Spotkania dla programistów

Wokół języka Java powstaje wiele społeczności, które regularnie organizują spotkania pozwalające zdobyć bardzo cenną wiedzę od praktyków. We wpisie tym chcielibyśmy wam przedstawić miejsca, gdzie możecie szukać najbliższych wydarzeń w swojej okolicy a dzięki temu dodatkowo się rozwijać.

konferencje i spotkania dla programistów Java fot: flickr.com/photos/ter-burg/

Java User Groups

JUGi to spotkania programistów Java, które organizowane są przez lokalne grupy w dużych miastach. Niektóre JUGi posiadają swoje strony internetowe, inne można było znaleźć na grupach Google, jednak obecnie widać pozytywny trend polegający na przechodzeniu wszystkich na jedną platformę Meetup. Przykładowe największe grupy znajdziesz w:

Własne strony mają nadal m.in.

a na grupach Google znajdziemy jeszcze

Na spotkaniach spotkacie często omówienie różnych(czasami mało znanych) technologii z prezentacjami na podstawie doświadczeń z konkretnych projektów, co jest szczególnie ciekawe, bo jest to wiedza, której nie znajdziemy ani w książkach, ani w internecie. Spotkania są bezpłatne, a jeżeli trafimy akurat na wydarzenie ze sponsorem, to można liczyć dodatkowo na darmowe piwo. Jeżeli akurat stworzyłeś coś nowego lub czujesz się mistrzem jakiejś technologii, to sam możesz podzielić się wiedzą na jednym ze spotkań.

Konferencje

Drugim rodzajem spotkań dla programistów Java, którymi warto się zainteresować są konferencje. W Polsce trzy najpopularniejsze to:

Wstęp na nie kosztuje najczęściej kilkaset złotych, ale patrząc na mnogość tematów, często zagranicznych mówców i sam poziom organizacji nie ma się co temu dziwić. Warto się wybrać, szczególnie, gdy uda nam się przekonać pracodawcę, aby pokrył koszty takiej przyjemności :)

Inne spotkania entuzjastów

Od czasu do czas zdarzają się wydarzenia, które nie są organizowane cyklicznie, jednak również są wartościowe i jak najbardziej warto się na nie wybrać. Zachęcamy również do tego aby rzucić okiem na liczne spotkania innych technologii - w końcu nie samą Javą człowiek żyje. Miejsca, gdzie możecie znaleźć informacje o takich wydarzeniach to przede wszystkim wspomniany wcześniej Meetup, a także polski Crossweb, gdzie znajdziecie większość wydarzeń branży IT.

Wydarzenia sponsorowane

Warto zaglądać także na strony większych firm z sektora IT, ponieważ te w związku z ciągłym poszukiwaniem nowych pracowników również decydują się podzielić swoją wiedzą w zamian za możliwość promocji. Wydarzenia takie czasami organizowane są we współpracy z dużymi uczelniami, więc warto zaglądać również do sekcji newsów swojego uniwersytetu, czy politechniki. Szczególnie wartościowe są tzw. Bootcampy, czyli najczęściej kilkudniowe warsztaty, których celem jest stworzenie w niewielkiej grupie działającej aplikacji i wybranie zwycięzcy. To idealne miejsca dla praktyków i osób lubiących zbierać pozytywną krytykę. W imieniu organizatorów wszelkich wspomnianych imprez zachęcamy do udziału i rozwoju społeczności programstów. Jeżeli znacie miejsca, które pominęliśmy we wpisie, zachęcamy do komentowania.

Dyskusja i komentarze

Masz pytania do tego wpisu? Może chcesz się podzielić spostrzeżeniami? Zapraszamy dyskusji na naszej grupie na Facebooku.