Czy Java jest darmowa?

Ostatnio coraz częściej pojawia się pytanie czy Java jest płatna. W skrócie odpowiedź brzmi Nie. Java jest darmowa. Można jednak wykupić wsparcie i łatki bezpieczeństwa od Oracle, ale nie jest to wymagane. Od Java 11 firma Oracle, która ma prawa do tego języka zaczyna wydawać dwie wersje Javy:

  • Java 11, do pobrania bezpośrednio ze strony Oracle. Tej wersji bezpłatnie można używać tylko do celów niekomercyjnych,
  • Open JDK 11 do pobrania na stronie https://jdk.java.net/11/ . Wersja ta udostępniana jest na licencji GPL i może być używana bezpłatnie również do celów komercyjnych.

Jaka jest różnica między tymi wersjami?

Z technicznego punktu nie ma żadnych większych różnic. Obie wersje działają tak samo szybko, tak samo stabilnie i posiadają praktycznie te same funkcjonalności (są marginalne różnice). Mało tego: Java 11 do Oracle budowana jest na bazie Open JDK 11. Na czym polega więc różnica? Oracle deklaruje, że wersję Open JDK 11 będą wspierali 6 miesięcy po jej wydaniu, natomiast ich wydanie Java 11 będzie wspierane do 2023 roku, a w wersji przedłużonej do 2026 roku.

Na czym polega wsparcie?

Jako wsparcie rozumie się głównie łatanie luk bezpieczeństwa. Jeśli takowe zostaną znalezione to Oracle szybko załata problem i wyda poprawkę. Jeśli jednak korzystamy z Open JDK 11 i okres 6 miesięcy od wydania minie to nasze oprogramowanie może być narażone na ataki przez znane luki bezpieczeństwa.

Ile to kosztuje?

Miesięczna opłata to 2,50 dolara za użytkownika i 25 dolarów za jeden procesor na serwerze. Dla małej firmy z 15 pracownikami i 2 serwerami będzie to: $62,5 miesięcznie, $750 rocznie. Natomiast korporacji z tysiącami pracowników i setkami serwerów zdecydowanie więcej.

Czy ktoś to kupi?

W przypadku większych programów koszt nieustannego migrowania do kolejnych wersji Javy może znacznie przewyższać koszty licencji. Dodatkowo każda luka bezpieczeństwa może być niesamowicie kosztowna (systemy bankowe, maklerskie). Ciężko powiedzieć ile firm zdecydowało się na zakup licencji, ale wątpię, żeby Oracle narzekał na brak kasy.

Nie chcę płacić i chcę otrzymywać łatki bezpieczeństwa

Takiej opcji nie ma, ale Open JDK ma być teraz wydawane co pół roku. Wystarczy więc, że co pół roku zainstalujesz nową wersję Open JDK i tyle. Java jest (w miarę) kompatybilna wstecz, więc najczęściej nie ma problemów w migracji do nowszych wersji. Źródła:

Dyskusja i komentarze

Masz pytania do tego wpisu? Może chcesz się podzielić spostrzeżeniami? Zapraszamy dyskusji na naszej grupe na Facebooku.