Darmowy Tutorial JEE

JEE - wprowadzenie do Javy Enterprise Edition

Java Enterprise EditionNa początek chciałbym zaznaczyć, że tematyka którą będę prowadził, jest znacznie bardziej wymagająca i trudniejsza od tych, które mogliście poznać na poprzednich kursach. Niemniej jednak, proszę się nie zrażać :). Po napisaniu pierwszej aplikacji serwerowej będzie tylko łatwiej i przyjemniej.

W wprowadzeniu postaram się wam wytłumaczyć czym jest

  • Java EE
  • Apache Tomcat
  • Servlet

Na koniec skonfigurujemy sobie Eclipsa dla Javy EE, zainstalujemy serwer Tomcat 7 oraz stworzymy prosty Servlet wyświetlającą napis "Hello World" w przeglądarce internetowej, aby móc przejść do bardziej skomplikowanych rzeczy.

1. Java EE - czym jest?

Java Enterprise Edition jest to platforma programistyczna języka Java służąca do pisania aplikacji biznesowych. Posiada wszystkie zalety języka Java SE, dzięki czemu jest w pełni przenośna i może być implementowana na dowolnym systemie operacyjnym posiadający wirtualną maszynę Javy. Jave EE tak naprawdę tylko rozszerza wersje SE o komponenty (interfejsy) sieciowe, umożliwiające pisanie aplikacji o przeznaczeniu komercyjnym.

2. Java EE - kto korzysta?

Praktycznie wszyscy. Java EE umożliwia tworzenie aplikacji o bardzo szerokim spektrum zastosowań - od prostych stron www aż po multi platformowe, wielowarstwowe, niezawodne i bezpieczne aplikacje sieciowe. Połączenie obiektowego stylu programowania wraz z bardzo dużą ilością darmowych bibliotek oraz solidnymi frameworkami, kusi wykonawców oprogramowania po sięganie do Javy EE.

3. Java EE - jak wygląda w praktyce?

Aplikacje napisane za pomocą Javy EE są instalowane na serwerach przystosowanych do tego celu. Pisanie takiej aplikacji przypomina pisanie aplikacji w Javie SE, z tą różnicą, że będziemy działać kontekście serwera, co zmusza nas do wstępnej konfiguracji aplikacji. Serwer jest również zwany kontenerem webowym. Przykładem takiego kontenera będzie serwer Apache Tomcat o którym napiszę w przyszłym kursie oraz pokażę jak prosto można go zainstalować.

4. Java EE - Tomcat

Tomcat jest kontenerem webowym przechowującym aplikacje napisane w Javie EE. Jest to Javowski odpowiednik serwera Apache HTTP (Apache HTTP jest wykorzystywany w udostępnianiu stron napisanych w języku HTML). Dostęp do aplikacji jest identyczny jak w przypadku zwykłych stron internetowych. Z punktu widzenia użytkownika/klienta, korzystanie z aplikacji nie różni się od tych które zostały napisane w języku PHP, Java czy Python, ponieważ Tomcat bazuje na protokole HTTP.

5. Java EE - Servlet

Servlet jest to program napisany w języku Java należący do pakietu javax. Jego zadaniem jest przyjmowanie żądań od klientów (takich jak przeglądarki internetowe lub urządzenia mobilne) i odsyłanie im odpowiedzi. Bazuje on na protokole komunikacyjnym HTTP.

6. Protokół HTTP

Protokół komunikacyjny HTTP jest to sposób za pomocą którego w dzisiejszych czasach łączymy się np do stron www przez przeglądarki . Działanie takiego protokołu jest bardzo proste - przeglądarka wysyła żądanie do serwera z prośbą o zasób, a serwer zwraca odpowiedź. Na tej zasadzie będziemy budować nasze aplikacje w Javie EE.

 

Wydaje mi się, że tyle teorii na sam początek wystarczy. Oczywiście na każde wyżej wymienione zagadnienie można by rozwodzić się godzinami, ale w końcu nie o to nam chodzi. Z czasem sami pojmiecie zasadę działania tych mechanizmów i stanie się to dla was proste i intuicyjne :) . Więcej szczegółów podam już przy kolejnych kursach, tak byście nie czuli się przytłoczeni na dzień dobry ogromem informacji.

 

Jako dodatkową notkę, chciałbym zaznaczyć, że wraz z pisaniem kolejnych artykułów, będę starał się powoli i w przejrzysty sposób wprowadzać was w tematykę frameworka Spring, ale to w niedalekiej przyszłości ;). Na razie pozostaniemy przy podstawach.

 

Dosyć tej teorii ! Zainstalujmy sobie pierwszy kontener webowy dla przyszłych aplikacji !

Następna lekcja ->

 

 

 

Komentarze

Dodawanie komentarzy jest aktualnie wyłączone.

Marcin

Oby było tego jak najwięcej :) BTW. dostanę jakiś link do strony, która używa JEE?

Rafał Mikołajczuk

A proszę Cię bardzo ;) http://eu.battle.net/wow/en/?- chociaż strona World of Warcraft została napisana w Springu Z tego co pamiętam, całe yahoo jest postawione na javie e, albo strony IBMa http://www-947.ibm.com/support/entry/portal/overview.

potazy

zapowiada sie kolejny dobry kurs:)