Darmowy kurs Java

Funkcje matematyczne i Wielkie liczby

W Javie często wykorzystuje się różne funkcje matematyczne jak pierwiastek, wartość bezwzględna, sinus i inne funkcje trygonometryczne.

Aby z nich korzystać musimy poznać bibliotekę Math z pakietu java.lang. Kilka najważniejszych funkcji znajduje się poniżej.

  • sqrt(double liczba) - zwraca pierwiastek z liczby double. Jako parametr możemy również podać dowolny typ liczbowy, wtedy nastąpi jego automatyczna konwersja na double.

  • pow(double a, double b) - zwraca liczbę a podniesioną do potęgi b

  • abs(liczba) - parametrem może być dowolna liczba, metoda zwraca wartość bezwzględną z argumentu

  • więcej funkcji znajdziecie w API Javy tutaj

  Wszystkie metody są statyczne, aby je wywołać należy użyć konstrukcji:

  Math.nazwa_metody(argumenty)

  Zobaczmy to na praktycznym przykładzie programu, który obliczy pierwiastek z liczby, a następnie podnosi ją do 3 potęgi.

  public class Funkcje{
   public static void main(String[] args){
    double liczba = 9.0;
    int b = 3;
    double pierwiastek = Math.sqrt(liczba);
    double potega = Math.pow(liczba, b);
  
    System.out.println("Pierwiastek z "+liczba+" wynosi: "+pierwiastek);
    System.out.println("Liczba "+liczba+" podniesiona do potegi "+b+" to "+potega);
   }
  }

  Najpierw deklarujemy zmienne: liczba-nasza główna liczba, b - potęga, a następnie korzystając z funkcji matematycznych obliczamy pierwiastek i potęgę. Na końcu wyświetlamy nasze wyniki na konsoli.

  Kurs Programowania Java

  Ciekawym zagadnieniem o którym warto tutaj wspomnieć jest import statyczny. Dzięki jego zastosowaniu będziemy mogli pomijać przedrostki Math przed nazwami funkcji. Poniżej powyższy przykład z jego zastosowaniem.

  import static java.lang.Math.*;
  
  public class Funkcje{
   public static void main(String[] args){
    double liczba = 9.0;
    int b = 3;
    double pierwiastek = sqrt(liczba);
    double potega = pow(liczba, b);
  
    System.out.println("Pierwiastek z "+liczba+" wynosi: "+pierwiastek);
    System.out.println("Liczba "+liczba+" podniesiona do potegi "+b+" to "+potega);
   }
  }

  jak widać przed rozpoczęciem ciała klasy musieliśmy dodać nagłówek w postaci

  import static java.lang.Math.*;

  Jest to bardzo przydatna rzecz w przypadku, gdy w naszym programie będziemy musieli często wykorzystywać funkcje matematyczne, zaoszczędzi nam to pisania i poprawi czytelność kodu.

  W klasie Math występują także dwie stałe PI oraz E, dzięki nim nie musimy deklarować własnych liczb pi oraz e. Wywołujemy je podobnie jak funkcje.

  Math.PI
  Math.E

  Wielkie liczby.

  Może się zdarzyć, że nawet zakres typów long, czy double nie wystarczy do naszych obliczeń. Co wtedy zrobić? W Javie istnieją dwie klasy do przechowywania naprawdę ogromnych liczb oferujące dodatkowe funkcje matematyczne i nadające się także do precyzyjnych obliczeń matematycznych, na przykład w bankowości.

   • BigInteger - klasa dla wielkich liczb całkowitych

   • BigDecimal - klasa dla wielkich liczb zmiennoprzecinkowych

   Ich używanie w tradycyjnych programach nie jest zbyt wygodne, ponieważ nie można zrobić bezpośredniego przypisania wartości BigInteger przykładowo do wartości int, mimo, że BigInteger przechowywałaby liczbę z zakresu int. Jest to spowodowane tym, że klasa BigInteger jest typem obiektowym. Obie klasy posiadają także stałe, które są często wykorzystywane, najważniejsze to

   BigInteger.ONE / BigDecimal.ONE

   BigInteger.ZERO / BigDecimal.ZERO

   Aby utworzyć nową zmienną typu BigInteger, lub BigDecimal musimy najpierw utworzyć obiekt (nie musisz się na razie zbytnio zagłębiać w temat wielkich liczb, ale na końcu będzie jedno zadanie z ich wykorzystaniem). W nagłówku trzeba oczywiście też zaimportować używaną klasę.

   import java.math.BigInteger;
   
   public class WielkaLiczba{
    public static void main(String[] args){
     BigInteger wielkaLiczba = new BigInteger("12312312312312312312");
     System.out.println(wielkaLiczba.toString());
    }
   }

   Najpierw tworzymy wielką liczbę typu, zauważ, że podajemy ją w formie Stringa. Jednak można również użyć innej formy.

    BigInteger wielkaLiczba = BigInteger.valueOf(123123);

   W tym przypadku trzeba jednak pamiętać, aby argument metody valueOf() nie przekroczył zakresu typu long, lub double w przypadku klasy BigDecimal. Przy sposobie ze Stringiem mogą one być praktycznie nieograniczone. Aby dodać dwie ogromne liczby nie możemy korzystać ze standardowych operatorów, należy w takim wypadku skorzystać z gotowych funkcji: add(), subtract(), multiply(), divide().

   import java.math.BigInteger;
   
   public class WielkieLiczby{
    public static void main(String[] args){
     BigInteger a = new BigInteger("123123123123123123123123123123");
     BigInteger b = new BigInteger("987654321987654321987654321987");
     BigInteger suma = a.add(b);
     System.out.println("Suma "+suma.toString());
    }
   }

   Stworzyliśmy tutaj dwie wielkie liczby a i b. Następnie obliczamy ich sumę dzięki konstrukcji a.add(b), która zwraca wynik dodawania dwóch liczb typu BigInteger. Wyświetlamy wynik dzięki temu, że klasa BigInteger posiada metodę toString() konwertującą liczbę na łańcuch znaków.

   Kurs Programowania Java

   Zadania do samodzielnego wykonania.

   1.4 Napisz prosty kalkulator, w którym zainicjujesz dwie zmienne int a i b dowolnymi liczbami mieszczącymi się w zakresie - niech a będzie liczbą ujemną, natomiast b dodatnią... Następnie wykorzystując import statyczny wyświetl wyniki następujących działań bez użycia dodatkowych zmiennych:

   -a^b (a do potęgi b)

   -|a| (wartość bezwzględna z liczby a)

   -pierwiastek z liczby a podniesionej do potęgi b.

   Zobacz co się stanie, gdy do a i b przypiszesz dwie 3 cyfrowe liczby, oraz gdy liczba b będzie nieparzysta (wynik a^b będzie ujemny).

   Rozwiązanie,

   1.5 Napisz program analogiczny do 1.4 wykorzystując klasę BigInteger. Utwórz dwie liczby wykraczające poza zakres long, wypróbuj funkcje dodawania, odejmowania i mnożenia, a także podniesienie do potęgi(zobacz w API jaki typ parametru przyjmuje ta funkcja) i wartość bezwzględną. Wszystkie wyniki zaprezentuj w konsoli.

   Rozwiązanie.

   Zapisz się do newslettera

   Otrzymuj nasz Newsletter z przykładowymi pytaniami rekrutacyjnymi, wyzwaniami programistycznymi i nowościami ze świata Javy, a także informacje o nowych kursach i promocjach.

   Traktujemy Twoją prywatność poważnie. Nikomu nie udostępniamy Twojego maila no i zawsze możesz się wypisać.

   Komentarze do artykułu

   Wyłączyliśmy możliwość dodawania komentarzy. Poniżej znajdziesz archiwalne wpisy z czasów gdy strona była jeszcze hobbystycznym blogiem. Zapraszamy natomiast do zadawnia pytań i dyskusji na naszej grupe na facebooku.

   YeeeZooo

   Co daje stosowanie metody toString? Ja wyświetliłem println(a) i też było dobrze.

   Slawek

   W przypadku klas, gdzie przesłonięta jest metoda toString() klasy Object to zostaje ona automatycznie wywołana podczas umieszczenia jakiegoś obiektu w metodzie print(). Zapisy print(jakisBigInteger) oraz print(jakisBigInteger.toString()) są równoważne. Też zamierzałem o tym kiedyś napisać w dziale efektywne programowanie (przesłanianie metod hashCode, equals i toString w celu tworzenia bardziej uniwersalnego kodu) ;)

   YeeeZooo

   hmm to jeszcze dla mnie za trudne ale ważne, że działa :D

   ...........

   Ta metoda konwertuje zapis do Stringa, który ma nieograniczoną ilość znaków, ja to tak rozumiem.

   TurboKisiel

   przypadkiem nie zrobiłeś literówko przy subtract ? NetBeans mnie poprawił

   michaelsoft.x10.mx

   Uwaga ludziska! Czasami pojawiają się literówki: import java.math.BigInteger; math powinno być pisane z dużej litery: Math A tak ogólnie to fajny kurs. Właśnie na niego trafiłem i chyba sam zacznę przygodę z JAVA.

   Slawek

   Nie powinno być z wielkiej litery, jest dobrze, najprościej to zobaczyć bezpośrednio w dokumentacji klasy: http://download.oracle.com/javase/1.5.0/docs/api/java/math/BigInteger.html

   DDO

   Z kursu import static java.lang.Math.*; W moich plikach widnieje jako Math

   DDO

   Sory pomylka :-) Math to klasa z pakietu java.lang. natomiast BigDecimal i BigInteger to klasy pochodzace z pakietu java.math

   Kamil

   michaelsoft.x10.mx: Uwaga ludziska! Czasami pojawiają się literówki: import java.math.BigInteger; math powinno być pisane z dużej litery: Math A tak ogólnie to fajny kurs. Właśnie na niego trafiłem i chyba sam zacznę przygodę z JAVA.
   Skoro jeszcze nie znasz Javy i chcesz zacząć z nią przygodę, to z jakiej racji piszesz, że na stronie są błędy, skoro jeszcze nie znasz tego języka? Nie rozumiem ludzi czasem...

   Michał

   BigInteger wielkaLiczba = BigInteger.valueOf(123123); Nie powinno tu być słowa 'new'? Czy też może zakładamy, że obiekt wielkaLiczba już jest utworzony?

   Blaise

   Jest dobrze. Metoda valueOf powołuje obiekt BigInteger.

   Michał

   cytat z zad,1.4:"-pierwiastek z liczby a do potęgi b." Liczba a jest ujemna, więc jak to pierwiastek z niej? (tu rozumiem polecenie jako: (sqrt(a))^b Nawet zakładając, że w poleceniu chodzi o sqrt(a^b), to potrzeba jeszcze założyć, że b jest parzysta, nie mam racji?

   Michał

   Ok, nie doczytałem zadania do końca :), jest git. Chociaż myślę, że można by to, że chodzi o sqrt(a^b) jakoś zaakcentować, bo np ja na początku zinterpretowałem to jako (sqrt(a))^b.

   Aika

   A można porobić sobie różne działania i kombinacje i zobaczyć, że czasami wychodzi NaN. NaNy bywają całkiem przydatne.

   Michał

   W dokumentacji BigInteger szukając potęgowania natrafiłem na motodę xor (napisali, że a.xor(b) zwraca a^b, co skojarzyłem z potęgowaniem). Mógłby mi ktoś wytłumaczyć o co w niej chodzi? Zdaje się, ze ogólnie XOR to spójnik logiczny w rodzaju 'albo'. Więc co to ma do liczb?! I dlaczego a.xor(b) zwraca BigInteger, skoro to niby spójnik logicznny"? Niech mi to ktoś wytłumaczy, bo już tracę nerwy. http://download.oracle.com/javase/1.4.2/docs/api/java/math/BigInteger.html

   Slawek

   Michał:

   BigInteger wielkaLiczba = BigInteger.valueOf(123123);

   Nie powinno tu być słowa ‘new’?
   Czy też może zakładamy, że obiekt wielkaLiczba już jest utworzony?

   metoda valueOf() jest metodą statyczną - wywoływaną na rzecz klasy, a nie konkretnej instancji. Nie trzeba tworzyć obiektu, aby ją wywołać. Jest to wykorzystywane np we wzorcu projektowym zwanym singletonem. XOR jest dobrze wytłumaczony na wikipedii. Nie ma przy tym filozofii, jeśli ktoś miał choćby podstawy logiki (chyba alternatywa i koniunkcja są nadal w gimnazjum?). Generalnie wykorzystuje się to głównie przy bramkach logicznych - na studiach będziecie mieli okazję wykorzystać to w układach scalonych. W operacji a XOR b otrzymujemy true jeśli a i b są różnymi wartościami (true false, lub false true), jeśli są takie same otrzymujemy false (true true, lub false false) Co do pierwiastka, to faktycznie zabrakło 1 słowa. W tym przypadku pierwiastek z liczby ujemnej zwróci NaN, ale na studiach można się dowiedzieć takich rzeczy, że pierwiastek z liczby ujemnej jak najbardziej istnieje, tyle, że w dziedzinie liczb zespolonych, a nie rzeczywistych :) i taka prośba, żeby nie pisać aż tylu komentarzy pod sobą :P

   Michał

   Dzięki za odpowiedź! Co do Xor: rozumiem ten spójnik, tyle że w dokumentacji to jest metoda która zwraca BigInteger, a jej argumentem też jest BigInteger. To czego nie rozumiem, to jak można wstawić spójnik logiczny pomiędzy liczby. btw to jestem studentem matematyki ;)

   Slawek

   Istnieje operator xor dla liczbowych typów prostych w postaci ^, czyli np a xor b w javie to a^b i zwraca 0, lub 1. W przypadku BigInteger jak zauważyłeś wywołujemy metodę na rzecz obiektu.

   Michał

   Może tak będzie najprościej wytłumaczyć o co mi chodzi: import java.math.BigInteger; public class Kalkulator15{ public static void main(String[] args){ BigInteger a= new BigInteger("110"); BigInteger b= new BigInteger("-10"); System.out.println("a^b="+a.xor(b)); } } U mnie konsola wyświetla: a^b=-104. Po prostu chciałbym wiedzieć co ta liczba oznacza i skąd się wzięła. :)

   Slawek

   ah, bo widzisz tutaj chodzi o operacje na bitach :) Przykład, który podałeś, akurat jest kiepski do tłumaczenia, bo dochodzi tutaj kwestia kodowania liczb ujemnych (szczerze mówiąc po zapisaniu tego na kartce to sam tego nie pamiętam :P ). Ale dla przykładu zapisujesz binarnie 10 - 1010, oraz 6 - 0110. Jeśli zrobisz 10 XOR 6, to porównujesz kolejne bity i ostatecznie otrzymujesz 1100, czyli 12.

   Michał

   Dobre, dzięki za wyjaśnienie :)

   Eryk

   Mam mały problem, może ktoś mi to wyjaśni... Napisałem wszystko dokładnie tak jak w pierwszym przykładzie, ale cały czas wyskakiwał błąd "cannot find a symbol" i konsola wskazywała na kropkę po "Math" w linijce double pierwiastek = Math.sqrt(liczba); co ciekawe problem znikł, jak wykonałem ten import statyczny, chociaż nic (poza wykoszeniem tego Math.) nie zmieniałem. Koniec końców się udało, ale nie rozumiem, dlaczego nie działało za pierwszym razem...

   Krzysiek

   Mam pytanie bo moze ja cos źle robie. Jak przy zmiennych int chcieliśmy otrzymać dokładny wynik z dzielenia to jedną z nich musieliśmy zapisać jako double i wynik również jako double. Ale jak otrzymać dokładny wynik z dzielenia w przypadku BigInteger. BigDecimal "nie lubi" BigInteger i albo działanie robimy na jednym typie albo wyłącznie na drugi. A jak do obiektu BigDecimal wprowadzę liczbę całkowitą to co prawda kompiluje, ale przy uruchomieniu wyświetla że jest to jakiś wyjątek zamiast wyświetlić wynik obliczenia.

   Slawek

   Musisz: -albo utworzyć obiekt BigDecimal bezpośrednio z obiektu BigInteger (jest odpowiedni konstruktor), czyli jakiśBigDecimal.divide(new BigDecimal(jakiśBigInteger)); -albo zapisać wartoś BigInteger do jakiegoś Stringa (wykorzystując toString()) i na podstawie tego utworzyć BigDecimal - sprowadza się to do sposobu numer 1, tylko więcej roboty.

   mietek

   Dlaczego po suma.toString dajemy nawias "()"?

   Jędrzej

   W JAVA'ie(w przeciwieństwie do np. dephi) funkcje i procedury MUSZĄ mieć nawiasy.

   Leo

   "Odkryłem", że wpisując w tym nawiasie 2, 8 lub 16 zwracana jest liczba w systemie dwójkowym, ósemkowym lub szesnastkowym.

   mietek

   I jeszcze jedno pytanie. Dlaczego jeżeli dzielę dwie duże liczby to gdy dzielę mniejszą przez większą wynik jest równy 0 a gdy wieksza przez mniejsza to wynik jest zaokrąglany do liczby całkowitej?

   Krzysiek

   Poprostu pokozuje Ci wynik w zaokrągleniu bo BigInteger to klasa stałoprzecinkowa, analogicznie można ją porównać do zmiennej int i tak samo jak tam gdzie aby otrzymać wynik z przecinkiem musieliśmy użyć w działaniu choćby jedną zmiennoprzecinkową double to tu musimy użyć klasy zmiennoprzecinkowej BigDecimal. Też się z tym męczyłem (patrz post #20) ale po wskazówkach Sławka rozbroiłem to:) Problem tylko w tym, że int i double same konwertują wynik do double a tu czyli w przypadku klas musisz użyć jakby obudowania obiektu BigInteger obiektem BigDecimal. Przykład: import java.math.BigInteger; import java.math.BigDecimal; public class Test{ public static void main(String[] args){ BigDecimal a = new BigDecimal("1.8000000000000000000000"); BigInteger b = new BigInteger("200000000000000"); BigDecimal c = a.divide(new BigDecimal(b)); System.out.println(c); } } Konsola wyrzuci wynik 9.0000000E-15, ale uważaj bo jak z dzielenia będzie wychodziła po przecinku nieskończoność, to ci nie obliczy żadnego w zaokrągleniu wyniku tylko zgłosi jakiś wyjątek. Tego jeszcze nie rozbroiłem, może Sławek coś by doradził?

   Piotr

   Mam problem, oto on: ______________________________________ package Pakiet_pk; public class PierwszaKrew { public static void main(String[] args) { System.out.printf("Pi"); System.out.printf("Pi =" + "%6.5f". Math.PI); # I TUTAJ WYWALA MI BŁĄD } } _______________________________________________ Dlaczego? "Pracuję" - w Eclipsie

   Kelzaer

   Spróbuj w ten sposób: public class PierwszaKrew{ public static void main(String[] args) { System.out.printf("Pi = %6.5f"+"\n", Math.PI); }

   Marcin

   a wie może ktoś jak zrobić pierwiastek z bardzo dużej liczby (BigInteger), powiedzmy ze pierwiastek kwadratowy lub trzeciego stopnia, w api szukałem takiej funkcji ale nie znalazłem

   gandy

   Nie bardzo rozumiem dlaczego deklaracje dotyczące importu różnią się. Przykładowo import static java.lang.Math.* ; import java.math.BigInteger ; Pytań mam kilka.Proszę o odpowiedź. Co powoduje w tym przypadku wyraz "static" w pierwszej z dwóch linii?(w drugiej go nie ma i jest dobrze)Dlaczego w pierwszej linii "Math" jest pisany z dużej litery, a w drugiej linii z małej. Zakładam,że w drugiej linii z biblioteki "java.math" importowana jest klasa "BigInteger"- czy dobrze to rozumiem? Jeśli tak to z jakiego powodu w pierwszej linii występuje słowo "lang".

   Piki

   Dołączam się do pytań ;)

   gandy

   Jeszcze dla sprecyzowania - chodzi mi o to co ten import statyczny (słowo "static") rzeczywiście powoduje w porównaniu z brakiem takiego importu np w zastosowaniu do klasy "BigInteger"

   Paweł

   Fajne operacje zauważyłem że zamiast double liczba = 9.0 double pierwiastek = Math.sqrt(liczba); System.out.println("Pierwiastek z "+liczba+" wynosi: "+pierwiastek); można użyć wprost double liczba = 9.0 System.out.println("Pierwiastek z "+liczba+" wynosi: "+Math.sqrt(liczba));

   Pawel

   witam jak wydrukowac kilka bigInteger w jednym system.out.println? BigInteger big1=new BigInteger("10000000000000000000"); BigInteger big2=new BigInteger("10000000000000000000"); BigInteger suma=big1.add(big2); BigInteger rozn=big1.subtract(big2); System.out.println(suma.toString()+rozn.toString()); //to dziala System.out.println(suma.toString()+\n+rozn.toString()); //nie dziala System.out.println(suma.toString()+\nrozn.toString()); //nie dziala 2 ostatnie linijki nie działają? dlaczego?

   Sławek Ludwiczak

   \n musi być w znakach cudzysłowu.

   Nick

   niema przykładu z metodami któych miało się użyć do zadania 1.5

   Chasil

   Trochę kreatywności...

   Garay

   Jak obliczyć funkcje trygonometryczne z BigDecimal?

   Nick

   W jaki sposób zaokrąglić BigDecimal do określonej liczby miejsc po przecinku . mam problem przy obliczaniu pierwiastków oraz np przy 2/3 . prosze o podpowiedź.

   Grzegorz

   Dzięki za ten super kurs! zawsze chciałem się nauczyć choćby podstaw programowania i dzięki Tobie stało się to możliwe ;) Mam taką jedną uwagę, nie odnośnie tej lekcji ale ogólnie, w niektórych lekcjach posługujesz się terminologią i pojęciami, które są wyjaśniane dopiero w późniejszej fazie kursu, czy mógłbyś zrobić taki hmm.. słownik pojęć oraz np podstawowych komend tak by można sobie je bylo wydrukować i mieć zawsze pod ręką? To naprawdę ułatwiło by sprawę z tym wszystkim ;) dzięki wielkie za kurs!

   Sławek Ludwiczak

   Tak myślałem o tym i na pewno to zrobię. W kolejce jest jeszcze stworzenie mapy strony ze spisem treści, bo można się obecnie nieco zagubić na stronie.

   Adrianus123

   public class kal{ public static void main(String[] args){ double liczba = 9.0; int b = 3; System.out.println("Pierwiastek z "+liczba+" wynosi: "+Math.sqrt(liczba)); System.out.println("Liczba "+liczba+" podniesiona do potegi "+b+" to "+Math.pow(liczba, b)); } } czy ten sposób obliczania w Javie jest zły po co dodatkowe zmienne w systemie

   Maciej Wajdzik

   Cześć, w końcu mogę się czegoś nauczyć. lepiej późno niż wcale :D import java.math.BigInteger; import java.math.BigDecimal; public class Funkcja{ public static void main(String[] args){ double liczba = 9.0; int liczba2 = 3; //wejściowe double pierwiastek = Math.sqrt(liczba); double potęga = Math.pow(liczba, liczba2); System.out.println("Pierwiastek z "+liczba+" wynosi: "+pierwiastek); System.out.println("Liczba "+liczba+" podniesiona do potęgi"+liczba2+" to "+potęga); //tutaj zacznę wielkie liczby BigInteger wielkaLiczba = new BigInteger("121212131444121233"); System.out.println(wielkaLiczba.toString()); BigInteger wielkaLiczba2 = BigInteger.valueOf(123123); System.out.println(wielkaLiczba2.toString()); //coś nowego BigInteger a = new BigInteger("15454"); BigDecimal b = new BigDecimal("4325.654"); BigInteger suma = a.add(b); //tutaj nie łyka bo BigInteger? System.out.println("Liczba a "+a+" oraz liczba b "+b+" ich suma to "+suma.toString()); } } Jak dodać BigInteger do BigDecimal? Jakbyś to mógł zapisać byłbym wdzięczny :D Pozdrawiam

   Nitr0Skay

   Witam, mam pewien problem. Bawiłem się trochę tym BigInteger i BigDecimal i w efekcie napisałem taki program : http://pastebin.com/DV4bazzN Po Naciśnięciu Run, pierwsza część programu (Ta z BigInteger) działa poprawnie, tzn na konsoli pojawia się taki wynik: Suma = 15017102119021233092 Różnica = 3892212989891860000 Mnożenie = 52591008523607269227049550120148970116 Dzielenie = 1 Ale zaraz pod tym, konsola zwraca błąd (To w części z BigDecimal) następujący: Exception in thread "main" java.lang.ArithmeticException: Non-terminating decimal expansion; no exact representable decimal result. at java.math.BigDecimal.divide(Unknown Source) at Lekcja6.main(Lekcja6.java:24) I w efekcie, cała treść konsoli po skompilowaniu programu wygląda tak: Suma = 15017102119021233092 Różnica = 3892212989891860000 Mnożenie = 52591008523607269227049550120148970116 Dzielenie = 1 Exception in thread "main" java.lang.ArithmeticException: Non-terminating decimal expansion; no exact representable decimal result. at java.math.BigDecimal.divide(Unknown Source) at Lekcja6.main(Lekcja6.java:24) Moje pytanie brzmi następująco: Co może być powodem tego błędu i jak to mogę naprawić ? Tak btw. Zarejestrowałem się na forum i aktywowałem swoje konto, ale nie mogę zakładać tematów. Dlaczego ?

   Janosch

   Hej, żeby poprawnie podzielić BigDecimal/BigDecimal musisz określić skalę oraz sposób zaokrąglania, np. (w przykładzie poniżej c i d są zmiennymi typu BigDecimal) c/d = c.divide(d,2,RoundingMode.HALF_UP).toString(); Więcej informacji znajdziesz tutaj: http://docs.oracle.com/javase/1.5.0/docs/api/java/math/BigDecimal.html#divide%28java.math.BigDecimal,%20int,%20java.math.RoundingMode%29

   Marcin

   a co daje te .toString jak nie było tego to ten sam wynik wychodzi a z tego co przeczytałem to zmienia format jak tak to z jakiego formatu na jaki?

   loki

   A jak to jest ze znakiem -5^2=-25 w konsoli mam 25

   krypsa

   import static java.lang.Math.*; public class Funkcje5{ public static void main(String[] args){ int a=10; int b=2; double potega=Math.pow(a,b); double wart_bezwgl=Math.abs(a); double pierwiastek=Math.sqrt(potega); System.out.println=("Liczba a podniesiona do potegi b = "+potega); System.out.println=("Wartosc bezwgledna z liczba a = "+wart_bezwgl); System.out.println=("Pierwiastek liczby a podniesionej do potegi b = "+pierwiastek); } } dlaczego mam wyswietlany blad przy znaku "." miedzy "out" i "println". kompilator pokazuje mi 3 bledy i to wszystkie w tym samym miejscu. czy kyos moze mi wytlumaczyc dlaczego?

   Damian

   http://docs.oracle.com/javase/7/docs/api/java/io/PrintStream.html#println%28%29 println to metoda, a nie zmienna na którą możesz przyjąć jakąś wartość...

   snt.banzai

   skasuj po prostu znaki równości po println

   LOLO

   Nie wiem, dopiero zaczynam ale wydaje mi się, że niepotrzebnie dajesz znak "=" po System.out.println

   Husky

   double sina = asin(alfa); double cosa = acos(alfa); System.out.println("sinus kata alfa =\t" + sina); System.out.println("cosinus kata alfa =\t" + cosa); ....... double jedynka_trygonometryczna = qsina + qcosa; Jako sinus i cosinus, a także sumę ich kwadratów program zwraca jakiś NaN. Z innych komentarzy wiem że to jes naturalne, i że "NaNy są czasem przydatne", w tym jednak wypadku chciałbym mieć zamiest nich liczby. Czy ktoś wie jak to zrobić? Od razu dodam, że alfa nie jest ujemna.

   adik

   do czego konkretnie służą te funkcje? add(), subtract(), multiply(), divide() add() to chyba dodawanie? A reszta?

   luka

   add(), subtract(), multiply(), divide() dodaj, odejmij, pomnóż, podziel. GOOGLE TRANSLATOR

   Damian

   https://translate.google.pl/#en/pl/subtract%28%29%3B%0Amultiply%28%29%3B%20%0Adivide%28%29%3B JAVA to język w którym naprawdę warto znać angielski (nazwy funkcji z reguły znaczą tyle co ich przeznaczenie), albo chociaż sprawnie posługiwać się słownikiem :)

   szczepan

   Mój kod ad. ćw. 1.4 -> http://ideone.com/GJscPN wynik potęgowania to "-Infinity" (rozumiem że to wina typu double w zmiennej 'c'). Jeśli zmienię na long ( http://ideone.com/olELGM ) to wynik będzie prawidłowy. Szkoda tylko że nie wiem czemu w trzecim działaniu wynik jest NaN?

   Marta

   Nawet gdy kopiuję kod : public class Funkcje{ public static void main(String[] args){ double liczba = 9.0; int b = 3; double pierwiastek = Math.sqrt(liczba); double potega = Math.pow(liczba, b); System.out.println("Pierwiastek z "+liczba+" wynosi: "+pierwiastek); System.out.println("Liczba "+liczba+" podniesiona do potegi "+b+" to "+potega); } } wyskakują błędy, wszystkie tyczą się samej funkcji : Math.nazwa_metody(argumenty) Funkcje.java:6: error: cannot find symbol double potega = Match.pow(liczba, b); symbol: method pow(double, int) location class Math .\Math.java:6: error: cannot find symbol double potega = Math.pow(liczba2, liczba1); symbol: method pow(double, int) location class Math .\Math.java:7: error: cannot find symbol double pierwiastek = Math.sqrt(liczba1); symbol: method sqrt(int) location: class Math W przypadku importu statycznego wszystko jest ok.

   lolo

   Nie rozumiem o co Ci chodzi. Przecież na samym końcu piszesz, że jak zaimportujesz to wszystko działa.

   Marta

   Gdy próbuje tak: public class Funkcje{ public static void main(String[] args){ double liczba = 9.0; int b = 3; double pierwiastek = Math.sqrt(liczba); double potega = Math.pow(liczba, b); System.out.println(„Pierwiastek z „+liczba+” wynosi: „+pierwiastek); System.out.println(„Liczba „+liczba+” podniesiona do potegi „+b+” to „+potega); } } wyskakują błędy. Gdy robię tak: import static java.lang.Math.*; public class Funkcje{ public static void main(String[] args){ double liczba = 9.0; int b = 3; double pierwiastek = sqrt(liczba); double potega = pow(liczba, b); System.out.println("Pierwiastek z "+liczba+" wynosi: "+pierwiastek); System.out.println("Liczba "+liczba+" podniesiona do potegi "+b+" to "+potega); } } błędów nie ma.

   lolo

   Jak tak patrzę na te błędy to trochę nie pasują do kodu który wkleiłaś. np. Funkcje.java:6: error: cannot find symbol double potega = Match.pow(liczba, b); sugeruje, że napisałaś Match.pow(liczba, b); Math przez "ch" a nie przez "h" dodatkowo sugeruje to, że linijka double potega = Match.pow(liczba, b); znajduje się nad double pierwiastek = Math.sqrt(liczba1); a w kodzie jest na odwrót.

   Jędrzej

   Wykonując zadanie 1.4, gdy użyłem zmiennych spoza zakresu int: a = 123; b = -321; zamiast uzyskać nieskończoność w wyniku działania funkcji pow oraz sqrt, dostałem wynik 0. Dlaczego?

   Piotr.java

   Dlaczego API javy nie działa?????

   Roman

   Witam - próbuję swoich sił w Javie - kurs jest świetny i bardzo przystępny - należą się podziękowania Autorowi! Niestety napotkałem na małą niedogodność - link podany w tej lekcji nie działa - proszę o korektę: http://docs.oracle.com/javase/1.4.2/docs/api/java/lang/Math.html

   k2marko

   http://docs.oracle.com/javase/7/docs/api/java/lang/Math.html

   Maciej

   import java.math.BigInteger; public class Kalkulator3{ public static void main(String[] args){ BigInteger c = new BigInteger("-123123123123123123123"); BigInteger d = new BigInteger("100000000000000000000"); System.out.println("c+d= " +c.add(d).toString()); System.out.println("c-d= " +c.subtract(d).toString()); System.out.println("c*d= " +c.multiply(d).toString()); System.out.println("c/d= " +c.divide(d).toString()); System.out.println("c^d= " +c.pow(d).toString()); // TU MAM BŁĄD System.out.println("Wartosc bezwzgledna z a to " +c.abs()); } } Kalkulator3.java:18: error: method pow in class BigInteger cannot be applied to given types; required: int found: BigInteger reason: actual argument BigInteger cannot be converted to int by method invocation conversion 2 errors Generalnie rozumiem o co chodzi, ale jak zrobić, żeby to działało bo np. jeśli zamiast d podstawię jakąkolwiel liczbę to całość się ładnie kompiluje.

   Marcin Kunert

   Masz odpowiedź w komunikacie o błędzie: required: int found: BigInteger Spróbuj: System.out.println("c^d= " +c.pow(d.intValue()).toString());

   Maciej

   Ooo fajne :) Nie sądziłem że mogę zastosować zmianę na int skoro wynik będzie tak duży a int obsługuje zakres do 2 147 483 647, chyba coś nie kumam do końca. A co ciekawe: System.out.println(„c^d= ” +c.pow(d.intValue()).toString()); // przy takim zapisie po kompilacji w cmd wyskakuje mi: c^10= 800564...itd. zamiast c^d= 800564...itd. :)

   Janosch

   Bardzo fajnie to omawiasz :) Aż człowiek czuje motywację do nauki Javy, która wcale nie wydaje się taka straszna! :)

   ichika60h

   BigInteger a = new BigInteger("123123123123123123123123123123"); BigInteger b = new BigInteger("987654321987654321987654321987"); BigInteger suma = a.add(b); Dlaczego nie deklarujemy poprzez new skoro potrzebujemy obiektu?

   artur

   Potrzebuję pomocy, wie moze ktos dlaczego w ponizszym programie zle zostaje obliczona wartosc zmiennej c podniesionej do potegi 1/3. W wyniku pokazuje 1 zamiast 3. :( import static java.lang.Math.*; public class Zadanie { public static void main (String [] args) { double a,b,c; a = 3; b=9; c=27; System.out.println(" pierwiastek kwadratowy z a = " + sqrt (a)); System.out.println(" pierwiastek kwadratowy z b = " + sqrt (b)); System.out.println(""+pow(c,1/3)); System.out.println("Czy pierwiastek z a jest wiekszy od pierwiastka z b? " + (sqrt(a)>sqrt(b))); } }

   lolo

   spróbuj: pow(c, 1/3.0)

   artur

   dziekuje działa!!

   lolo

   Następnym razem jak będziesz miał problem z programem to pisz na forum, tam możesz użyć tagu [shcode=java] i kod będzie czytelniejszy.

   Nawias

   Dlaczego przy wyświetlaniu podajemy "+liczba+"? Chodzi mi głównie o te plusy.

   Lolo

   Chodzi o doklejenie wartości zmiennej do stałego ciągu znaków.

   xCraftRayX

   więcej funkcji znajdziecie w API Javy "tutaj" <-- aktualizujcie :D

   olekolek1000

   Co to jest ,,new'' ? Wcześniej tego nie było, a tutaj nic nie było wytłumaczone.

   ssss

   import java.util.Arrays; public class Arrays { public static void main(String[] args) { int[] tablica = {1, 4, 2, 7, 3}; int[] kopia new int[5]; //kopia = tablica; kopia = Arrays.copyOf(tablica, tablica.length); tablica[0]=1000; Arrays.sort(kopia); System.out.println(Arrays.toString(tablica)); System.out.println(Arrays.toString(kopia)); } } Dlaczego nie mogę skompilować tego kodu, u innych działa kompilacja?

   Lolo

   wystarczy czytać informacje które zwraca kompilator i byś wiedział, że w linii 9 coś nie gra. A po przyjrzeniu się jej, zauważyłbyś brak znaku przypisanie "=" w niej.

   Szkolenie Java Wrocław