Android FAQ - najczęściej zadawane pytania Android

Zbiór najczęściej zadawanych pytań i problemów wraz z odpowiedziami.

Brak R.java.

R cannot be resolved to a variable (...)

Zacznij od sprawdzenia czy importujesz poprawną klasę R. Polecam opcję Source->Organize Imports, jeśli nie pomoże to powód może być albo z środowiskiem programistycznym, albo błędem w /res/.

Problem taki pojawia się w sytuacji kiedy środowisko nie wygeneruje pliku R. Żeby to naprawić możesz:

* zaznaczyć Project -> "Build Automatically"

* Project -> Clean...

Plik R nie wygeneruje się jeśli masz błąd w dowolnym pliku w /res/. Jeśli nie zaznacza Ci miejsca gdzie jest błąd to spróbuj użyć narzędzia Lint (View -> Show View -> Other...)

Dyskusja i komentarze

Masz pytania do tego wpisu? Może chcesz się podzielić spostrzeżeniami? Zapraszamy dyskusji na naszej grupie na Facebooku.

Poniżej znajdziesz archiwalne wpisy z czasów, gdy strona była jeszcze hobbystycznym blogiem.

Zolaris

Cześć, dzięki za tutorial. Będę Twoim uważnym uczniem. Pytanie moje dotyczy co dalej. Napisałem pierwszą appkę i coś tam się pokazuje w emulatorze. Chciałbym ją uruchomić w telefonie. Full. Bez emulacji itd. Po prostu wrzucić plik do telefonu i odpalić. Jak to uczynić? Pozdrawiam, z niecierpliwością oczekując na odpowiedź... Zol

Marcin Kunert

Najwygodniej będzie podłączyć kabelkiem do komputera i w Eclipse (albo innym IDE którego używasz) zamiast uruchamiać na emulatorze wybrać telefon. Aplikacja zostanie automatycznie zainstalowana i uruchomiona. Jeśli będziesz miał problemy z sterownikami to zainstaluje je ze strony producenta (np Kies dla Samsunga) i sterownik USB z Android SDK Manager. Jeśli nie masz możliwości podłączenia telefonu kablem to możesz przesłać w inny sposób plik *.apk z folderu /bin/ projektu na telefon, zainstalować go i uruchomić. Wymaga to jednak zaznaczenia opcji Ustawienia telefonu - > Zabezpieczenia -> Nieznanie źródła.

Zolaris

Dzięki za szybką odpowiedź. Niestety w moim przypadku nie umiem skonfigurować telefonu (Lenovo A800). Ale po wrzuceniu pliku z rozszerzeniem /bin/ *.apk i milionie ostrzeżeń --> działa !!! Nie chciałbym nadużywać Twojej cierpliwości i czasu, gdybyś jednak mógł wskazać mnie (i potomnym) sterowniki i sposób instalacji/konfiguracji dla lenovo A800 --> byłbym ===bardzo szczęśliwy ;o) Pozdrawiam

Marcin Kunert

Niestety nie mam możliwości stworzenia takiego poradnika. Nie posiadam tego telefonu i czasu, żeby opisać instalacje sterowników dla wybranych telefonów. Zbacza to także z tematyki strony, gdzie skupiamy się na części tworzenia oprogramowania, a nie sprzętu i sterowników.

aga

Po włożeniu karty sim do nowego telefonu, wyskoczyło mi Configuration message. I po wejściu dalej mam 3 do wyboru, po wybraniu mam Setting details ii pisze Application: Access Point Name i wypisane po kolei jedno pod drugim Name, APN, User name, Password, MMSC, MMS Proxy, Authenticantion type, APN type, to wszystko jest tam pouzupełniane. I mam do wybory full install i custom install, po wyborze pisze: please input PIN nieważne czy wybiorę full czy custom muszę wpisać ten PIN. Jest to dla mnie ważne bo nie mogłam odbierać wcześniej mms i mysle ze możne to mieć coś z tym wspólnego, a dodałam to pytanie tutaj ponieważ przy tej konfiguracji wyświetla mi się znaczek androida. I moje pytanie jest takie jaki jest ten pin ? Co tam mogę wpisać? Gdzie go znajdę ?

Marcin Kunert

Niestety nie jestem w stanie pomóc. Przypominam, że strona jest kursem programowania, nie skupiamy się na problemach sprzętowych i firmware.

piotr

Witam Jak przesłać dane z formularza do bazy danych SQLite? bo pozniej je wyświetlić jest łatwo... Chodzi mi o to czy ze zwykłego pola textEdit da się przesłać np. imię do odpowiedniego pola w bazie danych... dać na pewno się da tylko jak to zrobić? Z góry dzieki za odpowiedź.

Jakub

Cześć! Jak dostać się do systemowych przycisków nawigacji (Menu/Home/Back)? Chodzi mi nie tylko o obsługę software'ową, ale także sprzętową. Chciałbym wgrać mały proces działający w tle, który podświetlałby np. przycisk BACK, gdyby przyszła wiadomość. Mogę prosić o pomoc? Z góry dziękuję i pozdrawiam ;)