Baza wiedzy

W naszej bazie wiedzy znajdziesz artykuły omawiające szeroki zakres tematyczny, poczynając od podstaw samego języka Java, przez dobre praktyki, przydatne biblioteki, aż po elementy bardziej zaawansowane takie jak praca z bazami danych, czy serwerem aplikacji.

Oprócz tego możesz poznać naszą opinię na temat studiów informatycznych i przeczytać recenzje książek.

Jeżeli zależy Ci na nauce krok po kroku, na podstawie dziesiątek zadań do samodzielnego wykonania, to idealnym wyborem będzie nasz Kurs Java, w którym napiszesz m.in. własny odtwarzacz MP3. Po ukończeniu kursu Javy możesz kontynuować także z tematami bardziej zaawansowanymi jak kurs Technologie Webowe lub Spring.


Darmowy kurs java

W ramach tej sekcji znajdziesz zbiór darmowych artykułów o Javie. Nie stanowią one kursu. Każda lekcja jest niezależna od pozostałych.


Wprowadzenie, instalacja i narzędzia

Zanim rozpoczniesz naukę programowania, musisz zainstalować kilka przydatnych narzędzi. Tutaj znajdziesz ich opis oraz instrukcje instalacji i konfiguracji.


Java - Podstawy Języka

Przy nauce angielskiego musisz poznać chociaż trochę podstawowych słów i zasad gramatyki. W programowaniu też musisz poznać podstawowe słowa kluczowe, terminy i instrukcje, które pozwolą Ci się komunikować z komputerem.


Java - Programowanie Obiektowe

Programowanie obiektowe to najważniejsza koncepcja w języku Java. Dzięki niej kod Twoich aplikacji będzie mógł być podzielony na mniejsze fragmenty i osobne pliki.


Java - Bardziej zaawansowane

Poznaj tematy, które wykraczają poza zakres podstawowy Javy i programowania obiektowego.


Java - Grafika - AWT i Swing

Twórz aplikacje z graficznym interfejsem użytkownika (czyli polami tekstowymi, przyciskami itp.) oraz rysowania kształtów w aplikacji napisanej w Javie. Dzięki wykorzystaniu bibliotek AWT i Swing nie jest to takie skomplikowane.


Java - Efektywne programowanie

Ciekawe artykuły częściowo wykraczające poza konstrukcje, które spotkasz na co dzień w kodzie swoim i innych programistów.


Java - Przydatne klasy

Poznaj użyteczne klasy wchodzące w skład platformy Java. Zamiast wynajdować koło na nowo skorzystaj z gotowych rozwiązań, które twórcy Javy stworzyli już za Ciebie.


Java - Wyjątki

Obsługa błędów to istotna część każdej aplikacji. Poznaj wyjątki, z którymi najczęściej spotkasz się w aplikacjach i zobacz w jaki sposób możesz sobie z nimi poradzić.


Java - Zadania

Kilka zadań które można sobie przerobić w celu przećwiczenia umiejętności z Javy


Java EE - Podstawy

Java EE, czyli Java Enterprise Edition, to zestaw specyfikacji, które najczęściej wykorzystywane są do tworzenia aplikacji webowych i dużych systemów informatycznych, czyli tam, gdzie Java jest najczęściej wykorzystywana. Poznaj podstawy tworzenia aplikacji webowych i pracy z serwerem aplikacji.


Spring

Spring to framework, który praktycznie zdominował świat Javy. Obecnie większość projektów opiera się na tym rozwiązaniu. W tym dziale znajdziesz wpisy na jego temat.


Testowanie jednostkowe

Naucz się pisać testy jednostkowe i uodpornij kod swojej aplikacji na błędy.


Selenium - Testy Automatyczne

W ramach tej sekcji znajdziesz informacje dotyczące frameworka Selenium.


RestAssured - Testy automatyczne

Dział dotyczący tworzenia testów z wykorzystaniem RestAssured


Algorytmy, struktury danych, kolekcje

Algorytmy sortowania, struktury danych i projektowanie algorytmów.


Frameworki i biblioteki

W ekosystemie Javy znajdziesz setki gotowych rozwiązań, które możesz wykorzystać w swojej aplikacji. Zapoznaj się z najpopularniejszymi bibliotekami i frameworkami, które ułatwią Ci codzienną pracę.


Android

Artykuły związane z tworzeniem aplikacji na platformę Android.


Książki

Książki to świetne źródło wiedzy, przeczytaj nasze recenzje popularnych tytułów powiązanych z Javą.


Nauka programowania

Dział poświęcony wskazówkom jak rozpocząć naukę programowania, żeby była maskymalnie efektywna i dawała konkretne efekty


Studia informatyczne

Artykuły i przemyślenia związane ze studiami informatycznymi. Wnioski wyciągamy przede wszystkim na podstawie naszych doświadczeń z Politechniką Wrocławską.


Wersje Javy

Krótkie podsumowanie zmian pojawiających się w kolejnych wersjach Javy.


Słownik

Słownik podstawowych pojęć. Czyli to co każdy programista Java znać powinien.


Pytania i odpowiedzi

Dział, w którym znajdziesz odpowiedzi na popularne pytania dotyczące programowania.


Różności

Sekcja z artykułami, które nigdzie indziej nie pasowały