Praktyczny kurs Java - Marcin Lis

Książka, która dziś idzie na ogień recenzji to Praktyczny kurs Java napisana przez Marcina Lisa. Autor posiada w dorobku wiele pozycji chętnie wydawanych przez Helion. Ich tematyka to przede wszystkim programowanie w językach Java, C#, PHP. Oprócz książek wprowadzających do danego języka ciekawe są także te z ćwiczeniami praktycznymi, które szczególnie przydadzą się tym, którzy nie mają weny twórczej do wymyślania sobie ciekawych problemów.

pratyczny kurs java Marcin Lis

Praktyczny kurs Java jest kierowany przede wszystkim do ludzi, którzy wcześniej nie mieli styczności z Javą. Nie jest wymagane żadne doświadczenie z innymi językami programowania, aczkolwiek ułatwi nam to sprawę. Spis rozdziałów prezentuje się następująco:

  1. Podstawy - dowiemy się tutaj jak wygląda podstawowa struktura programu, a także kompilacja i wykonanie. Niestety wspomniany jest tam jedynie fakt, że powinniśmy posiadać środowisko JDK, niestety autor nie pokusił się o opis choćby dodania zmiennej ClassPath, przez co już na jednej z pierwszych stron niektórym nie uda się skompilować i uruchomić programu.

  2. Instrukcje języka - podobnie jak w przypadku naszego kursu poznasz tam podstawy, czyli deklaracje, instrukcje warunkowe oraz pętle i tablice.

  3. Programowanie obiektowe - znajdziemy tu definicje i opisy podstawowych pojęć z zakresu programowanie obiektowego - klasy, metody, konstruktory.

  4. Wyjątki

  5. Programowanie obiektowe 2 - moim zdaniem spokojnie można było rozdziały 3, 4 i 5 połączyć w całość.

  6. System wejścia/wyjścia - uważam to za największy minus tej książki. Przede wszystkim rozdział ten jest wprowadzony zdecydowanie za późno, przez co wcześniejsze przykłady są po prostu nudne i mało użyteczne. Autor opisuje tutaj mechanizm odczytu danych przy pomocy klasy BufferedReader, przecież można było wcześniej wprowadzić prostą klasę Scanner. Można to przyrównać do zastosowania czołgu do wycieczki za miasto. Oczywiście znajdziemy tu rzeczowy opis mechanizmu wejścia i wyjścia, a także nieco o klasach osłonowych, lecz moim zdaniem troszkę za późno.

  7. Aplikacje i aplety - na koniec kilka słów o prostych elementach graficznych i podstawach tworzenia apletów - miły akcent na zakończenie.

No i właściwie wszystko co powyżej opisałem można potraktować za recenzję. Książka jest zdecydowanie dobrym wyborem dla ludzi początkujących, niemniej jednak przykłady dla niektórych mogą być nudne. Rekompensatą jest świetny i przyjazny język, którym posługuje się autor. Można go porównać do kultowej Symfonii C++ Jerzego Grębosza (moim zdaniem najlepsza książka dla początkujących programistów patrząc szerzej). Czyta się ją przyjemnie, a wszystkie przykłady są klarownie tłumaczone nie pozostawiając niedomówień. Czasami jest nieco lania wody w postaci omawiania oczywistości, ale to nie do uniknięcia, bo grubsze książki tematyczne robią lepsze wrażenie.

Do książki dodana jest także płyta CD z kodami źródłowymi dla leniwych, którzy kopiując je niczego się nie nauczą, niemniej jednak czasami może się przydać, szczególnie, gdy piszemy w notatniku i nie jesteśmy jeszcze obeznani z błędami, które zwraca nam kompilator, lub maszyna wirtualna.

Muszę się przyznać, że była to moja pierwsza książka do Javy po którą sięgnąłem i muszę przyznać, że był to dobry wybór. Co ważne książka jest jedną z niewielu z tej tematyki w tak dobrej cenie. Co prawda nie oferuje ona aż takiej wiedzy, jak droższe pozycje, niemniej jednak dla początkującego jest moim zdaniem idealna.

Moja ocena 7/10

Dyskusja i komentarze

Masz pytania do tego wpisu? Może chcesz się podzielić spostrzeżeniami? Zapraszamy dyskusji na naszej grupie na Facebooku.

Poniżej znajdziesz archiwalne wpisy z czasów, gdy strona była jeszcze hobbystycznym blogiem.

Irq

Właśnie zaczynam przygodę z Javą jak i w ogóle programowaniem. Dobrze, że zajrzałem do zakładki "książki", bo okazało się, że książka Lisa czeka na mnie w Bibliotece miejskiej. Dzięki!

Jakub

Jaka książka będzie dobra do dalszej nauki po przerobieniu tej?