Baza Wiedzy

Test Driven Development - TDD

Test Driven Development to podejście do programowania w którym główną rolę grają testy. Najczęściej wygląda to tak, że najpierw tworzy się testy, a dopiero później właściwy kod aplikacji. Dzięki temu zmienia się trochę podejście do tworzenia kodu. Patrzy się od strony w jaki sposób wybrana metoda powinna być uruchamiana, a na drugim planie jest jej zawartość.

Mamy więc następującą kolejność:

  1. Napisz test
  2. Uruchom test i sprawdź czy na pewno nie działa
  3. Napisz kod 
  4. Sprawdź czy test przechodzi.
  5. Jeśli jest taka potrzeba to popraw kod, upewnij się, że testy nadal przechodzą
  6. Wróć do punktu 1. i dodaj kolejne testy

Taka technika zapewnia spore pokrycie kodu testami. Często bywa tak, że na testy brakuje czasu, albo pojawia się taka myśl: "skoro działa to po co pisać testy?". TDD pozwala na uniknięcie takich sytuacji.

Z moich obserwacji wynika, że takie podejście stosowane jest raczej rzadko. Programiści tłumaczą się, że jest to trudne do wdrożenia i zajmuje więcej czasu. Rzadko jednak spotykam się z negatywnymi opiniami na temat TDD. Większość uważa, że ta technika jest dobra, ale z jakiegoś powodu jej nie stosuje.

Najlepszy newsletter o Javie w Polsce

Czy chcesz otrzymywać nowości ze świata Javy oraz przykładowe pytania rekrutacyjne? Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco! Otrzymasz także ekskluzywne materiały oraz informacje o nowych kursach i promocjach.

Nikomu nie udostępniamy Twojego maila, a jeśli zechcesz to w każdej chwili możesz się wypisać.

Komentarze do artykułu

Wyłączyliśmy możliwość dodawania komentarzy. Poniżej znajdziesz archiwalne wpisy z czasów gdy strona była jeszcze hobbystycznym blogiem. Zapraszamy natomiast do zadawnia pytań i dyskusji na naszej grupe na facebooku.