, żeby w książce było faktycznie coś praktycznego. Nie znajdziemy tutaj ani zadań, ani przykładów rozbudowanych na więcej niż kilkanaście/dziesiąt linijek kodu, dużo lepszym tytułem byłoby po prostu "Programowanie od podstaw".

Pomimo tego książka jest godna polecenia. Czyta się równie dobrze jak książki autorstwa Marcina Lisa, jednak omówione jest tutaj więcej zagadnień oraz poruszone są istotne elementy Javy 8. Porównując ją do innego popularnego tytułu "Java Podstawy" Caya Horstmanna, również raczej rekomenduję pozycję Pana Barteczko, nie znajdziemy tutaj tabel na dwie strony z listingami dokumentacji, które zasadniczo na początku są nikomu nie potrzebne, no i ponownie - książka przynajmniej częściowo wprowadza do Javy 8. Cena również jest atrakcyjna, ponieważ można ją znaleźć za ok 50zł.

Ocena 7/10, godna polecenia.

Dyskusja i komentarze

Masz pytania do tego wpisu? Może chcesz się podzielić spostrzeżeniami? Zapraszamy dyskusji na naszej grupie na Facebooku.