W jakim wieku zacząć naukę programowania?
Na naszej skrzynce mailowej często pojawiają się pytania dotyczące tego, czy dla danej osoby nie jest za późno lub za wcześnie na naukę programowania. Część z nich pochodzi od rodziców, którzy chcieliby wysłać dziecko na kurs, a część od ludzi, którzy już pracują w innej branży i chcieliby poszerzyć swoje kompetencje, zmienić zawód lub po prostu znaleźć nowe hobby.
fot: flickr.com/photos/claire69/
Czy jesteś zbyt młody?
Młody umysł posiada tę zaletę, że jest ciekawy świata i łatwo chłonie nową wiedzę. Problem jednak polega na tym, że w przypadku programowania z czasem wymagana jest coraz większa abstrakcja w myśleniu, umiejętność analizowania dużej liczby danych oraz w wielu miejscach znajomość zagadnień matematycznych, które pojawiają się dopiero w dalszych latach edukacji. Dodatkowo warto przemyśleć to, czy chcemy, aby nasze dziecko w wieku 7-10 lat spędzało czas przy komputerze, czy też razem z rówieśnikami, czy na świeżym powietrzu. Naszym zdaniem nie warto się aż tak spieszyć. Najlepszym rozwiązaniem dla najmłodszych może być nauka algorytmiki oraz programowania w środowisku Scratch. Polega to na składaniu pewnych gotowych elementów w całość, co w efekcie pozwala zbudować proste animacje lub nawet proste gry. Środowisko zostało stworzone na amerykańskim uniwersytecie MIT, który według wielu rankingów znajduje się wśród 10 najlepszych na Świecie. Jest ono na tyle proste w obsłudze, że nawet rodzic nie potrafiący programować będzie w stanie razem ze swoim dzieckiem tworzyć kolejne coraz bardziej złożone programy. Optymalnym wiekiem na naukę programowania jest gimnazjum i liceum. Niestety system publicznej edukacji oraz nauczyciele nie są przygotowani do tego, żeby w efektywny sposób przekazać uczniom wiedzę z zakresu programowania na lekcjach informatyki. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę, że nie każdy chce w przyszłości zostać programistą, więc niestety w tej kwestii zapewne możemy liczyć na zmiany co najwyżej w klasach o profilach ścisłych. Optymalnym rozwiązaniem jest zorganizowanie swojemu dziecku korepetycji z informatyki i programowania na własną rękę lub skorzystanie z kursu, w którym młody człowiek może liczyć na czyjąś pomoc.
Czy jest już za późno na naukę?
Osoby będące po 40, a nawet po 30 roku życia mogą zadawać sobie pytanie "czy dla mnie jest już za późno na naukę programowania?". Wynika to głównie z faktu, że informatyka i programowanie są dziedzinami stosunkowo młodymi, mającymi na dobrą sprawę zaledwie kilkadziesiąt lat, a swój boom przeżywają od lat 20, dlatego cała branża IT jest stosunkowo młoda jeśli porównamy ją do innych. Naszym zdaniem jednak nigdy nie jest za późno na naukę - niezależnie, czy informatyki, czy też innej dziedziny. Programowanie wymaga jednak szczególnie dużej ilości czasu i pewnej pasji, ponieważ istotnym aspektem jest tutaj ciągły rozwój i nadążanie za trendami. To, że dziś języki takie jak Java, czy Javascript cieszą się ogromną popularnością nie oznacza, że rynek będzie wyglądał tak samo za kilka, kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat. W związku z tym trzeba wziąć pod uwagę, że po powrocie z pracy będziemy musieli poświęcić codziennie jedną, dwie, czy nawet więcej godzin na naukę. Wiek może nieść za sobą także zalety - doświadczenie, rozumienie zagadnień matematycznych w wystarczającym stopniu do zrozumienia zdecydowanej większości zagadnień w programowaniu. Jeżeli połączymy to ze sprawną obsługą komputera, to tak naprawdę nie ma żadnych przeciwwskazań, dla których nauka programowania miałaby sprawiać trudności. W wieku 20, 30, czy 40 lat, spokojnie możemy rozpocząć naukę od razu w danej technologii, np. Javie. Dobry kurs lub książka, nieco wolnego czasu i przede wszystkim dużo zaangażowania to klucz do sukcesu. Podsumowując chcę powiedzieć, że tak naprawdę nie ma bariery wieku, przy której moglibyśmy powiedzieć "programowanie nie jest dla mnie". Jeżeli masz czas, chęci i motywację to po prostu spróbuj. Kurs taki jak nasz, czy dobra książka to koszt co najwyżej jednego, czy dwóch wieczorów na mieście, czy też nowej deskorolki, co w porównaniu do satysfakcji jaką przynosi umiejętność stworzenia własnego, działającego programu jest nieporównywalna.
Dyskusja i komentarze
Masz pytania do tego wpisu? Może chcesz się podzielić spostrzeżeniami? Zapraszamy dyskusji na naszej grupie na Facebooku.