Java znów na szczycie popularności

| 23 sierpnia 2015

Java niemal od początku swojego istnienia szybko zyskiwała na popularności, jednak z czasem zapowiadało się na to, że brak innowacyjności, czy powolne wprowadzanie oczekiwanych przez deweloperów nowych paradygmatów jak np. programowanie funkcyjne doprowadzą ją do upadku.

Ciężko jest jednoznacznie wskazać, jaki język jest najpopularniejszym na świecie, bo ciężko przyjąć jedną miarę, która by tę popularność mierzyła. Najpopularniejsze są jednak dwie metryki:

 • ilość repozytoriów na githubie w danym języku
 • TIOBE index, czyli ranking oparty głównie o liczbę wyszukiwania informacji o danym języku w sieci

Do obu można mieć mocne zastrzeżenia, bo na githubie większosć projektów to projekty open source, natomiast to, że informacje np. o Javie są często wyszukiwane w Google mogą świadczyć o tym, że programiści tej technologii mają po prostu więcej problemów przed sobą. Ciężko jednak o inne dane, a opierając się na nich Java zajmuje obecnie 2 miejsce na githubie i zdecydowane 1 miejsce w TIOBE. Warto zwrócić szczególną uwagę na to jak ogromny awans zaliczyła Java na githubie od 2008 roku.

github java

tiobe index java

Pokazuje to przede wszystkim, że Java nadal jest gorącym tematem i można uznać, że jej 8 wersja ze sporą ilością nowości okazuje się sukcesem. Pozwala to ze spokojem patrzeć w przyszłość jeśli chodzi o ilość pracy w technologiach Java pochodnych, bo nawet licząc na to, że era tak dużej popularności kiedyś przeminie, to potrzebna będzie ogromna liczba ludzi do utrzymania obecnie powstających systemów.

źródła:

GitHub
TIOBE Index

4 thoughts on “Java znów na szczycie popularności

  1. Andrzej

   Dokładnie tak samo sobie pomyślałem. I jak tylko znalazłem trochę wolnego czasu, usiadłem do komputera i zacząłem uczyć się Javy. W efekcie powstał całkiem niezły CMS, w którym opisuję pokrótce, jak przebiegała moja nauka. CMS działa już od roku i można go sobie obejrzeć: http://cms-jfrmwrk.rhcloud.com/

   Reply
 1. Maciek Olechowicz

  Java ładnie poszła w górę. Tylko nie wiem czemu jest tu uwzględniane php? Żart 😉 Mam nadzieje, że nikogo nie uraziłem, ale nie mogłem się powstrzymać. 😉

  Reply
  1. Pan x

   Maciek Olechowicz: widać ,że baaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaardzo mało wiesz po PHP:)

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *