Koniec, czy nowy początek Javy EE?

Co nowego w Javie EE?

Ostatnimi czasy w świecie Javy EE zmieniło się bardzo dużo. Zdarzenia, które kolejno miały miejsca, to:

  • wydanie Javy EE 8
  • przeniesienie Javy EE na githuba
  • oddanie Javy EE przez Oracle pod skrzydła fundacji Eclipse

Generalnie wszystkie z powyższych zmian są bardzo pozytywne. Java EE 8 rozwija już istniejące specyfikacje i np. definiuje Servlety 4.0 obsługujące protokół HTTP2, czy w końcu dodaje całkiem nową specyfikację związaną z bezpieczeństwem.

eclipse logo

Przeniesienie Javy EE pod skrzydła fundacji Eclipse również należy odbierać jako bardzo pozytywny sygnał, dzięki któremu powinniśmy liczyć na skrócenie czasów wydawania kolejnych wersji oraz przede wszystkim szybszą odpowiedź na głosy społeczności (każdy kto obserwował rozwój prac nad Javą EE 8 zdaje sobie sprawę, że były z tym spore problemy, czego efektem było utworzenie grupy Java EE Guardians). Eclipse ma od jakiegoś czasu pod swoimi skrzydłami także projekt Microprofile.io więc wszystko łączy się w fajną całość (choć niektórzy sugerowali, że byłoby lepiej, gdyby Java EE została oddana do fundacji Apache). Należy brać pod uwagę, że o ile Java EE miała u sterów Oracle, to ma także bardzo mocne wsparcie od innych gigantów takich jak Red Hat (JBoss / Wildfly), czy IBM (Websphere). Z tą ostatnią firmą również łączy się bardzo pozytywna informacja o wydaniu serwera Open Liberty, czyli otwarto źródłowego serwera Javy EE. Dzięki temu raczej nie ma obawy, że Oracle porzuciło niekochane dziecko i wraz z tym nastaje koniec Javy EE, ponieważ istnieją "wujkowie", którzy mogą pełnić opiekę zastępczą.

Kontrowersyjna nowa nazwa Javy EE

Jest jedna rzecz, która jednak osobiście mi się nie podoba i jest to zmiana nazwy. Z tą od dawna były problemy, kiedyś Java EE nazywała się J2EE, jednak ze względu na to, że nie kojarzyła się ona najlepiej postanowiono ją zmienić od wersji 5. Do dziś w ogłoszeniach o pracę można zauważyć, że niektórzy nie do końca rozróżniają J2EE od Javy EE, czasami używana jest też skrócona wersja JEE, która jednak oficjalnie w żadnej specyfikacji się nie pojawia. Nowa nazwa Javy EE to Eclipse Enterprise for Java. Mam z nią jednak kilka problemów:

  • odcięcie się od nazwy Java EE (tylko dlaczego, skoro zarówno 5, 6 jak i 7 wersja są już naprawdę ok)
  • Eclipse w nazwie. Większości ludzi Eclipse kojarzy się wyłącznie z IDE, a nie z fundacją Eclipse i niekoniecznie przywodzi to pozytywne skojarzenia. Niestety skoro jest to projekt fundacji Eclipse, to chyba było nieuniknione.
  • skrót EEJ (ciężko to wymówić "i i dżej" ?)

Myślę, że taka niby błahostka może wbrew pozorom negatywnie wpłynąć na ekosystem. Większość ludzi zapewne i tak będzie mówiła po prostu "Java EE", a zmiana wprowadzi wyłącznie chaos informacyjny i w ogłoszeniach o pracę i u ludzi, którzy będą rozpoczynali swoją przygodę z tą technologią (wszystkie źródła wiedzy na starcie będą wyglądały jak przestarzałe i o innej technologii). Patrząc na wątek na reddicie nie jestem odosobniony w swoich odczuciach. A jakie jest wasze zdanie, może nowa nazwa przypadła wam do gustu?

Dyskusja i komentarze

Masz pytania do tego wpisu? Może chcesz się podzielić spostrzeżeniami? Zapraszamy dyskusji na naszej grupie na Facebooku.