SCJP6 Study Guide

scjp

Jeżeli od dłuższego czasu programujemy w języku Java to z pewnością najdą nas myśli o tym, żeby w jakiś sposób udowodnić swoją wiedzę. Najlepszym krokiem w celu realizacji tego celu jest podejście do certyfikatu OCPJP - Oracle Certified Professional Java Programmer (dawniej, przed przejęciem firmy Sun przez Oracle zwany SCJP - Sun Certified Java Programmer).

Książką, która najczęściej przewija się w nawiązaniu do tego zagadnienia jest Sun Certified Programmer for Java 6 Study Guide (były oczywiście też wersje niższe, zmienia się to wraz z aktualizacjami języka).

To od czego warto zacząć to fakt, że książka jest wydawana jedynie w języku angielskim, ale żadnego programisty nie powinno to dziwić. Na szczęście dla tych jeszcze niedoświadczonych poliglotów język jest naprawdę prosty i przyjazny dla czytelnika. Wystarczy znać podstawowe terminy z zakresu Javy i nie powinniśmy mieć żadnych problemów ze zrozumieniem zagadnień z książki.

Czyta się ją momentami jak dobrą powieść, znajdziemy tam sporo zabawnych wstawek, które spowodują, że nie zaśniemy przy niej. Nie znajdziemy w niej zbytniego lania wody, bo po prostu nie ma w niej na to miejsca. Na 850 stronach zamieszczono wszystkie najważniejsze mechanizmy języka, co ma stanowić kompletne źródło wiedzy przygotowujące do certyfikacji.

Co do samego wykonania oczywiście też nie można się do niczego przyczepić, osobiście posiadam wersję w twardej oprawie, ale raz widziałem też miękką, która jednak była dosyć mocno zużyta. Polecam wybór podobny jak w moim przypadku - książka będzie wam na początku służyła przez spory czas i warto po nią sięgać. Dzięki twardej oprawie na pewno nie straci zbytnio na wartości. Z książką otrzymujemy również płytę CD z testami oraz elektroniczną wersją książki - bardzo wygodne w podróży, nie każdy ma chęć wożenia ze sobą niemal 2kg cegły.

Przejdźmy do treści. Książka Sun Certified Programmer for Java 6 Study Guide podzielona jest tematycznie na 10 działów:

  • Declaration and access control

  • Object Orientation

  • Assignments

  • Operators

  • Flow Control, Exceptions and Assertions

  • Strings, I/O, Formatting and Printing

  • Generics and Collections

  • Inner Classes

  • Threads

  • Development

Jak widać faktycznie znajdują się tu praktycznie wszystkie zagadnienia, które każdy programista Javy znać powinien. W przeciwieństwie do innych książek wiedza jest fajnie skondensowana, wszystko jest zazwyczaj wypunktowane, lub uporządkowane w tabeli, więc naprawdę w bardzo łatwy sposób można później odświeżyć naszą wiedzę, bez czytania kilku stron w poszukiwaniu informacji. Każdy rozdział jest podsumowany testem, który według autorów jest na podobnym (nieco wyższym) poziomie niż pytania na certyfikacie.

Książka moim zdaniem równie dobrze nadaje się dla początkujących jak i zaawansowanych programistów. Szczególnie dobrym wyborem byłaby dla osób znających już inny język programowania w stopniu co najmniej dobrym i chcącym nauczyć się Javy. Niestety największym jej minusem jest jej dostępność w naszym kraju, czasami trafi się samotny egzemplarz na allegro (ja swoją zakupiłem w księgarni kraina książek), z tego co obecnie widzę empik ma ją w swoim asortymencie, ale szczerze mówiąc nigdy jej tam nie widziałem, więc nie wiem na ile to prawda, a na ile niezaktualizowana strona. Dodatkową zaporą może być cena - należy się liczyć z tym, że za wersję w twardej oprawie przyjdzie nam zapłacić ok 150zł, wersję w miękkiej oprawie widziałem raz na allegro za ok 80zł, lecz była w "bardzo średnim" stanie.

Z czystym sumieniem mogę polecić ten tytuł każdemu.

Moja ocena 10/10 - lepszej książki z zakresu Javy raczej nie znajdziecie.

Dyskusja i komentarze

Masz pytania do tego wpisu? Może chcesz się podzielić spostrzeżeniami? Zapraszamy dyskusji na naszej grupie na Facebooku.

Poniżej znajdziesz archiwalne wpisy z czasów, gdy strona była jeszcze hobbystycznym blogiem.

Tomek

Z ciekawości czystej muszę zapytać. Wrócę tu właśnie żeby to przeczytać więc mnie nie zawiedź =) powiedz mi ponieważ napisałeś, że 'jeżeli od dłuższego czasu...' - jaki czas miałeś wówczas na myśli?

Slawek

Jeżeli chodzi o to kiedy warto sięgnąć po książkę - trzeba znać podstawowe pojęcia i mechanizmy, jeżeli ktoś nie bardzo rozumie jeszcze ideę programowania obiektowego to jest za wcześnie. Myślę, że jeśli ktoś ok 2 miesięcy uczciwie pouczy się Javy to powinien spokojnie opanować materiał wykraczający poza zakres tej strony i jeśli zna angielski na w miarę przyzwoitym poziomie to bez problemu może sięgnąć po tę książkę jako podsumowanie wszystkiego czego się do tej pory poznało. Jeżeli chodzi o certyfikat to oprócz samego przeczytania (najlepiej kilkukrotnie) i przede wszystkim bardzo dobremu zrozumieniu, warto sięgnąć po kilka innych źródeł. Myślę, że po roku intensywnej nauki i praktyki można się o niego pokusić.

Grzesiek

Po przeglądnięciu już wszystkich materiałów i zadań z twojej stronki polecasz jako następny krok tą książkę czy może jakąś inną? Co prawda jestem dopiero przy programowaniu obiektowym, ale już zastanawiam się nad następnym krokiem :) I mam jeszcze takie pytanie o praktyke javy... :D tzn. gdzie poszukać jakiś zadań z javy czy projektów ? poszukać stron jakiś uczelini i poprzeglądać co oni tam za projekty robią i porobić samemu czy polecasz coś innego? :)

hk

Z tego co widzę (leży koło mnie ta książka oraz "Rusz głową! java" to obie są autorstwa tych samych osób. SCJP zakłada jakąś wiedzę w zakresie javy natomiast Rusz głową jest dla całkiem zielonych. Oczywiście wiadomo, że wartość SCJP jest znacznie większa niż Rusz głową :)