Java News (Wrzesień 2016)

| 28 września 2016

Ostatni miesiąc przyniósł wiele ciekawych newsów ze świata Javy. Głównym tego powodem była konferencja Java One, która corocznie odbywa się w San Francisco. Dowiedzieliśmy się więcej o Javie 9 oraz planach dotyczących Javy EE 8 i 9.

javaone

Terminy

Oracle podało terminy, w których planowane jest wydanie Javy 9. Była ona już przesuwana początkowo na ostatni kwartał 2016, teraz wiemy, że głównie z powodu złożoności projektu Jigsaw (modułowa Java) premiera zostanie przesunięta na pierwszy kwartał 2017.

Druga ważna kwestia to termin wydania Javy EE 8. Świat Javy Enterprise od jakiegoś czasu przeżywał burzliwe chwile, wielu ludzi zarzucało firmie Oracle, że nie wykazuje wystarczającego zaangażowania w ten ważny projekt. Powstała nawet inicjatywa Java Guardians z samym Jamesem Goslingiem (twórcą języka Java) na czele, której celem było pobudzenie tego co dzieje się z ekosystemem Javy EE do życia. Teraz wiemy, że Java EE 8 pojawi się w 2017 roku i co ciekawe na kolejną wersję 9 nie będzie trzeba długo czekać, ponieważ ma się ona pojawić już rok później.

Jednocześnie wśród propozycji do włączenia do standardu Javy EE pojawiły się nowe tematy. Wśród nich m.in. wsparcie programowania reaktywnego, czy zwrócenie się w kierunku architektury microservices, ale również pozostawienie wcześniejszych pomysłów, czyli CDI 2.0, JaxRS 2, czy wsparcie dla HTTP/2. W wielu kierunkach poczyniono już spore kroki i tak naprawdę włączenie odpowiednich elementów do standardu wymagało będzie głównie opracowania specyfikacji oraz dostosowanie odpowiednich implementacji (wystarczy spojrzeć na ideę micro profile, czy tego co dzieje się wokół serwerów Wildfly Swarm, czy Payara).

IDE

Wygląda na to, że do rywalizacji świetnych Javowych IDE takich jak Eclipse, IntelliJ i Netbeans dołącza kolejny gracz – Visual Studio Code. Na chwilę obecną dodane zostało tylko podstawowe wsparcie, dosyć prymitywne uzupełnianie składni, ale i tak warto obserwować co będzie się działo z tym projektem. Od kiedy Microsoft obrał coraz bardziej widoczny kierunek w stronę Open Source (opróćz Visual Studio Code choćby wbudowane w Windowsa 10 Ubuntu) można być dobrej myśli. Im większa konkurencja tym lepiej dla nas.

netbeans

Drugą ciekawą kwestią jest to co dzieje się wokół Netbeansa. Do tej pory projekt był rozwijany pod skrzydłami Oracle, jednak firma ta postanowiła oddać go do Apache Software Foundation. Na Java One niespodziewanie stanowisko Oracle się zmieniło i Bill Pataky odpowiedzialny m.in. za rozwój NetBeansa oświadczył, że Oracle nie porzuca wsparcia dla NetBeansa a jedynie otwiera się na współpracę. Niegdyś NetBeans konkurował z Eclipse o miano lepszego / bardziej popularnego IDE, dziś ciężko uwierzyć w liczby przytaczane przez Oracle, które mówią nawet o 15 milionach użytkowników.

Ciekawostki

Wśród propozycji nowych elementów, które miałyby być włączone do języka Java pojawiło się dynamiczne typowanie zmiennych. Jak możemy przeczytać na stronie Open JDK główną motywacją jest dalsze upraszczanie samej składni i dostarczanie deweloperom uproszczonego modelu programowania, w którym można pominąć często zbędne, a nadal występujące w Javie ceremoniały. Biorąc pod uwagę to co widzieliśmy w Javie 8, czyli dodanie elementów programowania funkcyjnego, byłaby to na pewno ciekawa i w wielu sytuacjach użyteczna nowość.

W celu zaimplementowania zmiennych o dynamicznym typie wykorzystywalibyśmy słowo var w miejsce typu, przykład:

var list = new ArrayList<String>(); // infers ArrayList<String>
var stream = list.stream();     // infers Stream<String>

W sieci można przeczytać wiele ciekawych teorii, m.in. taką, w której sugeruje się rosnącą powoli konkurencję ze strony innych języków JVM takich jak Scala, czy nowszy kotlin.

Inne

Na koniec dodamy, że warto zajrzeć na kanał Java One na youtube. Pojawia się tam w ostatnim czasie dużo nagrań z konferencji. Na pewno każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.

 

4 thoughts on “Java News (Wrzesień 2016)

 1. Kedyn

  Przejrzałem blog (kilka wątków). Jest wiele ciekawych tematów, ale najchętniej czyta się wątki nowości ze świata Javy, mam nadzieję, że to będzie kontynuowane systematycznie.

  Java jest tak dużym ekosystemem, że szczególnie początkującym trudno jest się połapać w jej „stacku” – co jest na czasie. czego warto się uczyć, a co już przestarzałe i nie warte uwagi…

  Reply
  1. JavaStart Post author

   Postaramy się publikować treści na blogu częściej 🙂

   Reply
 2. Alumal

  Newsy ze świata JVM są generalnie na YT. Ale tutaj jeśli raz w miesiącu pojawi się takie zestawienie, inaczej „podsumowanie miesiąca” to będe tu częściej zaglądał.

  Reply
 3. Alumal

  Mały komentarz do tekstu odnośnie Visual Studio Code. To IDE jest super pod Angulara, Typescript i podobne, natomiast jako IDE ogólnego przeznaczenia wypada, przynajmniej na razie, słabo. IDE ze stajni JetBrains, czy darmowe NetBeans oraz Eclipse są obecnie dużo lepszym wyborem. Próbowałem VSC używać z Pythonem i nie byłem zadowolony (darmowy Pycharm o niebo lepszy). Z drugiej strony front-endowcy sobie chwalą nowe IDE Microsoftu.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *