Android - wprowadzenie i instalacje

1. Android w dwóch słowach

Android to system operacyjny oparty na jądrze Linuksa i wirtualną maszynę Javy. W dzisiejszych czasach praktycznie wszechobecny. Początkowo rozwijany przez firmę Android, następnie przez Google Inc., a aktualnie przez Open Handset Alliance. Jego fenomenem jest łatwość z jaką przychodzi nauka tworzenia aplikacji, niesamowita dostępność aplikacji oraz możliwość zarabiania na nich. Pełną dokumentację oraz "rynek zbytu" mamy dostarczone przez Google, więc pozostaje tylko trochę dobrych chęci, a przede wszystkim motywacja do działania.

2. Instalacja IDE ZMIANA! Dzięki Google nie musimy już sami instalować osobno wszystkich części środowiska developerskiego. Wystarczy pobrać paczkę eclipse ze strony: http://developer.android.com/sdk/index.html. Wystarczy, że zainstalujecie środowisko Java, a resztę punktu 2. możecie pominąć :) --- Przed stworzeniem naszej pierwszej appki wymagane będzie przygotowanie środowiska programistycznego. Na szczęście nie jest to za bardzo skomplikowanie. Większość z Was powinna mieć już zainstalowane JDK oraz IDE. Mimo to przeprowadzę Przykra wiadomość dla zagorzałych fanów Netbeansa -- tutaj będziemy zajmować się wyłącznie Eclipse. Potrzebne pliki:

 • Najnowsza Java (JDK) - oczywiście jeśli nie macie jeszcze zainstalowanego środowiska. Dostępna tutaj. Informacje na temat instalacji znajdziecie tutaj
 • Eclipse - dostępne na oficjalnej stronie eclipse. Dowolna wersja. Osobiście polecam Classic. Artykuł jest napisany pod najnowszą wersję JUNO.
 • Android SDK - dostępny tutaj.

Instalujemy kolejno Jave i SDK. Eclipsa wystarczy wypakować w wygodnym dla nas miejscu.
Włączamy SDK Managera.
instalacja sdk

Aplikacje będę tworzył pod Androida 2.3.3, dlatego właśnie taką wersję pobieram. Jeśli macie urządzenia działające na innych wydaniach Androida, to polecam zainstalować Wasze wersje. Programy które będziemy pisać powinny działać na każdym urządzeniu. Pozostało nam teraz tylko skonfigurować Eclipsa. Należy dodać jeden plugin, który pozwoli nam wygodnie tworzyć pod Androida. Wchodzimy w Help -> Install New Software. Jako źródło podajemy https://dl-ssl.google.com/android/eclipse/. Jeśli nie działa, można spróbować http://dl-ssl.google.com/android/eclipse/. Wybieramy Developer Tools. Teraz już tylko next, next... finish.

instalacja sdk 2

Kolejnym krokiem jest podanie lokalizacji SDK. Wchodzimy w Window -> Preferences -> Android i podajemy lokalizację SDK. U mnie jest to C:\android-sdk. Gotowe! Wszystko powinno być teraz ustawione jak należy.

3. Pierwszy program Jeśli udało Ci się dotrwać do tego momentu, to najwyższa pora na pierwszy program.

Wybieramy: File -> New -> Other... (Ctrl+N) I teraz zależnie od wersji Eclipse wybieramy:

isntalacja sdk 3

Wybieramy Android (Application) Project. Wpisujemy nazwę. Wybieramy wersję Androida. Na tej liście powinny być wszystkie SDK zainstalowane w lokalizacji którą podaliśmy wcześniej w ustawieniach.

android nowy projekt Dla kroku ze skórką pozastawiamy wartości domyślne. Pozostało wypełnić ostatni formularz: android new activity Po wypełnieniu naciskamy Finish. Zostaje wygenerowana struktura projektu. Bardzo ważne jest jej zrozumienie. android projekt
 1. Klasy źródłowe - tutaj piszemy nasz kod.

 2. R.java - Klasa generowana przez środowisko, która łączy część programistyczną z zasobami.

 3. Binarki - są generowane przez środowisko,mało interesujące, tutaj raczej nie zaglądamy.

 4. Zasoby (z ang. resources). Tutaj znajduje się wszystko co można oddzielić od kodu (obrazki, animacje, layouty, dźwięki, a nawet tekst)

 5. AndroidManifest.xml - Zawiera informacje która Aktywność (klasa) powinna zostać uruchomiona jako pierwsza, jakich zezwoleń wymaga aplikacja, jaką ma nazwę itd. Przeanalizujmy zawartość HelloWorldActivity.java.

package pl.javastart;

import android.app.Activity;
import android.os.Bundle;
import android.view.Menu;

public class HelloWorldActivity extends Activity {

  @Override
  public void onCreate(Bundle savedInstanceState) {
    super.onCreate(savedInstanceState);
    setContentView(R.layout.main);
  }

  @Override
  public boolean onCreateOptionsMenu(Menu menu) {
    getMenuInflater().inflate(R.menu.main, menu);
    return true;
  }

}

Na pierwszy rzut oka, to co widzimy, może się wydawać się bardzo dziwne. Nie ma tutaj żadnej klasy main() więc, jak to ma niby działać. Śpieszę z odpowiedzią. Na potrzeby tego tutorialu pomijam opis metody "public boolean onCreateOptionsMenu(Menu menu)". Na razie nie będziemy z tego korzystać. Można nawet pokusić się o jej usunięcie. Menu omówione jest w tym artykule. Klasa którą widzimy rozszerza Activity. Aktywności w Androidzie odpowiadają każdemu ekranowi. Nie wiem, czy zwróciliście uwagę, ale większość aplikacji działa w ten sposób, że kliknięcie otwiera kolejny widok. Jest to właśnie wspomniana aktywność. Naciśnięcie przycisku wstecz powoduje natomiast zamknięcie aktualnej aktywności i powrót do poprzedniej. To tak w skrócie. Więcej na temat aktywności niebawem. Wracając do rzeczy. Mamy metodę onCreate(). Jest ona wywoływana, jak sama nazwa wskazuje, przy tworzeniu aktywności. Parametr metody (Bundle savedInstanceState) jest dla nas aktualnie nieistotny, natomiast ważne jest to co się dzieje później.

setContentView(R.layout.main);

Tutaj warto na chwilę się zatrzymać. Przyjrzyjmy się najpierw parametrowi. R.layout.main. Jak już wcześniej wspomniałem klasa R jest generowana przez środowisko. Nie jest zalecana jej manualna zmiana. Służy do wskazania w kodzie o który element z zasobów nam chodzi. Tutaj wskazanie jest na wygenerowany layout. Znajduje się on w folderze res->layout. Łatwo się domyślić, że zawiera on dane na temat wyglądu. Po otworzeniu widzimy coś takiego:

android emulator

Programy polecam testować na telefonach/tabletach podpiętych do komputera. Wystarczy zainstalować sterowniki i odblokować opcję developerską. Robimy to wchodząc w Ustawienia -> Aplikacje -> Opracowywanie -> Debugowanie USB. Ta opcja powinna być zaznaczona. Jeśli natomiast nie macie dostępnych urządzeń-- nic straconego. Android SDK dostarcza stosunkowo dobre emulatory. Ich wydajność pozostawia, co prawda, wiele do życzenia, ale za to w większości wypadków to co widzimy na emulatorze pojawi się w identycznej formie na urządzeniu. 4. Podsumowanie W tym momencie powinniśmy mieć zainstalowane i działające IDE pod Androida. Stworzyliśmy już także pierwszą aplikację. Wszystko gotowe, żeby przejść do właściwego programowania. Aby nauczyć się programowania na Androida na początku nie jest wymagane urządzenie z Androidem - wszystkie rezultaty można podglądać w emulatorze. P.S Jest to mój pierwszy artykuł i liczę na Wasze konstruktywne opinie. Jeśli macie jakieś pytania, coś jest niejasne, albo zauważyliście jakieś błędy -- piszcie śmiało. Z pewnością przeczytam każdy komentarz.

Dyskusja i komentarze

Masz pytania do tego wpisu? Może chcesz się podzielić spostrzeżeniami? Zapraszamy dyskusji na naszej grupie na Facebooku.

Poniżej znajdziesz archiwalne wpisy z czasów, gdy strona była jeszcze hobbystycznym blogiem.

ediks

Bardzo ciekawie! :)

mcnight

mam problem z punktem 3. nie mam czegoś takiego jak Android Project. Jest za to Android Application Project, ale jest to coś zupełnie innego.

ffff

Robiłem wszystko jak w instrukcji, lecz nie mam do wyboru "Android Project"

Marcin Kunert

Poradnik pisałem pod Eclipsa INDIGO. Niedawno pojawił się Eclipse JUNO, który wprowadza trochę zmian dotyczących Androida. Niebawem pojawi się odświeżony artykuł pod nową wersję. Dzięki za informacje! :) EDIT: Poprawione :)

Kaczmar

Siemka. Bardzo liczylem na to zeby ten dzial powstal, no i jest z czego sie bardzo ciesze. Piszesz przejrzyście i zrozumiale co jest bardzo wazne. Mam nadzieje ze dotrzymasz slowa i bedziesz pisal artykuly pod katem programowania gier na androida, czyli to co mnie i napewno nie tylko mnie bardzo interesuje. Na pewno przeczytam kazdy artykul : )

Marcin Kunert

Właśnie dodałem artykuł o tworzeniu painta. Gra to jeszcze nie jest, ale na pewno dobry pierwszy krok. Wszystkiego na raz nie da się wytłumaczyć, a tym bardziej zrozumieć, więc będziemy działali powoli do przodu :)

Req

Znasz może jakieś sprawdzone rozwiązanie tego problemu http://images37.fotosik.pl/1721/b862a4aaa4ce80f1.jpg ? Wygooglowałem, że jest to dość powszechna przypadłość, ale nie udało mi się z tym uporać. Byłbym wdzięczny za wszelką pomoc. (robiłem wszystko krok po kroku według Twojego poradnika).

Marcin Kunert

Spróbuj jeszcze raz pobrać biblioteki korzystając z SDK (pierwszy screen). Zainstaluję dzisiaj wszystko od początku według poradnika, może znajdę powód.

Req

Dziękuje bardzo za pomoc. Wszystko poszło dopiero na "Eclipse IDE for Java Developers" + zainstalowanie SDK Androida ręcznie z paczki ZIP, a nie przy pomocy instalatora (Eclipse Classic nie chciał współpracować). Teraz jednak kolejną przeszkodę stanowi błąd przy uruchamianiu wirtualnego urządzenia: "PANIC: Could not open AVD config file: C:\Users\MichaĹ‚\.android\avd\testAVD.avd/config.ini". Co z tym fantem zrobić?

Marcin Kunert

Poszperałem w necie. Problemem może być polska litera w Twojej nazwie użytkownika. Rozwiązanie (piszemy w konsoli odpowiednio zastepując user_name) mklink /J "c:\Users\user_name\.android" "d:\Users\user_name\.android" Spowoduje przekierowanie Twojego folderu. Nie wiem czy wymagane jest kopiowanie zawartości, ale pewnie sobie już z tym poradzisz. Źródło: http://code.google.com/p/android/issues/detail?id=19084

Req

W moim przypadku musiałbym przekierować folder w inne miejsce dysku C, ponieważ tylko taki posiadam. Przy takiej próbie uzyskuję odpowiedź "Nie można utworzyć pliku, który już istnieje".

Krzysiek_Cr

Całkiem przydatny poradnik.

Kacperu

mam pewnie dosyć banalne pytanie, jednak mój telefon chodzi na androidzie 2.3.4, jeśli przez SDK ściągnę tego 2.3.3, będzie wszystko działać?

Marcin Kunert

Tak. Aplikacje napisane na androida będą działały z wybranym API (dla wersji 2.3.3 jest to API 10) i nowszymi. Nie powinieneś mieć problemów.

Adrian

Chciałbym od razu po utworzeniu projektu wyświetlić go w emulatorze. Powinno mi na emulatorze pokazać na białym tle napis "Hello World" A pokazuje mi na czarnym tle napis "Android". Co źle robie?

Cukier

Mam ten sam problem...

Marcin Kunert

Emulator ładuje się bardzo długo. Najgorzej jest za pierwszym razem. Musisz poczekać, czasami nawet do 5min. Polecam nie wyłączać emulatora przy pracy z kodem, wtedy jest dużo szybciej :)

Marcin

U mnie też ten problem . Ciągle tylko napis "ANDROID".

Adrian

Problem rozwiazalem. Musisz chwile odczekac, beda te czarne ekrany i uruchomi Ci sie jak normalny tel z pulpitem :)

Grzegorz

Ja natomiast przy próbie uruchomienia programu dostaję błąd: " Error in an XML file: aborting build." Zaznaczam, że nic nie zmieniałem. :D

Logan

Mam ten sam problem, wiecie w czym tkwi błąd

Użytkownik

Witam, poradnik bardzo dobrze napisany. Mój problem przedstawia się następująco - otóż klikam Run i program nie może znaleźć żadnego urządzenia a w Virtual Device też nic a czekam ponad 5 minut. W czym problem? Pozdrawiam.

AsasynRz

a utworzyłeś wcześniej ten Virtual Device?

AsasynRz

Jeszcze co o problemu "PANIC: Could not open AVD config file: " i polskich znaków w nazwie profilu. U mnie nie wiedzieć czemu to dolinkowanie również nie chciało działać, a że nie chcę tworzyć nowego użytkownika to poradziłem sobie poprzez odpalenie sdk w wierszu poleceń - tam jest polecenie move, którym możemy przenieść nasz avd w inną lokalizację na dysku. Więcej o tym tutaj: http://developer.android.com/tools/help/android.html

Kary

Wiem, że ten problem jest już rozwiązany ale nie radzę sobie. Mianowicie po odpaleniu AVD mam "PANIC: Could not open AVD config file: C:\Users\MichaĹ‚\.android\avd\em22.avd/config.ini" wiem, że chodzi o polską literę ale linkowanie nie działa "nie można skopiować istniejącego pliku" czy coś w ten deseń, komenda move wywala że nie może znaleźć ścieżki ;/ więc już nie wiem chyba, że źle używam komendy move więc niech ktoś będzie tak miły i mi napisze jak mam wklepać w konsole (ADK w "c:\Users\Michał\.android"), Serdecznie prosze o pomoc M.

Michal

a jak uruchomic to w komórce? włączam tryb debugowania i co dalej? co wcisnac zeby sie na komorce zainstalowalo?

Marcin

Podłącz telefon kablem do komputera i upewnij się, że masz zainstalowane wszystkie niezbędne sterowniki. Możesz sprawdzić, czy urządzenie zostało znalezione korzystając z zakładki Devices (Window->Show View -> Other -> Devices) w eclipse. Jeśli jest podłączone, to zwyczajnie uruchom program (Run->Debug, albo naciśnij F11)

Michal

ok dzięki, w nocy sobie poradziłem. Mam custom roma i stąd były problemy. ogólnie fajny poradnik ;)

Spider11511

Marcin mam pytanko mam tableta z froyo czy to zadziala ?? chce zainstalowac nowsza wersje na 3.2

Harsay

Dziękuję bardzo za wprowadzenie :D Omyłkowo zamknąłem plik main.xml i nie wiedziałem jak z powrotem przejść do graficznej edycji layoutu. W folderze layout otworzyłem plik main.xml i pod kodem jest zakładka "Graphical Layout" - tak dla potomnych piszę :)

Robert

Wszystko fajnie, ale u mnie (Eclipse - Juno) wyswietla się zupełnie inne okno z tego samego kodu :-( Mam zupełnie inny wygląd aplikacji :-(

Casioner

Po lekturze pierwszego poradnika wszystko zapowiada się świetnie. Miałem co prawda problemy z java i javac, gdyż po restarcie cmd, aby otworzyć/wyświetlić javac potrzebuję wpisywać ścieżkę do pliku za każdym razem, no ale uznałem, że tak ma być. Ogólnie fajnie by było, gdybyś podawał dokładniej, które programy należy pobrać, bo wersji a wersji tego jest... A tak po za, to się powtórzę i napiszę, że poradnik świetny.

Refik

MAm taki problem, że jak instalowałem plugina ADT w Eclipse, po restarcie Eclipse w menu Window - brakuje nazwy Androida i nic nie widać, i równiez w Preferences brak nazwy Androida. Nawet wszystkie testowałem w eclipse indigo w starszej lub nowszej wersji oraz w Eclipse Juno i niestety nie dam rady.. Proszę o pomoc...

karol202

AndroidSDK nie działa. Jak go włączam to tylko na sekundę pokazuje się konsola poleceń i zaraz znika.

sled

dokładnie, też mam ten problem, może ktoś odpowiedzieć

truck.daw

Witam, mam problem bo nie mogę stworzyć wirtualnej maszyny... Poniżej zamieszczam screeny: http://imageshack.us/photo/my-images/221/problemandroid.png/ w tym okienku nic mi się nie zmienia niezależnie jak długo czekam. Gdy dam manager i chcę stworzyć nową to cokolwiek bym nie wpisał i tak nie mogę zatwierdzić tego (nie mogę kliknąć ok) http://imageshack.us/photo/my-images/194/problemandroid2.png/

wujko

Przecież na dolne masz error "AVD Name cannot be empty"

Draxon18

jaki Eclipse jest urzywany bo ja mam Eclipse Classic 4.2.1 i niemoge zrobić tak jak na tym zdjenciu http://javastart.pl/wp-content/uploads/2012/07/android-project-co-jest-co.png

edison

Kiedy nowy artykuł o Androidzie?

Piotrek1910

Mi wywala błąd przy uruchomieniu wirtualnej maszyny: [2013-03-21 14:06:34 - java] ActivityManager: Warning: Activity not started, its current task has been brought to the front

DyDy

Witam, mam problem, a mianowicie, gdy jest przy ustawianiu androida i tak dalej... To gdy jestem na samym końcu i klikam Finish to nic się nie dzieje... Jest jakby takie odświeżanie się i tyle. Ma ktoś jakiś pomysł co by to mogło być ?

Paulina

Witam, mam taki sam problem jak osoba wyżej. Napisałam też o tym w innym dziale bo dopiero spostrzegłam że ktoś już o tym wspomniał. Podbijam prośbę o wytłumaczenie

hub

Hmm... mam problem z odpaleniem tej aplikacji. Gdy wybieram Run -> Run as -> 1 Android Application nie ma żadnej reakcji ze strony eclipse...:/ próbowałem tego samego po podłączeniu telefonu Xperia Arc S, ale też bez skutku... Gdy wchodzę w "Run Configurations..." i chcę zmienić ustawienia odpalenia aplikacji dostaję błąd: "java.lang.NullPointerException" :/ ktoś miał podobny problem? szukałem przez 3 dni w google rozwiązania po polsku i po angielsku bezskutecznie...

Zath

Nie włączaj przez "Run As" tylko naciśnij "Run" i wybierz w okienku Android Application.

Johny Hurban

Na razie wszystko poszło zgodnie z planem i mam nadzieję, że dzięki temu poradnikowi stworzę coś nowego na droidka :)

Wojtek

Witam, na komputerze posiadam linux minta, czy owa instrukcja może dotyczyć także tego systemu?

Dawid

Robie wszystko jak na poradniku i nic nie hula :(, Ba jak zassałem Andoid SDK to juz w .Zipie miałem Ecplisei nie zciągałem innego

guzik

Może się przydać: http://stackoverflow.com/questions/4249695/adt-requires-org-eclipse-wst-sse-core-0-0-0-but-it-could-not-be-found

Perseusz

A co zrobić żeby działało OPEN GL.Mam takie coś: Emulator] emulator: WARNING: Could not initialize OpenglES emulation, using software renderer. PreferencesActivity] New emulator found: emulator-5554 Bez tego OPEN GL wszystko muli strasznie i android otwiera się strasznie długo. Mam starszy tablet HP TC 4400 i może chodzi ti o sterowniki grafiki. MAm wersję: Eclipse Java EE IDE for Web Developers. Version: Juno Service Release 2 Build id: 20130225-0426

Marcin Kunert

Wygląda na to, że chcesz testować swoją aplikację na tablecie, ale wywołuje Ci się wirtualna maszyna. Upewnij się, że masz zainstalowane najnowsze sterowniki do tabletu i pojawia się on w prerspektywie DDNS w Eclipse (Window->Open Perspective -> Other... -> DDNS), po lewej stronie jest lista podłączonych urządzeń.

Agniecha

Po utworzeniu projektu wszystko ładnie bangla oprócz faktu, ze folder "gen" mam pusty, więc brakuje klasy R.java, więc oczywiście się nie kompiluje. R.java powinna mi się wygenerować automatycznie, prawda? A zatem zapewne błąd leży gdzieś w ustawieniach. Może ktoś podpowiedzieć czego szukać? Będę wdzięczna ogromnie, bo ja żółtodziób w tej kwestii...

Marcin Kunert

Upewnij się, że nie masz błędów w plikach w folderze /res/. Często doprowadza to do tego, że nie generuje się klasa R. Listę problemów możesz zobaczyć korzystając z widoku Problems (Window->Show View->Problems). Jeśli wszystko wydaje się ok i nadal się nie generuje to spróbuj wyczyścić projekt (Project -> Clean...). Jeśli natomiast nadal nie będzie działało to pobierz najnowszą wersję eclipse ze zintegrowanym SDK i ADT: http://developer.android.com/sdk/index.html

Agniecha

Dziękuję Ci pięknie. W folderze /res/ błędów teoretycznie nie ma. Czyścić projekt próbowałam i też nic. Podejrzewam, że jednak kwestia ustawień gdzieś... Ściągnę tę wersję eclipsa którą podałeś i zobaczymy, może się uda :) Dziękuję raz jeszcze :)

db

Właściwie jak teraz dokładnie czytam komentarze to mój problem wydaje się być identyczny do Twojego. Udało Ci się go rozwiązać?

Agniecha

Niestety nie :( Walczę dalej. Teraz na linuxie, zobaczymy czy pójdzie łatwiej. Ale problem jest najprawdopodobniej ze zmiennymi środowiskowymi gdzieś (a konkretnie źle ustawionymi). Możesz spróbować szukać rozwiązania pod takim kontem.

Suqub

Czy udało Ci się rozwiązać ten problem?

Jojek

Dobrym jest to w tym tutorialu, że nie piszesz dla całkiem zielonych ludzików, tylko dla kogoś kto zna już jakiś inny język i podstawy programowania chociażby. Sam dobrze znam C++ i ucieszyłem się, że nie nie ma tu wyjaśnień pojęć, które się pojawiają miliony razy w każdym języku, bo są wspólne. Byłoby to nudne. Mam nadzieję, że się nie zawiodę przy innych artykułach, bo na razie jest jak najbardziej na tak. ; p Jeszcze mała prośba. Dodaj na stronie datę dodania artykułu, bo dobrze wiedzieć jak ten artykuł jest świeży. ;)

Marcin Kunert

Dzięki za pozytywny feedback. Dodałem daty do danych pod postem.

db

Witam. Przy próbie RUN mam komunikat "R cannoc be resolved to a variable" - miał też ktoś ten problem?

lolo

Pobrałem paczkę Eclipsa ze strony. Wypakowałem i właczyłem Eclipsa z folderu eclips. Utworzyłem nowy Android Application Project zmieniłem napis na głownej aktywności. I Teraz pojawia się mój mały problem, mianowicie gdy klikam w Run->Run to program w żaden sposób nie reaguje nic się nie pojawia. Żadne okno gdzie można by wybrać Android Application.

marcin0218

Pobrałem paczkę ECLIPSE tak jak napisano ale nie moge zainstalować bo wyświetla się ze msuze miec JDK i brakuje katalogu JRK w tym eclipse.. WTF??

lolo

Z tego co się oriętuję to jak pobrałeś Eclipsa z ich strony to się go nie instaluje. Wystarczy go wypakować i uruchomić. Sprawdź czy Ci się dobrze zainstalowała Java JDK(jeśli nie zmieniałeś ścieżki domyslnej to powinnieneś mieć ją w X:Program Files/Java/jdk*, gdzie x to litera partycji na której masz system a * to dowolny ciąg znaków) oraz JRE(jeśli nie zmieniałeś ścieżki domyslnej to powinnieneś mieć ją w X:Program Files/Java/jre*, gdzie x to litera partycji na której masz system a * to dowolny ciąg znaków). Jeśli nie masz folderu jdk lub jre to zainstaluj raz jeszcze JDK lub JRE, jak masz to wpisz w konsoli: set path=%path%;X:\Program Files\Java\jdk*\bin, gdzie x to litera partycji na której masz system a * to dowolny ciąg znaków.

marcin0218

NO tak nie isntaluje. Tylk otu napisano że jeżeli pobiore ECLIPSE to reszte 2 punktu moge pominac czyli rozumiem ze nie musze pobierac jdk itp. a sie okazuje ze jednak trzeba. Tak wiec pobralem jadk i dzieki temu mgoe w javie programowac i tam tez w jednym katalogu wypakowalem eclipse i dziala już :)

lolo

Można pominąć resztę 2 punktu ale co do konfiguracji Eclipsa jeśli się go pobierało z jego strony.W JDK oraz JRE trzeba się zaopatrzyć jeśli się go nie posiada jeszcze. A Jave znasz bo lepiej znać podstawy Javy biorąc się za Androida?

marcin0218

Ok to zacznę od JAVY. ALe po instalacji też jakoś inaczej to wygląda może to nowsza wersja teraz niż to co tu kolega opisuje. A pytanko jeszcze. Czy zamiast z Eclipsa do pisania w Javie moge korzystać z NetBeans? Czy różnica w kodzie musi byc wtedy?

lolo

Tak, możesz używać NetBeans do pisanie w Javie. Kod będzie ten sam.

MarekM

Artykuł dla początkujących nieco za bardzo na skróty... Stwierdzenie że ustawienie maszyny wirtualnej jest intuicyjne to sporo nie potrzebnego jak dla mnie szukania w internecie.

michal

W sumie jest Ok! Czy nie prościej zamiast Eclipse pisać (tworzyć!) programy w Basic4Android. Wygląda na to, że jest prostszy ? Pozdr MK

michal

Witam! Mam, pewnie nie typowe pytanie. Jeśli mam program skompilowany pod gcc, postaci *.exe. Czy jest jakakolwiek możliwość, uruchomić do w systemie Android? Pozdr MK

Marcin Kunert

Z tego co się orientuję to nie ma takiej możliwości.

michal

Dzięki za odpowiedź. Aktualnie, pewnie nie ma takiej możliwości, ale niejaki Aledandre Juuiard pracuje nad tym - narzędzie Wine. Pozdr MK

rocaviador

Wszystko jest w porządku, tylko screeny są zbyt małe. Nie jestem w stanie nic z nich wyczytać bez "sztucznego" powiększania.

rocaviador

Tyle to ja wiem :-) W sumie to chodziło mi tylko o przedostatni screen, który nie jest czytelny nawet po kliknięciu ;)

lolo

Jak klikniesz na screena to się powiększa i wtedy widać wszystko dobrze.

t100

Witam, jestem na początku... . Właśnie pobrałem i poinstalowałem co trzeba. Pytanie do autora do pkt. 2 - piszesz: " Kolejnym krokiem jest podanie lokalizacji SDK. Wchodzimy w Window -> Preferences -> Android i podajemy lokalizację SDK. U mnie jest to C:\android-sdk. Gotowe! Wszystko powinno być teraz ustawione jak należy." Wchodzę w eclipse wg wskazówki: Window -> Preferences -> ale Android nie występuje. Domyślam się gdzie to można wpisać, ale chciałbym rozwiać wątpliwości... . Dzięki, pozdrawiam.

Manian

Dziwne. Może nie masz zainstalowanego package'u ? Sprawdzałeś czy masz wszystko poinstalowane? Spróbuj jeszcze aktualizacji.

t100

Witam, problem dot. tego punktu sam się rozwiązał. Wczoraj po instalacji nie restartowałem komputera, a dzisiaj po włączeniu komp na którym instalowałem eclipse - po włączeniu aplikacji - pojawił się komunikat o instalacji "New SDK (...)". W Preferences pojawiła się zakładka której wcześniej nie było - czyli Android. Sorki za zawracanie gitary, ale nie wpadł bym że powodem może być restart...

t100

ps dzięki za szybką reakcję ;)

zielony ludzik

Witam, przy pkt . mam ten sam problem co wyżej użytkownicy db i Agniecha: brak R.java. Wchodzę w Window -> Show View -> Problems: Errors (2 items): R cannot be resolved to a variable (...) Kol. Location - line 12 Koumna Type: Java Problem R cannot be resolved to a variable (...) Kol. Location - line 19 Koumna Type: Java Problem Pomoże ktoś?? Jakieś podpowiedzi?? Z góry dzięki!

zl

ponawiam prośbę. dzięki!

Marcin Kunert

Zacznij od sprawdzenia czy importujesz poprawną klasę R. Polecam opcję Source->Organize Imports, jeśli nie pomoże to powód może być albo z środowiskiem porgramistycznym, albo błędem w /res/. Problem taki pojawia się w sytuacji kiedy środowisko nie wygeneruje pliku R. Żeby to naprawić możesz: * zaznaczyć Project -> "Build Automatically" * Project -> Clean... Plik R nie wygeneruje się jeśli masz błąd w dowolnym pliku w /res/. Jeśli nie zaznacza Ci miejsca gdzie jest błąd to spróbuj użyć narzędzia Lint (View -> Show View -> Other...)

Madness

Witam. Po wybraniu opcji run kompilator wyrzuca mi następujące błędy: [2013-12-06 00:04:46 - Dex Loader] Unable to execute dex: java.nio.BufferOverflowException. Check the Eclipse log for stack trace. [2013-12-06 00:04:46 - HelloWorld] Conversion to Dalvik format failed: Unable to execute dex: java.nio.BufferOverflowException. Check the Eclipse log for stack trace. Nie mam pojęcia jak sobie z tym poradzić a co za tym idzie nie mogę nawet uruchomić mojego HelloWorlda ;p

andras

Odinstaluj Android SDK Build-tools 19 i zainstaluj w wersji 18.1.1

heem

Witam. Mam problem u uruchomieniem SDK Manager. Po dwukliku na sekundę pojawia się wiersz polecen, wyłącza się i tyle z uruchomienia. Nie wiem co jest nie tak. dodam, że przed reinstalacją systemu działało prawidłowo. Czy ktoś spotkał się z powyższym problemem?

Sev

Cześć, troszkę za mało informacji napisałeś na temat konfiguracji maszyny wirtualnej. Niestety mam tym problem. Po i kliknięciu RUN pojawia mi się aplikacja po czym wyskakuje błąd i się automatycznie zamyka.

Shadax

Liczę na kontynuację!

Owocowy

Czy wygląda programowanie aplikacji na androida w języku c++, jak jest różnica między c++ a java w pisaniu aplikacji i co jest bardziej opłacalne jeżeli chodzi o możliwości i potrzebny czas.

prog

Nie mam telefonu z androidem. mam tylko starą nokię 3310. Czy jest program na windows XP dzięki któremu mógłbym pisać aplikacjie na to się chyba nazywa ogólnie smartphony.

Party

Mam pytanie, jak zrobić żeby to co narysuje zapisać potem na kartę pamięci sd ?

Marcin Kunert

Tak.

Marcin Kunert

Ale my tu nic nie rysujemy...

Sp00kY

Witam,,, w jaki sposób wygenerować plik apk ???

Marcin Kunert

Po naciśnięciu run/debug i poprawnej kompilacji zostanie wygenerowany w katalogu /bin/

Sp00kY

jest :) dzięki za info

Jerzy

Witam, dzięki za wspaniały poradnik! Mój problem polega na tym, że u mnie nie ma żadnego pliku klasach źródłowych, czyli nie ma żadnej aktywności. Próbowałem na wiele sposobów, zostawiam wszystkie ustawienia domyślnie i dalej folder src jest pusty. W czym tkwi przyczyna?

Marcin

Mam ten sam problem co Jerzy. Folder src pozostaje pusty i nie ma w nim żadnej aktywności po wykonaniu napisanych w artykule instrukcji. Byłbym wdzięczny za jakąś podpowiedź na ten temat :)

Siwek

Pamiętajcie o tym, żeby zrobić to: Wchodzimy w Help -> Install New Software. Jako źródło podajemy https://dl-ssl.google.com/android/eclipse/. Jeśli nie działa, można spróbować http://dl-ssl.google.com/android/eclipse/. Wybieramy Developer Tools. Teraz już tylko next, next… finish. Mi też wcześniej nie pokazywało.

Marcin

Super! Dzięki za odpowiedź, musiałem pominąć to przez nieuwagę. Ale przy okazji napiszę o jeszcze jednym problemie który mnie spotkał po drodze, może komuś się przyda. Podczas tej instalacji Developer Tools wyskakiwał mi taki oto błąd "'Installing Software' has encountered a problem An error occurred while collecting items to be installed" Pomogło dopiero odznaczenie "Contact all update sites during install to find required software". Pozdrawiam.

Magda

Proszę poinstruujcie mnie, jak wrzucić to co stworzyłam na telefon i na nim to wyświetlić :)

Magda

Juz mam :) Pozdrowienia!

Joe

Eclipse nie wykrywa JDK chociaż je mam co robić ?

Joe

SDK nie wykrywa JDK podczas instalacji, nie ma pola tekstowego, żeby podać do niego ścieżkę. Co mam zrobić?

adam

wyskakuje mi ten błąd gdy chce uruchomic aplikacje w emulatorze: http://oi61.tinypic.com/2iw25w3.jpg

Michal

AndroidManifest.xml file missing! - orientujecie się co zrobić z tym problemem?

Kacper

Czemu jak instaluje paczke sdk z eclipse to sdk menager niechce mi się uruchomić i cały czas wyskakuje błąde że niemam pliku android.bath

Hubert

gdzie jest to "help"

Lolo

Obok Window na samym końcu paska menu

Karol

Niestety wypakowanie paczki bezposrednio od google wyrzuca kilka błędów tego typu: ! D:\Android.zip: Nie mogę utworzyć folderu adt-bundle-windows-x86_64-20140702\sdk\tools\lib\monitor-x86\features\com.android.ide.eclipse.hierarchyviewer.feature_23.0.2.1259578\META-INF\maven\adt.group\com.android.ide.eclipse.hierarchyviewer.feature Nazwa pliku lub jej rozszerzenie są za długie.

Lolo

Lepiej zainstaluj Android Studio a nie tego ociężałego Eclipsa.

noname

Moglibyście odświeżyć pod wersję Eclipse 4.4 Luna. ta wersja Juno w porównaniu do Luna to jak niebo i ziemia, wszystko jest inaczej. Eclipse Luna + java 7 i by było super, pare zmian ale jak przydatnych. Tak to nie chce to dziargać i odstrasza nowych, no chyba że osbny poradnik dla Android Studio. Przy okazji na jakim PC obecnie kompilujecie te wszystkie programy pod Eclipse, jaki sprzęt powinien być wydajny by wszystko płynnie działało + otwarta przeglądarka?