Czysty kod - Clean Code - Robert C. Martin
Clean Code: A Handbook of Agile Software Craftsmanship
Jedna z ważniejszych lektur każdego szanującego się programisty.
Pozycja przeznaczona dla osób, które są już raczej obyte w programowaniu, w językach obiektowych. W ciekawy sposób opisuje jak pisać kod tak, aby rozumieć co się w nim dzieje jeśli otworzymy projekt po połowie roku.
Lektura tej książki na pewno nie należy do najłatwiejszych. Pojawia się sporo praktycznych przykładów, które wymagają dokładnego przeanalizowania. Niektóre przykłady są proste, natomiast do niektórych trzeba wracać i powtarzać je po kilka razy.
Zagadnienia poruszane to m.in:
- nazewnictwo zmiennych i metod
- kiedy pisać komentarze (spoiler: jeśli Twój kod wymaga komentarzy, to powinieneś zastanowić się nad zmianą nazewnictwa/refactoringiem)
- formatowanie kodu
- testy jednostkowe
- struktury danych
Na każdy z ww. elementów autor wypowiada się pod względem trzymania uporządkowanego projektu. Książkę należy traktować jako zbiór dobrych zasad. Oczywiście zdarzą się momenty kiedy stwierdzimy, że nie warto stosować tych porad, jednak nie będzie zdarzało się to zbyt często. Książkę powinna nas przede wszystkim skłonić do refleksji nad dbałością przy pisaniu kodu, niekoniecznie do stosowania się w 100% do każdej porady w niej zawartej.
Moja ocena: 9/10. Polecam również lekturę innych książek tego autora.
Mój komentarz: Od czasów przeczytania tej pozycji sam staram się używać dobrych praktyk w swoich projektach. Nie jest to proste, często zmieniam działającą cześć po kilka razy, zanim w końcu zaakceptuję swój kod. Co z tego mam? Ciężko mówić o mierzalnych korzyściach w przypadku małych i niekomercyjnych projektów. Na pewno jednak mogę stwierdzić. że jestem z siebie zadowolony, a wiedza zdobyta teraz będzie procentowała w przyszłości.
Dyskusja i komentarze
Masz pytania do tego wpisu? Może chcesz się podzielić spostrzeżeniami? Zapraszamy dyskusji na naszej grupie na Facebooku.
Poniżej znajdziesz archiwalne wpisy z czasów, gdy strona była jeszcze hobbystycznym blogiem.
Piotrek
Czy po przeczytaniu twojego kursu Podstawy języka Java. Można wziąć się za tę lekturę?
Marcin Kunert
Książka zawiera wskazówki, które przydają się w większości języków programowania. Myślę, że możesz zabrać się na tą lekturę. Tylko ostrzegam, że przykłady bywają trudne i sporo czasu zajmuje ich pełne zrozumienie. Moim zdaniem warto ją co jakiś czas przeczytać, bo wraz ze zdobywanym doświadczeniem więcej z niej można wyciągnąć.
Videl
Książka jest bardzo żmudna w czytaniu, szczególnie biorąc pod uwagę spore przykłady refaktoryzacji kodu. Polecam w zamian za to obejrzeć sobie kurs wideo clean code tego samego autora.