Aktualizacja kursu do Javy 11

| 13 lutego 2019

Wdrożyliśmy dziś dużą aktualizację kursu Javy, dostosowując go tym samym do Javy 11. W chwili obecnej jest to jedyny w Polsce kurs omawiający tematy ze współczesnej Javy takie jak Java FX 11, czy system modułów i pokazujący jak tworzyć z ich pomocą kompletne aplikacje. Podczas aktualizacji sporo się zmieniło, a co konkretnie?

IntelliJ IDEA zamiast Eclipse

intellij logo

Choć sami korzystamy zarówno z eclipse oraz IntelliJ IDEA, to nie da się ukryć, że obecnie to drugie środowisko staje się najpopularniejszym wyborem dla programistów Javy. Ponieważ wersja IntelliJ IDEA Community jest bezpłatna i nie licząc jednej lekcji jest wystarczająca do realizacji kursu, to zdecydowaliśmy się na przejście właśnie na nią w kursie. Zmiana ta ma na celu także to, że IntelliJ szybciej otrzymuje wsparcie dla nowych wersji Javy, więc przykładowo po wydaniu wersji 12 będziemy mogli zaktualizować kurs bezpośrednio po premierze.

Oprócz zmiany IDE wykorzystujemy także Open JDK zamiast Oracle JDK.

Maven, moduły, Java FX 11

Najbliższe lata przyniosą adaptację do zmian, które zostały wprowadzone w Javie 9, czyli systemu modułów (projekt Jigsaw). Wstrzymywaliśmy się z dodawaniem do kursu informacji o modułach, ponieważ do tej pory ich wdrażanie idzie stosunkowo powoli. Po oddzieleniu Javy FX od JDK w Javie 11, postanowiliśmy jednak, że jest to idealny moment na pokazanie tego w jaki sposób tworzyć aplikację w nowy sposób. Ponieważ Java FX jest teraz osobnym projektem, to do kursu dodaliśmy także wprowadzenie do Mavena, który jest najpopularniejszym systemem do zarządzania zależnościami.

W związku z wprowadzonymi zmianami, wszystkie lekcje dotyczące Javy FX w kursie, łącznie z tymi związanymi z rozwojem odtwarzacza mp3, zostały przepisane na nowo.

Dodatkowe tematy

Na podstawie doświadczeń z ostatnich kilku lat tworzenia tego kursu oraz prowadzenia szkoleń stacjonarnych zauważyłem, że większość osób rozpoczynających naukę Javy, największe problemy napotyka przy programowaniu obiektowym. Najczęściej problemem nie jest zrozumienie czym jest klasa, czy obiekt, ale jak wykorzystywać to w praktyce. W związku z tym do kursu dodałem kilka tematów oraz zadań, które poruszają takie tematy jak:

  • kompozycja,
  • enkapsulacja,
  • pamięć wirtualnej maszyny (stos i sterta).

Do wybranych lekcji dodałem także dodatkowe grafiki obrazujące to, jak wygląda pamięć wirtualnej maszyny podczas wykonywania programu.

Poza dodatkowymi tematami związanymi z programowaniem obiektowym, dodane zostały też tematy o wcześniej wspomnianych Mavenie i modułach i np. typie Optional.

Aplikacje krok po kroku

Obie aplikacje krok po kroku tworzone w ramach kursu przeszły sporą metamorfozę.

Projekt rozwijany w pierwszej części, czyli aplikacja do zarządzania biblioteką została rozwinięta o dodatkowe interfejsy, lepszą obsługę błędów i strukturyzację kodu. W chwili obecnej kod aplikacji ma ponad 1000 linii kodu i podzielony jest na ponad 20 plików.

Druga z aplikacji, czyli odtwarzacz mp3 jest teraz projektem stworzonym w oparciu o Mavena, system modułów i Javę FX 11. W kodzie również pojawiły się usprawnienia, które mają na celu podniesienie czytelności i lepszą separację odpowiedzialności.

odtwarzacz mp3

Zmiana formy zadań

W poprzedniej wersji kursu zadania były rozdzielone na dwie części, czyli zadanie i rozwiązanie. W nowej wersji postanowiliśmy połączyć te dwie części razem i zadania mają teraz formę, w której treść zadania, podpowiedź i rozwiązanie możesz przeglądać na jednym ekranie. Podpowiedź i rozwiązanie początkowo jest ukryte, żeby je pokazać należy je odkryć. Tę samą formę stosujemy w kursach Java Zadania, Spring Zadania i będziemy ją wdrażali we wszystkich kursach aktualnych i nowo powstających.

Co dalej

Wprowadzone zmiany pozwolą nam wprowadzać kolejne aktualizacje dużo sprawniej. Planujemy wydawać co najmniej 2 aktualizacje kursu rocznie, wraz z pojawianiem się nowych wersji Javy. Oprócz tego kurs będzie rozbudowywany o nowe tematy znacznie wykraczające poza zakres podstawowy. Chcemy, aby był to kompletny przewodnik, do którego często będziecie wracali i będzie wam pomagał w codziennych zadaniach, a nie który przerobicie raz i o nim zapomnicie.

Oczywiście wszystkie aktualizacje są dostępne bez dodatkowych opłat, dla wszystkich osób, które posiadają aktywną subskrypcję kursu.

kurs java 11

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *