Zapis i konwencja nazewnictwa


W języku Java obowiązują dosyć mocno rozpowszechnione konwencje nazewnictwa. Należy używać już wypracowanych schematów. Ułatwi to pracę zarówno nam, jak i osobom, które potencjalnie mogą czytać nasz kod. Pozwolę sobie wypunktować tutaj to co każdy programista Javy musi znać.

Nazwy klas rozpoczynamy dużą literą.

 class Klasa{ ... }

Nazwy metod rozpoczynamy małą litery.

void metoda(){ ... }

Nazwy zmiennych rozpoczynamy małą litery.

 int zmienna;

Jeśli nazwa składa się z kilku wyrazów, to kolejne człony rozpoczynamy także dużą litery, co nazywamy notacją camelCase (rozpoczynamy małą litery) oraz PascalCase (rozpoczynamy dużą litery).

class NazwaMojejKlasy { ... }
void toMojaMetoda() { ... }
int jakasZmienna;

Nazwy stałych piszemy dużymi literami, a kolejne człony oddzielamy znakiem podkreślenia.

static final int TO_JEST_STALA;

To nie obowiązek, ale w Javie zwykło się stawiać klamrę otwierającą klasę, metodę, lub pętlę w tej samej linii co wspomniane elementy, zajmuje to mniej miejsca i kod nie jest taki rozlazły - na ekranie zmieści Ci się po prostu więcej kodu i nie będzie trzeba dużo scrollować.

class Klasa {
    void metoda() {
        int zmienna;
    }
}

W Javie rozmiarliter ma znaczenie!

int liczba;
int Liczba;

To dwie różne zmienne!

Kurs Java

Nazwy zmiennych i parametrów mogą być takie same dzięki zastosowaniu słowa kluczowego this.

Zdaję sobie sprawę z tego, że na razie powyższe rzeczy niewiele Ci mówią jednak się tym nie przejmuj, po prostu od czasu do czasu wróć do tej lekcji, przejrzyj swój kod i zadaj sobie pytanie, czy trzymasz się przedstawionych tutaj konwencji.

Dyskusja i komentarze

Masz pytania do tego wpisu? Może chcesz się podzielić spostrzeżeniami? Zapraszamy dyskusji na naszej grupie na Facebooku.

Poniżej znajdziesz archiwalne wpisy z czasów, gdy strona była jeszcze hobbystycznym blogiem.

Bartekko

"wielkość liter ma znaczenie" w c++ też,w pascal też

Slawek

Chyba wszędzie ma, tylko jak ktoś zaczyna to czasami nie zdaje sobie z tego sprawy.

Sebastian

W pascalu nie ma znaczenia.

Bekon

a co to ma wspólnego z javą? my gadamy o javie nie pascalu czy C++

Maciek

Przepraszam, że się czepiam ale nie piszemy/mówimy "z wielkiej litery" tylko "wielka literą". To trochę razi :)

war3was

<blockquote> <a href="#comment-364" rel="nofollow"> <strong><em>Sebastian:</em></strong> </a> W pascalu nie ma znaczenia. </blockquote> A co to ma tematu o Javie? Fajne wprowadzenie Sławku, bardzo fajnie się czyta Twoje porady.

Anna

Świetnie napisane. Powinieneśzastąpić mojego wykładowcę :)

Mikołaj

Książke napisz

Michał

W poprzedniej lekcji zkonfigurowałem wszystko. Ładnie, pięknie, ale żadna z tych komend mi nie działa. Czemu?

cprcrn

a restart Windows?

Adam

Jeżeli postępowałeś zgodnie z instrukcją krok po kroku to wszystko powinno pięknie śmigać. Jeżeli nie działa to znaczy że powinieneś raczej zacząć skręcać długopisy ;P

mila

w języku C nie ma znaczenia wielkość liter

Rzuber

Wg mnie (i mojego kompilatora) c=a+++b, to będzie c=(a++)+b, a nie c=a+(++b) - nawias ma tu ogromne znaczenie i nie służy jedynie poprawie czytelności. Poza tym wstęp miodzio :) Gdybym zaczynał od takiego opracowania, to zaczynałbym krócej ;) Dzięki.

Sławek Ludwiczak

Dzięki za czujność, oczywiście masz rację, nie zauważyłem co napisałem pod kodem - poprawione :)

Łukasz

Strasznie mało logiczne. Piszesz często za dużo i niezrozumiale. Przykład: Nazwy zmiennych rozpoczynamy z małej litery. int zmienna; a następnie podajesz przykład int liczba; int Liczba; Twierdząc, że to nie to samo uprzednio oczywiście zastrzegając, że tak nie można...

Piotr

Piękny tutorial. Będę siedział pewnie na tej stronie ładnych kilka miesięcy. Panie Sławku pozdrawiam. Chociaż z programowaniem miałem do czynienia kilka lat temu w szkole w pascalu to jednak większość rozumiem.

endrju

wszystko fajnie napisane bo nawet jak czegoś nie rozumiem to i tak to działa zastanawiałem się tylko gdzie jest takie coś jak w c++ #include albo jak w asemblerze $crystal=2000000 czy w html-u chodzi mi o sam początek nie jest to do końca jasne jak zacząć program, jakimi słowami, natomiast reszta jest prosta jak się zna inne języki

myNameIs

Tutorial dla przeznaczony jest ludzi zaczynających, idźcie trolowac na pudelka. Fajna stronka.

Messeir

Witam, Mam problem ponieważ wpisując w cmd java jak i javac wszystko działa ale wpisując cd i nazwe folderu do którego chce wejść już niestety nie mogę...zaznaczam ze nie chciałbym skrecac dlugopisow jak napisał użytkownik powyżej

Janosch

Może jak uruchamiasz cmd to jesteś już w jakimś folderze domyślnie, powinieneś dojść do swojego folderu od początku. Wróć na początek do C:\ poleceniem "cd/" lub do partycji gdzie masz folder do którego chcesz dojść i potem już wchodź po kolei używając cd. Jeżeli nie wiesz przez jakie folderu trzeba przejść możesz użyć polecenia "dir", żeby wyświetliło Ci listę katalogów. Czy z tym miałeś problem?