Instalacja JDK

W tej lekcji dowiesz się jak zainstalować i skonfigurować niezbędne narzędzia potrzebne do rozpoczęcia przygody z programowaniem w Javie.

Java Development Kit (JDK)

Aby tworzyć aplikacje w języku Java niezbędny będzie nam pakiet Java Development Kit (JDK) oraz odpowiedni edytor tekstu.

No więc na początek musimy pobrać środowisko JDK ze strony Oracle:

http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html

jdk_download

Najlepiej pobrać najnowszą wersję. Java posiada kompatybilność wsteczną, więc pomimo iż w darmowym kursie nie zawsze nadążamy za zmianami wprowadzanymi w nowszych wersjach Javy, to wszystkie kody źródłowe powinny działać bez problemów. W skład pakietu JDK wchodzi zarówno środowisko uruchomieniowe (JRE - Java Runtime Environment) jak i dodatkowe narzędzia przeznaczone dla programistów, np. kompilator (javac - Java compiler).

Instalacja powinna przebiegać bez większych problemów, klikamy po prostu kilka razy dalej wskazując po drodze miejsce instalacji. Polecam pozostawić domyślne ustawienia i zainstalować Javę w domyślnej lokalizacji - Program Files.

Po zakończonej instalacji wypadałoby sprawdzić, czy wszystko działa jak należy. W tym celu otwieramy konsolę. Kliknij Start -> Uruchom, wyszukaj "cmd" i uruchom program. Alternatywnie w nowszych wersjach systemu windows możesz uruchomić program o nazwie PowerShell, działanie będzie takie samo, jednak w bardziej atrakcyjnej graficznie formie.

Konfiguracja

W konsoli wpisujemy najpierw polecenie java, po czym powinno się nam ukazać mniej, a raczej więcej coś takiego jak poniżej:

instalacja1 jdk

Następnie wpisujemy javac i także powinniśmy otrzymać wydruk dostępnych funkcji.

Może nas spotkać przykra sytuacja przedstawiona poniżej:

instalacja jdk2

Jednak nie musimy rozpaczać, ponieważ można to naprawić.

Wersja, którą nie zrobisz sobie krzywdy:

Wpisz w konsoli: set path=%path%;ŚCIEŻKA_DO_KATALOGU_BIN_JDK

przykładowo:

set path=%path%;C:\Program Files\Java\jdk1.7.0\bin

Powyższe rozwiązanie ma jeden problem - trzeba te czynności powtarzać przy każdym restarcie konsoli.

Kurs Java

Konfiguracja zmiennych środowiskowych

Zamiast tego możemy użyć trwałego rozwiązania, które polega na skonfigurowaniu zmiennych środowiskowych systemu.

Wejdź kolejno w Mój komputer -> Właściwości -> Zaawansowane -> Zmienne Środowiskowe

lub wciśnij znaczek windowsa+S i wyszukaj frazę "Zmienne środowiskowe"

zmienne_srodowiskowe

po czym przejdź do "Edytuj zmienne środowiskowe systemu windows".

zmienne_srodowiskowe2

Jeśli korzystasz z Windows 7/8 kliknij na "Zmienne środowiskowe" i poszukaj zmiennej o nazwie Path. Najpierw koniecznie skopiuj sobie całą jej zawartość w bezpieczne miejsce, gdybyś ją przypadkiem usunął, a następnie dodajna końcu po średniku ścieżkę dostępu do katalogu bin pakietu JDK.

Jeśli korzystasz w Windowsa 10, to ekran ten będzie wyglądał tak jak poniżej. Wystarczy kliknąć na zmienną Path, następnie Edytuj i dodać ścieżkę do folderu bin pakietu JDK.

C:\Program Files\Java\jdk-10.0.1\bin(wersja może się u Ciebie różnić)

zmienne_srodowiskowe_path

Ekran z konfiguracją zmiennych środowiskowych może wyglądać nieco inaczej w zależności od wersji systemu.

Uruchom ponownie konsolę i sprawdź ponownie polecenia java i javac. Możesz też do komend dodać flagę --version, dzięki czemu wyświetli się wersja skonfigurowanej Javy.

java_version

Jeśli w obu przypadkach wyświetla się lista komend to jesteśmy w domu i możemy kontynuować naukę.

Edytor kodu

Jako edytor wystarczy nam początkowo zwykły notatnik, ale jeśli chcesz możesz zaopatrzyć się w nieco bardziej rozbudowany edytor taki jak notepad++, visual studio code, czy sublime text, obsługujące wiele języków, w tym Javę i posiadające wiele przydatnych opcji takich jak np. kolorowanie słów kluczowych w kodzie. Wszystkie mają zbliżone funkcjonalności, wybierz głównie ten, który najbardziej Ci odpowiada graficznie.

Notepad++ (tylko Windows)

notepadpp-small-194

Visual Studio Code

visual_stuido_code

Dyskusja i komentarze

Masz pytania do tego wpisu? Może chcesz się podzielić spostrzeżeniami? Zapraszamy dyskusji na naszej grupie na Facebooku.

Poniżej znajdziesz archiwalne wpisy z czasów, gdy strona była jeszcze hobbystycznym blogiem.

Tomek

Jestem początkujący i jestem pod wrażeniem. Podajesz istotne i konkretne rzeczy które są pomijane w innych kursach i przez to nie można ruszyć z miejsca. Mam na myśli podanie ścieżki. Brawo! To dobry początek. Tutaj ważne jest jak się zaczyna. Tomek

knopers123

%SystemRoot%\system32;%SystemRoot%;%SystemRoot%\System32\Wbem;C:\Program Files\Intel\WiFi\bin\;C:\Program Files\Java\jdk1.6.0_21\bin zrobiłem to tak i niewiem dlaczego dalej niedziała:( co mam zrobic?czy to przez viste? pomocy Proszę!

Gosia

coś poszło nie tak... wkleiłam ścieżkę dostępu do katalogu bin, a konsola wciąż zwraca komentarz: Nazwa 'javac' nie jest rozpoznawana etc. Co może być powodem?

Slawek

Hm, to po prostu musi działać. Czy uruchomiłaś ponownie konsolę? Nie zapomniałaś o średniku? Sprawdź jeszcze raz ścieżkę do bin'a.

Gosia

OK, już działa - poprzednim razem podawałam ścieżkę do bin' a od jre, a nie jdk - dopiero teraz to dostrzegłam :/

wokm

Witam.Mam problem, wpisuje, kombinuje i nic nie wychodzi. Po wpisaniu "javac" wyskakuje komunikat "nazwa "javac" nie jest rozpoznawana jako polecenie wewnetrzne lub zewnetrzne, program wykonywalny lub plik wsadowy". Gdzie moge robić błąd?

Crowley

Przeczytaj sobie dokładnie, co?

wokm

Czytam dokładnie i mimo podanych instrukcji dalej nie wychodzi. Potzrbuje pomocy a nie głupich komentarzy

wokm

U mnie nie działo długi czas...okazało się że żeby zaczęło, musiałem najpierw ściągnąć JDK i JRE dla odpowiedniego systemu. Z opisu na tej stronie tak jakoś sam nie wywnioskowałem, ale dzięki pomocy życzliwych udało się :) teraz będę starał się brnąć do przodu jak najszybciej :D

Mateusz

Co jest nie tak robie wszystko dokładnie z tym co tu napisałeś i nie działa a męcze sie nad tym ponad 2 godziny i nie kumam jak zrobić żeby zaczeło mi czytać to polecenie "javac"

Daniel

sprawwdz sobie jak zapisane sa poprzednie sciezki i wpisz ;C\Program Files\Java\jdkTWOJAVERSIA\bin znak przed litera dysku tez jest wazny

Bartek

Który plik trzeba pobrać na windows xp 32bit? I z której rubryki?

lolo

Windows x86

Marcin

Dodając nową scieżke do katalogu bin między "średnikiem" a "C:" wpisałem "spację". Po usunięciu ruszyło.

knopers123

oki już dałem rade :)

Łukasz

Podpowim że trzeba zrestartować wiersz poleceń cmd (przynajmniej u mnie działa)

Mariusz

W tej chwili to raczej powinna być ścieżka: C:\Program Files\Java\jdk1.6.0_23\bin

Jędrzej

Raczej: C:\Program Files\Java\jdk1.7.0\bin

Aika

Czas leci: C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_07\bin ^_^

Oxy

Leci leci C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_17\bin\ :P

13Q

Leci Leci leci C:\Program Files\Java\1.8.0_05\bin\ ^^

YeeeZooo

Mógłbyś jeszcze wspomnieć czym w ogóle jest java se, fx, ee itp. dlaczego o tym piszę, bo jak wejdzie sie w link który podałeś do strony oracla to wystepują tam te różne odmiany javy jak dla zielonych to dla zielonych ;)

Slawek

Kiedyś zapewne ktoś (ja) to opisze ;)

YeeeZooo

aha jeszcze jedno nie lepiej jest używać netbeans, które jest wspierane przez twórców, czemu lepszy jest Eclips?

Slawek

W korporacjach jednak częściej używany jest eclipse. Szczerze nawet chodząc na wszelkie prezentacje, wykłady, czy seminaria nie spotkałem się, żeby ktoś używał netBeansa. Oczywiście wielkich różnic między nimi nie ma i nie widzę problemu w używaniu jednego bądź drugiego, najlepiej przetestować oba i zdecydować samemu, nie ma się co opierać wyłącznie na opiniach innych.

Damian

Witam mam lat 11. (wiem ze mało ale moim zdaniem juz starczy aby zacząć nauke w wieku około 5-4 lat umiałem pięknie obsługiwać sie exelem i innymi programami z tego pakietu w wieku 6 ściągałem sobie gry z internetu i umiałem je zcrackować moji niektórzy koledzy do tej pory tego wszystkiego nie umieją nom a w wieku 9 zaczełem sie uczyć html teraz juz umiem by najmniej podstawy) a teraz chce się nauczyć javy. Jedynie z tej strony da sie coś zrozumieć. Pozdrawiam.

g

cracker w wieku 6 lat? brawo! nauka javy ci niepotrzebna, zacznij od przejrzenia wikipedii, żebyś wiedział o czym piszesz, czym się próbujesz pochwalić...

Mateusz

Lubię takich jak ty Damian, też tak zacząłem tylko że w wieku 10 lat napisałem swój pierwszy program w pascalu. Podziwiam wszystkich którzy interesują się informatyką w wieku 5-15 lat. Aktualnie mam 12 lat i uczę się javy

Stefan

Prawdopodobnie nie chciał napisać, że jest crackerem, tylko, że potrafi użyć programu przez nich stworzonego. Przeciążone słowo "umieć" ma dzisiaj odmienne znaczenie aniżeli drzewiej bywało. BTW. "g" ściągnij sobie wikipedie na kartę micro sd i połknij. Już w tytule hasła cracker wypisuje: "Cracker(haker komputerowy)"... to nie to samo... http://lmgtfy.com/?q=cracker+wikipedia

Łukasz

Mam 10 lat i napisałem stronę w HTML, kilka rzeczy w VB i C++, ale mam ochotę na Javę. Mam Windows 7 Professional 64bit i nie mogę spatchować JDK 1.6..._23, ale nie chcę grzebać w zmiennych środowiskowych, bo to dla mnie jak czarna magia regedita - 1 zła literka i problem. Jak to zrobić?

Marcin

genialne. faktycznie na poczatku nie wychodzilo, po zrestartowaniu konsoli gra gitara wielkie dzieki

Antos

Cześć... przez zupełny przypadek wpisałem tylko C:\Program Files\Java\jdk1.6.0_21\bin i niestety nie działa... hehe może mi ktoś podać całą ścieżkę dostępu ?

Slawek

Jak już ktoś wyżej zauważył jest nowsza wersja JDK, więc powinno być jdk1.6.0_23. Jeśli skasowałeś to co było w zmiennej PATH to może być problem, bo każdy z nas ma tam zapewne coś innego.

Łukasz

Witam, zrobiłem wszystko tak jak jest napisane powyżej i mimo to wyskakuje mi komunikat że "Nazwa 'javac' nie jest rozpoznawana jako polecenie wewnętrzne lub zewnętrzne... " dodam że korzystam z Windows 7 może tutaj tkwi jakiś haczyk? jeśli mógłbym prosić o odpowiedz w formie maila na adres dlugi348o2.pl byłbym bardzo wdzięczny :)

Łukasz

już mi się udało ;) brakowało dwukropka po oznaczeniu dysku ;)

do

czasami trzeba się przelogować jak u mnie:-)

Bartekko

szukałem i miałem ten sam problem z javac. zniechęciłem się, i wróciłem do c++,ale teraz jestem w domu.

Jasium

u mnie dziala javac a nie dziala java, co teraz?

kolegakot

Teraz powinno być \jdk1.6.0_24\bin Właśnie tak zainstalowałem na swoim laptopie Winda7 +64 i stacjonarnym Winda7 +32

Darkpixel

Mam win 7 ,u mnie to nie działa.Próbowałem reinstall,i wszystko o czym mowa i nic ,nadal niema javac

Slawek

jesteś pewny, że podałeś prawidłową ścieżkę do folderu, zwracając uwagę jak ktoś wyżej zauważył na poprawną wersję JDK? Jeszcze to, że są backslashe, a nie zwykłe slashe.

Panda_Ninja

Albo niech sobie ludzie wejda w folder z java potem niech wejda w \bin i niech skopiuja sciezke z paska explorera, zakladam, ze wiekszosc ludzi to czytajacych korzysta z windowsa, jesli chodzi o poczatkujacych. mozesz poprostu dopisac kawalek tylko do tekstu mowiacy o tym ze cyferki w wersji moga sie roznic w zaleznosci od dostepnosci nowej wersji.Mozesz tez napisac, ze TRZEBA ZRESTARTOWAC KONSOLE bo nie wszyscy inaczej musza to zauwazyc i nie wiedza potem co jest nie tak. ale ciekawie piszesz dobre to

Marcin

Ja używam win7 HP właśnie zacząłem sobie kursik (swoją drogą Sławku dzięki wielkie takiego czegoś szukałem ) :) i wszystko działa jak należy trzeba patrzeć dokładnie co się wpisuje a nie na ślepo kopiować.... za pierwszym razem skopiowałem adres do katalogu bin ale w jre... szybka poprawka na odpowiedni katalog i wszystko śmiga jak należy

Rolek

Witam, zrobiłem jak wyżej lecz, gdy wpisuję javac to juz nie wyskakuje ten błąd który jest na 2 screenie lecz cos innego: " Exception in thread "main" java.lang.NoClassDefFoundError: com/sun/tools/javac/Main Saused by: java.lang.ClassNotFoundException: com.sun.tools.javac.Main at java.net.URLClassLoader$1.run(Unknow Source) ....itd... możecie jakoś pomóc?

Adam

Udało mi się zainstalować JDK wer.7.0, komenda javac działa, ale gdy wpiszę javac Hello.java pojawia się puste miejsce, a nie "Hello world" Proszę o pomoc

MrWilczku

Bo komenda javac Hello.java "wytwarza" plik .class (mogę się mylić)

Adam

Już działa. Tak to jest gdy się nie czyta do końca ze zrozumieniem...

Zbyszek

Witam Zainstalowałem oddzielnie pakiet jdk i pakiet jre, następnie zrobiłem zgodnie z opisem, wszystko działa jak należy.

nowy-noob

zrobiłem tak jak opisane jest tutaj i polecenie java działa, a javac nie, wie ktoś o co chodzi ?

Julo

<blockquote> <a href="#comment-240" rel="nofollow"> <strong><em>Jasium:</em></strong> </a> u mnie dziala javac a nie dziala java, co teraz? </blockquote> Usuń "java.exe" z katalogu systemowego "C:\WINDOWS\system32\"<blockquote> <a href="#comment-628" rel="nofollow"> <strong><em>nowy-noob:</em></strong> </a> zrobiłem tak jak opisane jest tutaj i polecenie java działa, a javac nie, wie ktoś o co chodzi ? </blockquote> Jak już dopisałeś ścieżkę do PATH, to restart kompa pomoże. U mnie już działa wszystko. Mam jdk1.6.0_26.

Mat

Możliwe, że ściągłeś tą rzecz która nie trzeba, zobacz tutaj: http://www.it.pw.edu.pl/~mse/Instalacjas2_10.pdf

wilmhit

a u mnie nie dziala nawet polecenie "java".

gość

Usunąłem przez przypadek wszystko w Patch i wpisałem ścieżke do bin. Teraz nie działa mi ani java, ani javac. Przedtem działało java

ng

też sobie skasowałam niechcący, ale udalo mi się wstawić odpowiednia ścieżkę (to nei było trudne - drugi wynik w google :)) mam win7 ultimate, 32-bit i ścieżka wygląda tak: %SystemRoot%\system32;%SystemRoot%;%SystemRoot%\System32\Wbem;%SYSTEMROOT%\System32\WindowsPowerShell\v1.0\;C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_01\bin

gość

Co teraz zrobić, żeby działało? :)

Witek

Witam Poniżej masz ścieżkę dostępu path, są to moje ustawienia, ale możesz ją wkleić do swojej i sprawdzić czy działa, u mnie jest ok. C:\Windows\system32;C:\Windows\SystemRoot%\system32;%SystemRoot%;%SystemRoot%\System32\wbem;C:\jdk1.6.0_26\bin

Witek

Ps. to jest z XP

Programmer

a jak ma się win 7 home premium?

Krzysiek

witam mam pytanie czy na windowsie 32 poszłoby ? ja tutaj niemogłem znaleźć dla win 32

Zielony

Próbowałem wszystkiego : Reset konsoli, reset komputera,wpisywanie po / i po ; i nic. Zgodnie z poradnikiem powinienem mieć : %SystemRoot%\system32;%SystemRoot%;%SystemRoot%\System32\Wbem;C:\Program Files\Java\jre6\bin Ale to nie działa.Ktoś mnie oświeci ?

Zielony

Już naprawiłem błąd. Kilka porad dla tych co nie mogą sobie poradzić : 1. Sprawdź dokładnie co pobierasz i czy jest to na pewno to co wymaga poradnik powyżej. 2.Staraj się nie zmieniać ścieżek instalacji ponieważ może to później utrudnić odnalezienie niektórych plików. 3.Po zainstalowaniu włącz od nowa cmd. 4.Sprawdź czy dobrze podałeś ścieżkę i czy wgl. taka istnieje na Twoim komputerze. 5.Zanim zaczniesz coś zmieniać w Path pierwsze zapisz np. w notatniku pierwotny stan tego co jest tam zapisane. 6. Myśl i czytaj uważnie.

Arkadiusz

Dodał bym tutaj jeszcze jeden edytor JCreator jest bardzo prosty w obsłudze i przyjazny

mroczek123

Czy wersja x86 jest na system 32 bitowy??

Slawek

tak.

TechLuk (zielony)

Witam. Ja mam inny problem. Gdy wpisuje java nic mi nie wykrywa. Mam zainstalowane java jre7 i jdk7. Proszę o pomoc, ponieważ bardzo chciał bym nauczyć się JavaScripta :)

Slawek

Java i JavaScript to dwie kompletnie różne rzeczy :) Dodałeś zmienną środowiskową, tak jak jest w instrukcji?

TechLuk (zielony)

Sławek sorka ale nie znam się :) (z tym javascript) i już sobie z problemem poradziłem ponieważ nie zauważyłem, że nie przez przypadek usunąłem to co było w path. Ogółem nice kurs i będę na pewno z niego korzystał :)

TechLuk (zielony)

Jeszcze raz przepraszam. Przez przypadek nie "nie przypadek".

Newbie

A mnie się nawet jdk nie instaluje. Wyskakuje mnie więcej coś takiego:XXXXX nie jest prawidłową aplikacją systemu win 32 :/ Ściągałem różne wersje i zawsze to samo...

Drelka

probowales sciagac starsze wersje jdk?

Witek

Jaki masz system ??? To pod taki system instalujesz odpowiednią wersję jdk

Newbie

Ściągnąłem kilka wersji i żadna nie działa-wieczorem popróbuje wszystkie :) Mam windows 7

Drelka

Witam Mam to samo co Newbie. Tez jestem początkujący, dla win-xp sciagnalem wersje windows x64. Nie wiedziałem ocb więc pierwsze z brzegu kliknąłem. Teraz pobieram x86. Juz wiem, ze x64 to wersja 64 bitowa a x86 to w-sja 32-bitowa. Mam nadzieje, że pojdzie, bo 32 bity to u mnie max.

Witek

Witam Postępuj zgodnie z instrukcją j/w to powinno być ok.

Drelka

na x86 wszystko dziala

Fawcio

U mnie dodawanie do zmiennej systemowej Path ścieżki do katalogu jdk nic nie dało. Pomogło natomiast dodanie nowej zmiennej użytkownika: Path (wczesniej takiej nie było wcale) i dodanie tam adresu do jdk. Wypróbujcie u siebie czy ten sposób u Was zadziała.

bomberman

Wow! Dzięki, to rzeczywiście działa. A już myślałem, że za nic nie uda mi się z tym uporać ;)

bartek

witam,mam windows xp i przez to nie mogę za pomocą takiego samego sposobu dostać się do tego zmiennego środowiska.Możecie opisać jak to zrobić na windows xp ?

bartek

dobra,już kapuję,sorry,nie czytajcie tego

dadziok

Mam zainstalowane JDK, mam dodaną zmienną, działa polecenie java, ale nie działa javac. Podałem poprawną ścieżkę. Uruchomiłem ponownie konsolę. Nie zapomniałem o średniku. I nie mam żadnego błedu w ścieżce. Poprostu wszystko jest dobrze. A jednak nie działa. I co mam zrobić? Proszę o pomoc. Z góry dziękuję.

Jakub

Mam pewien problem, jaki pojawił się po instalacji JDK. Jako, że Minecraft to jedna z moich ulubionych gier, a szczególnie jego tryb multiplayer, to trochę się zdziwiłem, gdy po zainstalowaniu JDK, przy próbie łączenia wyskakuje mi taki komunikat: <code>java.net.SocketException permission denied: connect</code> Ten sam komunitat wyskakuje przy próbie załadowania aktualności w oknie launchera. Coś takiego pojawialo mi się już po wcześniejszej instalacji JDK, ale po usunięciu i reinstalowaniu Javy wszystko znowu zadziałało. Teraz zainstalowalem JDK znowu, i znów mam ten sam problem. Z tego co widzę,dużo osób tutaj zna się na Javie, więc czy mógłbym prosić o pomoc? Będę bardzo wdzięczny ;) Pozdrawiam.

Lena

Cześć używam Windows starter i nie mogę zainstalować JDK z wiadomych przyczyn. Jest jakaś wersja na Windows Starter? No a wogóle istnieje Java w jezyku francuskim?

Lena

Ściągnęłam coś jak navicoder I teraz nie barrdzo wiem jak odpalić konsole ..

javek

A możesz polecić jakiś inny kompilator niż javac. Na Linuksa?

Gawa

Super kurs, wszystko ładnie i zrozumiale opisane. Jestem początkujący i nie miałem pojęcia co zrobić, żeby eclipse się odpalił a tu wszystko ładnie opisane, to co trzeba. Oby tak dalej :)

Rafal

U mnie zmienna była, nazywała się "Path" i jak dodawałem ścieżkę to nie działało. Pomogła dopiero zmiana nazwy zmiennej na pisaną wielkimi literami czyli "PATH".

mietek

ja mam taki problem. posiadam windows 7 x64. sciagnalem tą http://download.oracle.com/otn-pub/java/jdk/7/jdk-7-windows-x64.exe wersje javy i po instalacji wpisuje w java i wszystko ladnie wypisuje ale jak wpisze javac jest juz problem. wchodze w zmienne srodowiskowe dla konta i dla uztykownika mam zmienna TEMP i TMP zas w systemowych mam zmienną Path jednak żadnej zmiennej systemowej nie moge edytowac.

Jędrzej

Masz uprawnienia admina??

mietek

rozwiązałem problem więc pisze bo może ktoś też taki ma. Polecam użyć programu Redmond Path. opis http://czajkowski.waw.pl/html/groovygrails/index.php?option=com_content&amp;view=article&amp;id=39:jak-doda-zmienn-rodowiskow-path&amp;catid=11:od-pocztku&amp;Itemid=11

Jerry

U mnie np. niepotrzebnie spacja była po średniku...

Patryk

Skąd mogę pobrać JDK na 32-bitowego Windowsa Xp?

Witek

Witam Możesz pobrać ze strony, którą podałem poniżej UWAGA dla twojej wersji systemu musisz ściągnąć sobie wersję dla Windows x86 (79.46 MB), czyli druga od dołu. http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/jdk-7u1-download-513651.html

Sławek K.

Witam! Robiłem to, co w poradniku, i po wpisaniu java wyskakuje mi to, co wyskakiwało wcześniej, a gdy wpisałem javac to też! WTF?

klaudiusz

czesc skasowalem sciezke ktora byla w path'u czy ktos wie jak ja odzyskac?

Witek

jak masz XP ' ka wersje 32 bitową to masz podaną całą ścieżkę we wcześniejszych postach, a jak masz inną wersję to poszukaj na necie. Powinieneś coś znaleść.

xyz

Musisz zreinstalować system

klaudiusz

mam windows 7 64bit znalazlem w necie i system dzila ok ale konsola dalej nie rozpoznaje komend pomimo dodania na koncu patha C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_01\bin

klaudiusz

a tak na marginesie to moze stronka jest o.k szkoda tylko ze wlasciciel ja olal bo nie odpowiada na posty z prosba o pomoc na e-maile rowniez nie szkoda a tyle sie napisal ocheci bezineresownej pomocy

Witek

Witam ja mam XP - 32 bitowy, więc nie mam takiego problemu. Przeczytaj wszystkie powyższe posty może coś z tego się przyda. Pozdrawiam

Slawek

W komentarzach był już poruszany ten problem i ktoś sobie poradził. PS. Autor nie olewa stronki, tylko od 7 do 21 jest w pracy i na uczelni. Uwierz mi, że gdybym miał czas to na stronie chociaż raz w tygodniu pojawiłby się nowy artykuł.

Matix

mam pytanie bo ja wpisałem w zmiany środowiskowe tylko c:\Program files ... czy to ma znaczenie czy nie bo jak czytałem komentarze to było coś jeszcze przed tym

Slawek

Generalnie systemowi nie powinno się nic stać, jedynie niektóre dane aplikacji dodają się tam domyślnie. Też Prawdopodobnie nic im się nie stanie i co mądrzejsza aplikacja sobie wszystko odtworzy, jednak, gdyby jakiś program nie chciał się nagle uruchomić to będziesz wiedział gdzie szukać problemu :) Dopiszę zaraz do lekcji bezpieczniejszą metodę modyfikacji tej zmiennej, żeby sobie nie zrobić krzywdy, bo widzę, że niespodziewane problemy sprawia :)

Ard

nie działa... zrobiłem wszystko ! pamiętałem o jdk a nie jre... wpisałem tak: set path=%path%;C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_01\bin Próbowałem tez zmienną środowiskową ale nie działa

Night

Nie działa mi JDK :(. Gdy chcę uruchomić instalację wyskakuje mi to: C:\Documents and Settings\Kacper\Pulpit\jdk-7u1-windows-x64.exe nie jest prawidłową aplikacją systemu Win32 Pomocy!

Kamil

Zapewne masz wersje 32X pobierz wersje 86X bo 86 to tak naprawdę 32 Good Luck ;)

Damianos

Mam problem. Pobrałem z tej stronki to "jdk-7u2-windows-i586" zainstalowałem na Windowsa XP 5.1.2600, następnie wkleiłem ścieżkę dostępu do zmiennej środowiskowej "Path" i dalej gdy wpisuję w wiersz poleceń javac to wyskakuje że komenda nie jset rozpoznawana. Nie wiem co zrobiłem źle pomocy :) odp można wysyłać na meila damian.chojecki@onet.pl

Matiko

mi też na początku nie działało, ale to tylko dlatego, że zamiast restartować konsolę pisałem polecenie 'start' i w nowym okienku pisałem 'javac'. Teraz gra gitara &lt;3 (bo zrestartowałem).

Adam

super, działa! wielkie dzięki znowu chcę zacząć przygodę z javą i rozpocząć ją z cmd, a nie eclipsem, a kiedyś właśnie na tym się zatrzymałem i za nic nie chciało się to ustawić (tylko, że wtedy używałem xp, a nie seven)

Witek

Witam Cały czas używam XP’ka z Eclipse i jak na razie nie miałem żadnego problemu.

Adam

Witam. Najpierw zainstalowalem sobie (mam windowsa xp home edition 32bit) wersję jdk1.7.0 02 - Komenda java w konsoli działała bezbłędnie ale javac józ nie. Pomyslelem ze to moze wina wersji więc zainstalowalem sobie jdk1.6.0 30 - i tu to samo. Czyżby obydwie komendy działały tylko na wersji jdk1.6.0 24 ? Wszystko ustawilem prawidlowo nawet trzy razy sprawdzalem zmienną systemową. Zauwazylem ze jóż jedna osoba napisala w komentarzach o podobnym problemie tylko na odwrót. Działała jej javac a java nie. Z góry dziękuję za pomoc.

TNTeener

Witam. Mam taki sam problem jak @up, i nawet na tej samej wersji. Pomoże nam ktoś?

TNTeener

Już działa. Poprostu nie zapisałem zmian. Adam, pewnie też u ciebie tak jest. Zobacz.

Robert

Mam pytanie, po wpisaniu w console javac wyskakuje taki komunikat, co mam zrobic http://zapodaj.net/images/87b0299f4c1f.jpg

Dominik

Witam, mam problem: Dziala mi komenda java (to nie ten problem) lecz nie dziala mi komenda javac. Dziala ona tylko po wpisaniu tego set path=%path%;C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_02\bin. Gdy zresetuje konsole znowu nie rozpoznaje javac (tak mam wersje 1.7.0_02).

Dominik

Sorry juz dziala. Zle to robilem :P

Robert

Mam pytanie, po wpisaniu w console javac wyskakuje taki komunikat, co mam zrobic http://zapodaj.net/images/7e7612eb383b.jpg

Robert

nowy link http://w271.wrzuta.pl/obraz/powieksz/5hSP4ZeraRs

bsz

Przeczytaj porządnie to co jest napisane wyżej w kursie... Działa na pewno tylko coś po prostu źle robisz... ścieżka u Ciebie do plików z Javą może się różnic... także sprawdź to sobie dobrze

ania

A czy Java JDK jest do pobrania z tej strony za darmo?

Witek

Witam Tak jest za darmo, tylko zwróć szczególną uwagę na pobieraną wersję, żebyś potem nie miała problemu z instalacją.

ania

Ok, dzięki. Bo żeby pobrać to trzeba zaakceptować tą licencję, co tam jest tak?

graga

Dzięki za fantastyczną stronę, nic nie pomagało od rana aż przeczytałam że ktoś wpisał PATH dużą literą. I wreszcie zaskoczyło! Dzięki!

Gatsy

A wonderful job. Super helpful inioomatfrn.

Mikołaj

jak sprawdzić wersje windows bo jak chce pobrać jdk to mi się wyświetla na linux itp

Bartek

Witam! Mam mały problem a mianowicie po wpisaniu w cmd komendy java wyskakuje i error could open 'F;\java\lib\i386\jvm.cfg' dodam że instalowałem wcześniej ten program na dysku F odinstalowałem i zainstalowałem na dysku C. Jak można naprawić ten błąd proszę o szybką odpowiedź. Pozdrawiam Bartek.

ela

Właśnie poluję na pracę, w której muszę się posługiwać jakimkolwiek językiem, chociaż w stopniu "raczkującym". Próbowałam wcześniej nauki, ale poddawałam się błyskawicznie.Myślałam, że jestem wyjątkowo oporna na wiedzę programistyczną, ale teraz widzę, że coś z tych "robaczków" można zrozumieć ;-) Rzeczywiście dobry kurs dla totalnych jeleni.

Akir

u mnie (win7) było: set path=%path%;C:\Program Files (x86)\Java\jdk1.7.0_03\bin ogólnie trzeba patrzeć przy instalacji gdzie to instaluje :-)

DjJohn

Stary jesteś wielki, wszystko tak dokładnie opisałeś ze szok :D wszystko działa, a teraz czas na przygode z javą :D

kasia37

Hej. Nie jestem w temacie komputerów i programów. Dopiero zaczynam sie zagłebiać w te klimaty, więc prosze o wyrozumiałość. Kiedy otwieram cmd pokazuje mi sie : Microsoft Windows [Wersja 6.0.6001] Copyright 2006 Microsoft Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. c:/Users.... Co mam zrobić ? Proszę o proste wyjaśnienie :)

Cyphrys

Napisz proszę co chcesz zrobić, wtedy będzie łatwiej Ci pomóc.

kasia37

Ok, już nie ważne :P Jak pisałam jestem zaawansowanie początkująca ;) Ale napotkałam na problem przy javac. Mimo tego, że stosuje się do wskazówek to dalej nie działa. Dopisałam do Path ścieżkę dostępu bin i nic. Napisałam komendę z lokalizacją i nic.

kasia37

ok ok, już mam ;)

name

Zainstalowałem aplikację, zmieniłem zmienną środowiskową ale na pulpicie nie mam ikony aplikacji. Czy ktoś może pomóc?

Witek

Witam Jeśli chodzi o ikonę aplikacji od JDK to na pulpicie jej nie znajdziesz bo jej nie ma, po prostu nie instaluje się tak jak np.: ikona od Eclipse, a jeśli chodzi o ikonę z Eclipse to znajdziesz ją w katalogu do którego rozpakowałeś Eclipse. Pozdrawiam

name

ok, dzięki

Meronija

Witaj! Dziękuję, że mogłam znaleźć w moim języku ojczystym pomoc w czymś, co od roku mnie nurtuje. Myślę, że "małymi kroczkami" dla mnie jako jedenastolatki to odpowednia dawka wiedzy jak na jeden dzień. Najlepszy kurs jaki widziałam :) (Pierwszy który widziałam tak na marginesie) Dziękuję za nieświadome wsparcie.

Piotrek

Witam! Mam problem juz wczesniej opisywany, wpisuje na 100% odpowiednia sciezke ale... nie dziala, wersja na 100% dobra wszystko jest jak powinno byc ale nie jest prosze o pomoc Dzieki

magda

Witam mam mały problem bo zamiast na końcu tego bin jest \Internet Explorer i nie wiem czemu????

murshtin

Po wpisaniu w konsoli cmd słowa "java" wyświetla mi się komunikat "Error occurred during initialization of VM java/lang/NoClassDefFoundError: java/lang/Object". PS.: Dodam jeszcze, że polecenie "javac" działa normalnie. Co mam zrobić?

Problem

Mam problem.Otóż kiedy już wpiszę set path bla bla bla wszystko działa.Do resetu konsoli.Czy muszę za każdym razem to pisać?może lepiej zrobić bat'a który sam to wpisze i włączy konsolę?

Problem

Bat działa...Działał.Teraz kiedy próbuję skompilować cokolwiek poprawnego wyskakuje mi " Class names, 'nazwa klasy' is only accepted if annotion processing explicitly reqested".Co się stało D:?

Mam Problem z pobieraniem

Cześć, wszedłem na tą strone : http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html (jak było w poradniku) ale nie wiem co mam pobrać, bo tyle tam tego jest! Ma być JDK, tylko że wszystkie to są JDK (chyba wszystkie) i nie wiem ktore mam pobrać. Prosze was o pomoc.

Problem

Klikasz po lewej Java Downloads (z herbatką).Akceptujesz, pobierasz jedno z dwóch ostatnich w pierwszej od góry tabeli, "Widnows x86"-Widnows 32bit, "Widnows x64" - 64bit.Na inne platformy też tam masz :)

Problem

yyyy, platformy...Sorry...Systemy operacyjne

PATonePL

Nie mam pojęcia jaką wersję mam wybrać -JDK 7u3 with Java EE -JDK 6 Update 31 with Java EE -JDK 7u4 with NetBeans 7.1.2 -JDK 6 Update 32 with NetBeans 7.1.2 pszepraszam ze takie glupie pytanie ale dopiero zaczynam i nie mialem z tym doczynienia

Sivarion

Dzięki wielkie! Brakuje takich stron.

HChilii

Kiedy zrzuciłam JDK na niemieckiego netbooka wszystkie napisy pokazują mi się po niemiecku... Jak zmienić to na ang? Z góry dzięki

latka

Skasowałam przez przez przypadek zmienną Path... Co mam zrobić?

Witek

Witam Nie wiem jaki masz system . Jeśli jest to XP to zerknij do mojego postu nr.44, jeśli używasz innego to poszukaj na sieci. Pozdrawiam

ZarPL

<blockquote> <a href="#comment-3930" rel="nofollow"> <strong><em>latka:</em></strong> </a> Skasowałam przez przez przypadek zmienną Path… Co mam zrobić? </blockquote> Ja usunąłem, a mam windows 7 co robić?

Sławek Ludwiczak

Szukajcie w sieci, może coś znajdziecie. Na następny raz proponuję czytać ze zrozumieniem i stosowanie się do instrukcji - podałem 2 sposoby ustawiania tej zmiennej i podkreślałem, żeby sobie jej zawartość gdzieś zapisać, czy to naprawdę było aż tak trudne?

latka

Ja też mam windows 7...

safilo

Witam Jestem początkujący i mam problem z instalacją Javy na Win7 64bit.. Przed zainstalowaniem jak wpisałem w konsoli java (nie działało). Zainstalowałem i działa natomiast javac niestety nie.. ścieżkę mam następującą: C:\Program Files (x86)\NVIDIA Corporation\PhysX\Common;%SystemRoot%\system32;%SystemRoot%;%SystemRoot%\System32\Wbem;%SYSTEMROOT%\System32\WindowsPowerShell\v1.0\;D:\Program Files (x86)\FPC\2.6.0\bin\i386-Win32;D\Program Files\Java\jdk1.7.0_05\bin Wszystko poza gołym windowsem staram się instalować na dysku D stąd też ścieżka do dysku D. Szukając przyczyn zauważyłem, że na C mam również javę jre6... może to przeszkadza,, choć jak podałem wcześniej w konsoli po wpisaniu java (nie rozpoznawał).. W pracy na Vista poszło bez problemu...

Witek

Witam Od instaluj i zainstaluj to ponownie na dysk C: , ja zainstalowałem u siebie oddzielnie oba pakiety , ale są na dysku C: i wszystko działa poprawnie, mogą być w jednym to nie przeszkadza. Oczywiście podałem ścieżkę dostępu tak jak to jest pokazane w przykładzie. Dlaczego na dysku D: masz katalog o nazwie „Program Files” przecież on już jest na dysku C: Pozdrawiam

Witek

A jeszcze jedno w podajen przez Ciebie ścieżce dostępu to po "D" brakuje dwukropka powinno być D:\ Program Files\ itd....

safilo

witam Aż wstyd to samemu czytać, że nie zauważyłem braku tego " : " :( Oczywiście po poprawieniu działa prawidłowo nawet z dysku D. Instaluje tak by nie za bardzo zaśmiecać partycji systemowej.. Katalogi Program Files mam na D. pozdrawiam wszystkich i dziękuje.

Szymek

Może mi ktoś to wytłumaczy? Po zainstalowaniu tego co mi się ściągneło, nie mam nigdzie folderu jdk, tylko mam JavaFX 2.1 Runtime oraz JavaFX 2.1 SDK Z góry dziękuję i proszę o szybką odpowiedź

Sławek Ludwiczak

Tak. Zainstalowałeś nie to co trzeba.

Szymek

W takim razie co mam ściągnąć? Pobierałem ze strony Oracle, takiej jaka była w linku.

Szymek

Wpisuję ,,Java" to wszystko działa Wpisuję ,,Javac" Nazwa Javac nie jest rozpoznawana jako polecenie wewnętrzne lub zewnętrzne, program wykonywalny lub plik wsadowy. No to wpisałem set path=%path%;C:\Pliki Programów (x86)\Programy\Java\jdk1.7.0_05\bin I nadal nie ma. Restartowałem.

Szymek

Już ściągnąłem to co trzeba.

Sylwia

Zainstalowałam Javę, włączam ją i okienko mi znika tak, że nie mogę nic zrobić. O co chodzi?

Tymon Radzik

Mogłabyś rozjaśnić problem ? Kiedy znika Ci okno ?

Mmesek

Witam, Mam taki mały Problem :P Nie mogę Zainstalować JDK ponieważ jest tylko na 64bity a ja mam System 7 32Bitowy :/ Istnieje Może ta wersja na 32Bity? Z góry Dziękuję za pomoc... jeśli taka będzie ;P

Aika

Tu masz w tabelce listę systemów, gdzie na dole są dwie wersje Windows, wybierasz opcję Windows x86. Na 32 bitowej Viście działa, mam nadzieję, że na 7 też. http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/jdk7u7-downloads-1836413.html

Mmesek

Dzięki Już działa :) nie zauważyłem tego myślałem że Magicznym Trafem Zaczą istnieć system 86Bitowy wtedy nie pobierałem ;P i nie doczytałem Dokładnie co pisało jak się zainstalować nie chciało : P Dzięki za pomoc :]

Szymon

Witam. mam taki Problem że wpisuje wszystko dobrze. I niby wszystko działa restartuje konsole i nie działa i za każdym razem musze wpisywać set path

Mateusz

Witam! Kurs zapowiada się świetnie, wielki szacunek dla Ciebie :) Tylko mam dziwny problem. Nie mogę pobrać JDK. Nie mogę tego znaleźć. Idąc za linkiem trafiam na stronkę z downloadem, ale jak pobralem coś z podpisem jdk, to w folderze szukając podfolderu bin, znalazłem jre. To chyba coś źle pobrałem. Czy na stronce nadal jest jdk?

moni233

ja mam ten sam problem co mateusz tez mam jre7 i jre6

Quarius

W kwestii tego, co ściągnąć, to: http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/jdk7u7-downloads-1836413.html Sekcja: Windows x86 88.36 MB jdk-7u7-windows-i586.exe Windows x64 90 MB jdk-7u7-windows-x64.exe Zależnie od architektury systemu operacyjnego. Wspomniany kompilator javac.exe znajduje się w folderze bin w miejscu, w którym zainstalowaliśmy JDK.

Kamil118

czy jak pobiorę wersję javy 7 to ten kurs wciąż będzie aktualny?

Sławek Ludwiczak

Tak. Java 7 nie wprowadziła wielkich rewolucji, szczególnie dla osób początkujących.

qrtyuiop

a co to średnik?

Jędrzej

Średnik to: ;

Kamil

A mi gdy kliknę JDK to błąd wyskakuje że jest niepoprawną programem win32

Kamil

Ja mam taki sam Problem jak Szymon Może ktoś pomóc ?

Anonim

A ja kombinuję , wpisuję tamtą komendę (ścieżka skopiowana), robię restart kompa, wchodzę w zmienne, patrzę czy wszystko ok (niby tak), restartuję konsolkę i nic. Mam system windows 7 czy ktoś wie może co można zrobić?

Sławek Ludwiczak

Czy kopiujesz ścieżkę ze <b>swojego</b> komputera, tam gdzie zainstalowałeś <b>JDK</b>, czy skopiowałeś ścieżkę z tej lekcji?

Anonim

ze swojego

Marcin

http://forum.javastart.pl/Thread-Javac-po-wy%C5%82%C4%85czeniu-konsoli?pid=391#pid391

Anonim

dzieki

Karol

A ja mam problem z tym że jak wchodze na tą stronę oracle to mi wyskakuje jakiś prostokącik z info. po angielsku i jest taki zielony przycisk i jak klikne to się bynajmniej nic nie dzieje i nie mam możliwości pobrania JDK

nicko_n

Dyskryminacja :( Dla autora oczywiste jest ze uzywamy windowsa. uzytkownik mac os

Sławek Ludwiczak

Przepraszam, że nie mam Maca i nie zrobiłem specjalnie dla Ciebie tutoriala. Ale mogę zrobić tutorial jak przejść angry birds na iOS najwyżej :)

aleks

ja mam taki problem, otóż w konsoli od razu kieruje mnie na dysk D/Documents and Settings/Aleks&gt; i jedyne co mi działa to java i to tylko w przypadku gdy instaluję w D/Documents and Settings/Aleks&gt; w utworzonym folderze java. Gdy próbuję zainstalować javę tak jak kieruje mnie instalacja (w programie Files na dysku C nic nie działą proszę o pomoc

Damian

czy wystarczy pakiet JDK Demo?

Lyvolyn

Mam problem jak wiele innych osób, ściągnąłem wersję na win 7 64b i jest u mnie jre a nie jdk. To ma jakieś znaczenie? Próbowałem tych wszystkich rzeczy jakie były pisane w artykule a nawet w komentarzach. Wpisując "java" oczekiwany efekt się pojawia ale nie działa "javac". Sprawdzałem błędy i wszystko inne, backslashe i średniki. I nic. Proszę o pomoc.

Sławek Ludwiczak

Artykuł jest o instalacji JDK, wszędzie jest mowa o JDK, więc napiszę może jeszcze raz, że JDK to nie JRE.

Lyvolyn

Ściągnąłem jdk ale dalej nic.

Samuelek

Jak coś to możecie spróbować zrobić zmianę w koncie a nie systemie. Po prostu robicie nowe o nazwie "path" i wklejacie to coś. Powinno pójść.

zurek

Otwiera mi ''java'' ale nie pokazuje mi komend do ''javac''

ehh

ja sciagnalem wersje x64 bo taki mam system i tez nic nie dziala, nie wiem co to za crap

ehh

zrobilem z poziomu windowsa tak jak ktoś tutaj podał link do forum i działa

mam duuzy problem

Witam, mam problem: mam windows 7 32bit gdy pobralem jdk-7u17-windows-i586.exe i chcialem go zainstalowac wyskoczylo okienko ze sciezka do pliku i napisem: "Atrybuty rozszerzone sa niezgodne.". Prosze o pomoc jestem zielony, dopiero zaczynam i nie chce na starcie sie zatrzymac. P.S. sory za mozliwe bledy.

mam duuzy problem

Dobra nie czytajcie tego kryzys zarzegnany:-)

mam duuzy problem

Mam następny problem, a mianowicie udało mi się wszystko zainstalować. Tylko gdy wpisałem javac pokazało się to co w przykładzie, pomyślałem sobię: bez paniki. Zrobiłem to tym 1 sposobem z wpisywaniem w wierszu poleceń, gdy zacząłem szukać, w folderze Java były tylko 2 foldery: jre6, jre7. (po instalacji było napisane, że zainstalowałem jdk) Spróbowałem wpisać ścieżkę do foldery bin w jre 7. Uruchomiłem wiersz ponownie i to samo. Proszę o pomoc! P.S. Bardzo fajny poradnik.

mam duuzy problem

2 sposobu nie spróbowałem, bo boję się zepsuć kompa.

Damian

Chyba nastąpiła drobna nadinterpretacja ciągu wyrazów 'dla każdego' zamieszczonych w nagłówku.

mam duuzy problem

czy mógłbyś wytłumaczyć, bo jestem zielony

dawid

Musze przyznac, ze jest ok, po zrobieniu jak na filmie, wszystko poszlo jak splatka :)

andrzej

Mam taki problem. Kiedy próbuję skompilować program poleceniem javac, otrzymuję komunikat:"Error:Could not find or load main class com.sun.tools.javac.Main". Samo uruchomienie javac daje ten sam rezultat. Co robię źle ?

Marcin Kunert

Cieżko powiedzieć. Zacznij od zainstalowania Eclipse, bo korzystanie z cmd zedecydowanie nie ułatwia sprawy.

andrzej

Problem byl w tym , ze instalowalem jave w innym katalogu, niz ten, ktory proponowal instalator.

Mateusz

Co do tego kodu do binu to sie wpisuje odrazu po tym co już tam jest?

urbanwino

Witam! U mnie natomiast jest tak, że wpisuję całe polecenie 'set path' z dobrą ścieżką i wtedy polecenia java i javac działają od razu w cmd, a po ponownym uruchomieniu już nie. Mogę to oczywiście zmienić w zmiennych środowiskowych, tyle że w PATH jest jakaś ścieżka od Nvidia i boję się tego ruszyć. Gdy to zmienię na ścieżkę Javy to nie sypnie mi się coś albo gry nie przestaną działać? Pozdrawiam.

Damian

Nie kasuj tego co jest, tylko oddziel średnikiem i dodawaj nowe

piotrekpg

miałem ten sam problem ,zakładam,że zrobiłeś ten sam błąd co ja tzn . masz zapisane pliki.java na innej partycji a scieżkę dostępu do jdk ustawiasz na partycji C. Musisz w cmd przejsc do innej partycji np( &gt; H:)i ustawić ścieżkę do jdk na partycje C tj H:\&gt;set path=%path%;C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_15\bin Wówczas pliki.java zapisywane na partycji H przy komendzie H:\&gt; javac Programx.java wiedzą gdzie jest jdk (uwaga spr jaka masz wersje jdk bo możliwe ,że wpisujesz starą a w miedzy czasie automatycznie win7 aktualizowal )

Orzo440

Mam pytania ponieważ za każdym razem muszę wpisywać set path=%path%;ŚCIEŻKA_DO_KATALOGU_BIN_JDK Wiec czy da się to raz zrobić żeby było?Czy trzeba co każde użycie konsoli wpisywać tą komendę?

piotrekpg

tak,przy każdym użyciu konsoli:/Jak będziesz korzystał z środowiska programistycznego to na początku ustawisz na stale ścieżke do jdk.Z poczatku lepiej pisać w notatniku bo wiecej sie w ten sposob nauczysz skladni javy

Deathbot

Dzienki bardzo mi pomogłeś

Deathbot

Kurcze uruchomilem ponownie konsole i wpisuje java i nic. Co jest?

mg

Mam pewnien problem z uruchomieniem JDK, Mam system windows 8 64 bitowy i taką wersję JDK sciągnąłem ze strony oracle. Zainstalowałem JDK, ustawiłem path tak jak należy i cmd pokazuje mi że zarówno java jak i javac się zainstalowały. po kliknięciu w javac.exe lub java.exe na sekundę pojawia się okno DOSowe i znika. Szukałem juz w google i na stronie oracle ale nie znalazłem rozwiązania. Może tutaj ktoś miał podobny przypadek. Z góry dzięki za info.

Tomek

usunolem przez pomylke caly patch w wlasciwosci mojego komputera .... nie mam njak tego zrobic nie znam sciezki HELP

Basia

Zainstalowałam, jak trzeba, otworzyłam i jak pisze java to mi wyskakuje, "Nazwa "java" nie jest rozpoznawana...". W komentarzach ktoś radził, żebym usunęła plik java.exe z systemx32, ale nie mam takiego pliku. No, więc nie wiem co zrobić. Chciałam się czegoś nauczyć a tu już na początku nie daję sobie rady ;)

lolo

Wejdź do folderu X:\Program Files\Java (jeśli nie zmieniałaś ścieżki instalacji) i sprawdź czy masz foldery zaczynające się od jdk* i jre*. Gdzie X to litera partycji z systemowej a * to dowolny ciąg znaków. Jeśli nie masz któregoś z nich to musisz jeszcze raz zainstalować JDK lub JRE. Jeśli je masz to w konsoli wpisz set path=%path%;X:\Program Files\Java\jdk*\bin Gdzie X to litera partycji z systemowej a * to dowolny ciąg znaków. A jeśli zmianiałeś ścieżkę instalacji JDK to podaj po set path=%path% ściezkę do folderu bin znajdujacego się w folderze zainstalowanego JDK.

Olgierd

Czy na win8 uda się to wszystko zrobić???????

lolo

Spokojnie. dlaczego miało by się nie dać?

Michał

Mam problem! Oczywiście z komendą "javac". Dobrze wpisuje ścieżkę, javac mi działa od razu. Jednak gdy zresetuje konsole, javac znowu nie działa. Nie mam pojęcia co mogę zrobić :(

bartek

Którą wersje java pobrać z http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html jest Windows x64 ale mam Windows XP (x32)

lolo

pobierz Windows x86

Kris

Ja mam takie pytanie ponieważ java działa jak należy a javac na początku wychodziło że nie może znaleźć a po zmianie ścieżki na na pewno dobrą wychodzi error could not find or load main class i jakaś ścieżka do maina. A tu co zrobiłem mam windows 7 64 bity więc ściągnąłem do windowsa x64 i zainstalowałem na innej partycji i wreszcie moje pytanie czy to aby nie musi być zainstalowane w program files bo jak na moje rozumowanie to albo tego co on tam szuka nie ma w moim binie albo ta java jdk powinna być zainstalowana pod program files... Bardzo proszę o pomoc bo mam końcówkę wakacji i chciałbym się pouczyć jednak tej javy.

Kris

Dobra oto co zaszło odinstalowałem to z D i dałem żeby instalował na C/program files i na D zostały jakieś śmieci jak je usunąłem to w ogóle nic nie działało bo java szukał na D a jak przywrociłem to co zostało na D to javac działa a java znowóż jakiś inny komentarz wychodzi...Szlag mnie zaraz trafi.

Kris

Może teraz trzeba ustawić żeby na komende java też szukał na program files bo coś mi się wydaje że javac znajduje w program files a java szuka w starej pozycji zainstalowania i brakuje mu bibliotek, bo przecież w dwóch miejscach instalować tego nie będę...

Kris

Usunąłem java.exe z system32 i chyba działa przynajmniej na to wygląda:)

Kris

Tylko czy usunięcie tego java.exe nie spowoduje problemów w działaniu innych funkcji??Bardzo proszę o odpowiedź.

kubes

Nie, nie spowoduje problemów ;)

KAPSSSEL

co jest nie tak jeśli po wpisaniu ścieżki, javac normalnie wyświetla listę komend ale po restarcie konsoli muszę jeszcze raz wpisać ścieżkę bo bez tego "komenda javac nie jest rozpoznawana"?

Marta

Dzięki, wszystko działa za 1 razem :)

rozpacz

Podziwiam cierpliwość autora w odpisywaniu na te posty. Ludzie jak wy nie umiecie nawet czytać ze zrozumieniem to jak wy chcecie cokolwiek napisać w języku programistycznym....?

grzesiek

Wszystko dziala nawet na kompie ktory ma 10 lat win32 dzieki lecimy dalej

Enerv

JDK pomyślnie skonfigurowane, mogę przejść do następnego kroku - dziękuje serdecznie.

jadamer

zainstalowałem jdk-7u45-windows-x64 i niestety nic mi sie nie uruchamia jest komunikat: C:\Users\Ad&gt;java Error occurred during initialization of VM Unable to load native library: Can't find dependent libraries i co mam zrobić?

madak

instalując JDK za pierwszym razem podałem mu ścieżkę na partycji E: i komenda java działała lecz nie dzałało javac więc odinstalowałem JDK i zainstalowałem na partycji C: i teraz działa mi javac a nie działa java jak wpisuję tę komende wyskakuje to: C:\Users\Ad&gt;java Error: could not open `E:\lib\amd64\jvm.cfg' co tu robić ?

Kuba

Mam problem z komendą "java". Po wpisaniu jej wyświetla mi się taki błąd: Error: opening registry key 'Software\JavaSoft\Java Runtime Environment' Error: could not find java.dll Error: Could not find Java SE Runtime Environment. Natomiast polecenie Javac działa poprawinie, nie mogę jednak kompilować plików (wyświetla się powyższy błąd). Proszę o pomoc.

k2marko

Mam pewien problem z komendą "javac" Pierwszy sposób działa doskonale, jednak jeśli wyłączę i włączę konsolę zmuszony jestem robić wszystko na nowo. Natomiast drugi sposób nie działa u mnie w ogóle. Da się jakoś zapisać te zmiany, żeby konsola stale rozpoznawała komendę ?

Dawid

Od siebie dodam tylko tyle, ze watro zaopatrzyc sie w notepad++, kod staje sie czytelny i przejrzysty, do tego ponumerowane linie. Przyjemniej sie pracuje w nim, niz w zwyklym notatniku.

Wicia

Witam! Mam taki problem, że gdy uruchamiam wiersz poleceń to wyskakuje mi takie coś: C:\Documents and settings... i tak dalej. Jak mogę to usunąć?

Wicia

Jednak wszystko ok. Sorry ;d

MroczekS

Witam! Ostatnio postanowiłem nauczyć się javy tzn przechodze kurs ... I przeszłem do kroku instalacji: http://javastart.pl/...instalacja-jdk/ &lt;- Kurs który przechodze jest na tym kursie taki link : http://www.oracle.co...oads/index.html i stąd mam pobrać JDK tylko jest tam dużo linków, programów i nie ogarniam który mam pobrać jak coś mam windowsa 32 bitowy Może ktoś podesłać link do tego programu wskazanego w kursie?

Sławek Ludwiczak

Cześć, Dla Windowsa 32 bitowego pobieramy wersję x86 Dla Windowsa 64 bitowego pobieramy x64 Obie wersje Javy w wersji 7 zajmują ok 120MB

Dantes

Wszystko działa jak należy, tzn nie działała komenda javac ale drugi sposób okazał skuteczny. Dzięki!

pitru

Mi nie działa. Mam w Path tak napisane: C:\Program Files (x86)\QuickTime\QTSystem i nie wiem czy to zmienić na ścieżkę do tego pliku, czyli C:\Program Files (x86)\Java\jdk 1.7.0_51\bin Liczę na szybką odpowiedź męczę się z tym już 3h

Jankes

A na Windows 7 34-bitowy

Janosch

Na Windows 7 32-bitowy pobierasz wersję x86 oczywiście.

zielu

Mam problem z zapisem zmian dokonanych w wierszu poleceń, mianowicie po wpisaniu komendy set path..... javac działa poprawnie tylko do momentu wyłączenia wiersza poleceń. Po ponownym włączeniu konsoli javac niestety nie działa i cały proces wpisywania komendy path muszę dokonać jeszcze raz :( Dodam tylko ze otwieram wiersz poleceń na prawach administartora. Z góry dziękuję za odpowiedź

Janosch

Niestety komenda set path działa tylko jednorazowo gdy konsola jest włączona. Możesz też dodać ścieżkę bezpośrednio w rejestrze, wtedy będzie trwale. HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Environment i tutaj edytujesz zmienną Path. Robisz to tak, że na końcu stawiasz średnik i za średnikiem dopisujesz ścieżkę do javy. Dla bezpieczeństwa możesz zrobić export tej gałęzi rejestru gdyby coś poszło nie tak, żebyś miał do czego wrócić.

zielu

zrobiłem tak jak powiedziałeś i działa! Wielkie dzięki za pomoc Janosch ;)

Nupek ;dd

Usunąłem przypadkiem nazwę patch dla Widnows 7 64 bit,potrzebuję ją pilnie,bardzo proszę!

valaceylonclojure

Witam Czy ten kurs dotyczy Java 6 czy Java 7? Czy niedługo będzie on zmodernizowany o Javę 8, który już jest na rynku jako stabilne wydanie? Ponoć Java 8 nie wprowadziła modularności, jakie właściwe zmiany zaszły, czy kod trochę stał się mniej rozległy, rozciągliwa składnia? W niektórych książkach Horstmana żeby z Javą nie zaczynać jako pierwszy język programowania, czy łatwiejszy jest od niej na początek c lub ANSI C? Czy C++ dużo jest trudniejszy od Javy? Czy przyszłością programowania jest następca Javy czyli Scala? Przepraszam za tyle uporczywych pytań, ale widzę tu wielu programistów znających się na rzeczy. A ciekawią mnie te pytania.

Sławek Ludwiczak

Kurs jest przystosowany Do Javy 6/7 - nie ma tutaj bardziej zaawansowanych zagadnień związanych np. z wielowątkowością, które weszły w Javie 7 - w podstawach nie ma większych różnic. Kurs jest w trakcie modernizacji do Javy 8, jednak materiały te nie będą już całkowicie bezpłatne. Java8 to w porównaniu do Javy7 naprawdę spory krok, jednak podstawy nadal się nie zmieniły i jak najbardziej możesz rozpocząć swoją naukę od naszego kursu, później uzupełniając braki (możesz zainstalować JDK 8 i wszystkie przykłady będą działały bez problemu). Niektórzy radzą, żeby nie zaczynać od Javy, żeby widzieć różnicę między różnymi paradygmatami programowania (obiektowe, strukturalne, funkcyjne) - w praktyce jest to moim zdaniem bezsensowna rada i java świetnie nadaje się na początek z powodu swojej wysokiej czytelności kodu (w przeciwieństwie do np. C++). Z tego też powodu moim zdaniem Java jest w ogólności prostsza od C, czy C++, jest językiem wysokiego poziomu, przy wielu rzeczach pomaga tutaj programiście maszyna wirtualna, jednocześnie pozostawiając ogromne możliwości. O przewadze Javy moim zdaniem decyduje w chwili obecnej wielka różnorodność gotowych bibliotek. Wiele rzeczy wystarczy poskładać na zasadzie kopiuj-wklej i nie trzeba pisać każdej trywialnej linijki kodu od zera. Weź pod uwagę, że znając podstawy Javy masz później możliwość dalszego rozwoju - Android, Java EE, Scala, Groovy - szczególnie dwa pierwsze to duże zagadnienia i popyt na programistów tych technologii jest bardzo duży. Nie powinno być również problemu z przerzuceniem się np. na C#, który w podstawach jest niemal identyczny. Scali nie nazywałbym następcą Javy, jest to jedynie jej rozwinięcie, a od kiedy w Javie wprowadzanie są elementy programowania funkcyjnego to śmiem postawić tezę, że Scala może co najwyżej nieco stracić, niż zyskać.

Sougo

A jest jakaś planowana data tej nowej odsłony javastart?

ceylon1.0

Dlaczego materiały od Javy 8 nie będą już całkowicie bezpłatne skoro to tylko trochę znaczące zmiany. A nadal przecież programy napisane w Javie 6 będą działać pod JDK 8? Jest przecież całkowicie osobny język JavaFX w którym też można pisać programy okienkowe. Czyli Clojure, Ceylon, Vala i D w zasadzie nie ma trochę wspólnego nic z Javą i na niej po cześci nie bazują?

Pio Treq

hej, mam problem - może mi ktoś powiedzieć jak zainstalowac plugin SWT do eclipse??

Bartek

Witam mam problem po wejściu na stronę nie wiem który pakiet ściągnąć ktoś pomoże?

Adam

Witam! Po w pisaniu w konsole java i javac wszystko działa. Ale kiedy próbuję kompilować za pomocą: jawac Hello.java pojawia się problem tzn nie wyświetla napisu "Hello World" Proszę o pomoc.

lolo

Nie wiem czy walnąłeś literówkę czy naprawdę pisujesz jawac Hello.java polecenie ma być java Hello.java (java a nie jawa). A co się pojawia po wpisaniu polecenia javac Hello.java?

Adam

Literówka oczywiście. W konsoli wpisuję- javac Hello.java Po wpisaniu: javac Hello.java nic się nie pojawia. (nowa linijka c:\program files\.... itd)

lolo

a jak wpiszesz java Hello

Adam

Jak wpiszę java Hello to wyświetla Hello World! Dziękuję bardzo za pomoc. PS nie wiem dlaczego tak się dzieje.

Adam

Już rozumiem. Doczytałem w końcu. javac kompiluje i tworzy na dysku plik Hello.class a polecenie java "uruchamia" ten plik. Warto czytać ze zrozumieniem hehe. Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc.

Maciej

Witam. Mam problem z wartością zmiennej ( .....Core-Static;C:\Program Files (x86)\Windows Live\Shared ) dodam że ściągnąłem wersję java 8. Gdzie mam to wpisać ---&gt; C:\Program Files\Java\jre8\bin Działą mi java, nie działa javac. Proszę o pomoc.

lolo

Jesteś na 100% pewny, że pobrałeś JDK a nie JRE?

Maciej

Już znalazłem:P miałem na komputerze plik java właśnie jre i z niego skopiowałem adres zamiast z jdk. Ale naprawiłem już błąd. Dzięki wielkie za zwrócenie uwagi. :)

Darek

Na moim Windows XP JDK-8u5 nie chce się zainstalować i pojawia się komunikat "Nie znaleziono punktu wejścia procedury RegDeleteKeyExA w bibliotece ADVAPI32.dll" a przy próbie instalacji jdk 7 wyskakuje komunikat że jdk 7 nie jest prawidłową aplikacją systemu win32

lolo

Co do błędu "Nie znaleziono punktu wejścia procedury RegDeleteKeyExA w bibliotece ADVAPI32.dll". Z tego co się orientuję to JDK8 nie jest przeznaczone na XP (bo to już przestarzały system i to bardzo) i stąd ten problem. Moja rada zmień system na nowszy. Co do JDK7 napewno pobrałeś wersję 32 bitową a nie 64?

Darek

Dzięki "lolo" faktycznie stary ten mój Windows. Udało mi się zainstalować dopiero JDK 6. A mógłbyś podpowiedzieć jaki system wybrać 7 czy 8 różne są opinie . Dzięki

lolo

Ja z windowsów preferuje 8. W moim odczuciu to taka ulepszona 7 + nowy interfejs graficzny. W moim odczuciu 8 chodzi szybciej niż 7 i znacznie lepiej wygląda. Jednak nie każdemu pasuje ModernUI wiele osób na nie narzeka, choć ja sobie je chwalę (nigdy mi się nie podobał ten pasek startu). Nie polecam natomiast instalację 8.1, sam nie używałem jednak z tego co czytałem to w tej aktualizacji wiele zepsuli i wiele rzeczy stwarza problemy.

Patryk

Chciałbym zauważyć, że po dodaniu u siebie (system Win7 Pro 32bit) ścieżki "C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_45\bin" do zmiennej "Path" , nie działało polecenie "javac" w konsoli. Natomiast po dopisaniu za ścieżką do jdk średnika, czyli "C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_45\bin;", wszystko zaczęło działać poprawnie. Może komuś się przyda taka informacja, pozdrawiam.

radek

patrze szukam do pobrania tego jdk i nie ma 32 bitowej wersji systemu ? ;/ i jak tu zacząć ?

Lolo

Na myśl przychodzą mi trzy wyjścia(na pewno jest ich więcej): 1. Musisz kupić kompa z prockiem i systemem 64 bitowym. 2. Zarzucić pomysł nauki programowania 3. Zapisać się na wizytę do okulisty (najlepiej prywatnie bo z doświadczenia wiem, że publicznie to terminy do okulisty to około roku czekania). download.oracle.com/otn-pub/java/jdk/8u5-b13/jdk-8u5-windows-i586.exe

radek

Dobra znalazłem wersję tą następny jaki błąd mi wyskakuje to wpisuje ten kod z pathem w konsoli nastepnie javac i wyskakują komendy, wyłączam i włączam i jak wpisuje javac to już wyskakuje ze jest nie mozna znaleźć komendy

Karol

To nie wpisuj komendy z pathem w konsoli tylko wpisz przez: PPM na moj komputer wlasciwosci zaawansowane ustawienia systemu w zakladce zaawansowane masz "zmienne srodowiskowe" jak nie masz PATH to dodaj i przepisz kod ten z obrazka http://prntscr.com/41y0mk

Lolo

Zrób jak Karol napisał tylko w Patch wpisz ścieżkę do katalogu bin twojej zainstalowanej wersji JDK bo będzie ona trochę inna bo dałem Ci link do JDK 8 a na tym screena co dał Karol jest do JDK 7

Karol

Mam małe pytanko. Co mi to da, gdy ja też zmienie sobie na JDK 8? Będą mi chodzić rzeczy z Javy 8? :D Przepraszam, że pytam, ale jestem nieogarem.

Lolo

Jak zmienisz na JDK 8 to będziesz mógł pisać z wykorzystaniem tego co zostało wprowadzone w Javie 8 ale dodatkowo musisz zainstalować również JRE 8 aby móc otwierać rzeczy skompilowane pod Javą 8

nwm

cześć wpisuje to set path.... i jak wpisuje javac to jest dobrze wsystko ale kiedy zrestartuje konsole to jest znowu to samo co mam zrobić?

nwm

sorry zle to napisalem jak zrestartuje konsole to znowy nie rozpoznaje javac

Lolo

Spróbuj nie wpisywać komendy w konsole tylko wpisz przez: moj komputer-&gt;wlasciwosci-&gt;zaawansowane ustawienia systemu i w zakladce zaawansowane masz tam „zmienne srodowiskowe” i tam wpisz w PATH na końcu po średniku wpisz tą ścieżkę

nwm

już działa dzięki :D

El sol

Witam, mam Windowsa 8, z menu po angielsku. W oknie komputer nie mogę znaleźć opcji Zaawansowane. Advanced system settings- to to ? (polecenie java mi działa, ale javac nie )

Lolo

To nie ma być w oknie mój komputer tylko jak dasz PPM na ikonke mój komputer to powinieneś mieć opcję Właściwości i tam zakładkę Zaawansowane nie wiem czy jest to dokładne tłumaczenie ale w systemie po angielsku powinno się podobnie nazywać Advanced ale może się nazywać Advanced system settings tak jak piszesz. W tej zakładce Advanced, powinna być opcja Environmental variables a po jej otwarciu powinno się pojawić okienko z zmiennymi systemowymi i tam w Path musisz dopisać ścieżkę do jdk

El sol

Ok ale we właściwościach (czyli properties) mam takie opcje: general, shortcut, security, details. W pierwszych trzech są przyciski Advanced, ale gdy je otwieram to nigdzie nie ma opcji Environmental variables

Lolo

a wpisz w metro "path" i powinno ci wyszukać ten aplet z tymi zmiennymi środowiskowymi

El sol

Metro czyli..gdzie ?

Lolo

Pisałeś, że masz win8 to dajesz klawisz super (ten z ikonką windowsa na większości klawiatur) i wpisujesz, później musisz zmienić tam z boku na druga zakładkę i powinieneś mieć skrót do apletu z zmiennymi środowiskowymi

El sol

Ok w międzyczasie znalazłem zmienne w Panelu sterowania i javac już działa, dzięki

Danny

Witajcie, Sprawa pobrania, z strony produktu JDK jak to poleci na 32Bitach? mam XP i 7 tylko taką padlinkę, tak więc pójdzie to bez problemów czy raczej dać sobie siana. Pozdrawiam

Lolo

Powinno działać. Ja na netbooku programowałem w Javie

Danny

Spoko, bo biega o to że czytając wyżej, użytkownicy popełniali błąd właśnie ten, że nie działa i narzekania itp., a problem się rozwiązywał po zainstalowaniu poprawnej wersji, a tam zaryzykuję, może poleci..... Dzięki

Lolo

To nie problem z kompem tylko większość chyba nie potrafi czytać ze zrozumieniem albo im się nie chce przeczytać, zwłaszcza, że tu się ciągle te same problemy przewijają

Danny

Spoko, a możesz mi odpowiedzieć na pytanie, jak oceniasz ten kurs? przeszedłeś już jakiś etap? czy też zaczynasz przygodę.

Lolo

Ja zaczynałem naukę javy z tym kursem, jednak ja się nie uczyłem od zera. Miałem już pewne podstawy bo wcześniej uczyłem się c++.

Danny

ok, ja zaczynam więc nie wiem czy aby dobrze wybrałem, ale czytając co pisze Sławek powinno polecieć.

Lolo

W razie problemów pytaj w komentarzach albo na forum

Danny

Spoko, dzięki.

Nedesf

Nie ma JDK dla win x32 ._.

Lolo

jest na x86 i to powinieneś podbrać

SzF14

Ja mam zainstalowaną javę ale kiedy wpisuje w konsoli java to mi nie wyskakuje takie coś jak na obrazku.

Lolo

na którym obrazku?

SzF14

na pierwszym.

Lolo

Przecież tak ma się pokazywać jak masz poprawnie zainstalowaną Jave

Sane

Na win 7 po instalacji pakietu jdk w konsoli nie działa na pewno komenda :java, poszedłem za radą i zmieniłem w ustawieniach systemu i teraz działa jak należy.Dziękuje Aha dla win 7 nie jest to folder :Program Files tylko Pliki Programów (x86) Pozdro

Lolo

Jakbyś zainstalował wersję 64 bitową to byś miał w Program Files a nie w programach 32 bitowych

Max

Witam, ściągnąłem plik i nie mogą zainstalować, mam system 64-bitowy i taką wersję pobrałem. Gdy klikam na ikonkę, pojawia się się napis: Ta aplikacja nie będzie działać na twoim komputerze. Próbowałem kombinować ze zgodnością ale to nic nie daje.

Lolo

Na pewno masz system 64 bitowy, bo to wygląda jakbyś miał 32? Spróbuj ściągnąć wersje x86 i zainstalować.

Max

Tak na pewno mam 64 bitowy, mam Windows 8. Dla próby ściągnąłem wersje x86 i pokazuje się ten sam napis.

Lolo

Spróbuj wyłączyć Windows SmartScreen w Panelu Sterowania-&gt;System i zabezpieczenia-&gt;Centrum akcji tam powinny być opcje smartScreen i powinna być opcja by wyłączyć to.

Max

Wyłączyłem SmartScreen, ale dalej pokazuje się ten sam napis.

Lolo

A próbowałeś uruchomić jako administrator?

Max

Próbowałem już wcześniej i nie pomogło.

Lolo

Może masz jakiegoś dziwnego antywirusa który Ci coś blokuje. spróbuj go wyłączyć i raz jeszcze pobrać JDK

Max

Mam Avasta, więc raczej nie powinno być z nim problemów

Lolo

Ale spróbuj go wyłączyć i wtedy jeszcze raz pobrać. A jakiegoś mcafee nie masz czasem się doinstalowywuje z czymś?

radul009

Jak otwieram Vim to mi wyświetla: VIM - vi improved version 7.4 by Bram Moolenaar et al. Vim is open source and freely distributable Sponsor Vim development! type :help sponsor for information type :q to exit type :help or for on-line help type :help version7 for version help Co zrobić?

Lolo

Wyświetla Ci się to tak jak napisałeś? Czyli linia pod linią czy może jest np. duża przestrzeń między tymi napisami? Mnie to wygląda jakby się po prostu vim otworzył i czekał aż zaczniesz w nim pisać.

Lolo

Wyświetla Ci się to tak jak napisałeś? Czyli linia pod linią czy może jest np. duża przestrzeń między tymi napisami? Mnie to wygląda jakby się po prostu vim otworzył i czekał aż zaczniesz w nim pisać.

Jonaszek

Nie mogę zainstalować jdk , ponieważ wyskakuje mi komunikat że ten program nie będzie działał na moim komputerze.

Lolo

Jaki masz system? Pobrałeś dobrą wersję? Może pobrałeś wersje nie na swój system albo na nieswoją architekturę? Skopiuj dokładną treść błędu lub zrób screena okna błędu a jak jest przycisk do rozwinięcia to rozwiń szczegóły i wtedy zrób screena.

radul009

sciaga mi sie java ale nie mam jej na komputerze

Lolo

Bo po pobraniu trzeba ją zainstalować

radul009

instalowałem ją

Lolo

Patha wpisałeś?

radul009

?

Lolo

Ty w ogóle przeczytałeś ten wpis cały? Czy tylko zobaczyłeś link pobrałeś zainstalowałeś i twierdzisz, że nie masz na komputerze. Wejdź kolejno w Mój komputer -&gt; Właściwości -&gt; Zaawansowane -&gt; Zmienne Środowiskowe Poszukaj zmiennej Path (najpierw koniecznie skopiuj sobie całą jej zawartość w bezpieczne miejsce, gdybyś jją przypadkiem usunął, lub usunęła) a w niej dodaj na końcu po średnikuścieżkę dostępu do katalogu bin pakietu jdk. Standardowo powinno to być mniej więcej (może się zmienić, zwróć uwagę na wersję swojego pakietu jdk!), najlepiej wejdź do folderu bin i skopiuj adres z paska eksplorera: C:\Program Files\Java\jdk1.6.0_24\bin javastart.pl/wp-content/uploads/2010/08/instalacja3.jpg Uruchom ponownie konsolę i sprawdź ponownie polecenia java i javac.

radul009

Oglądałem film u Pana Sławka ale (z tego co widziałem) nie mam tego programu żeby wpisać java.

Lolo

Czego nie masz? cmd?

radul009

jdk

radul009

to jdk nie mam żeby wpisać polecenia( i nie mam go na komputerze), przepraszam za pomyłkę.

Lolo

Jeśli pobrałeś JDK z oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html, a następnie go zainstalowałeś to musisz go mieć. Dobrze po kolei, włączasz cmd wpisujesz polecenie java i co Ci się wyświetla?

Lolo

Wejdź w C:\Program Files\Java lub C:\Program Files(x86)\Java i co masz w tym folderze?

Max

Dzięki za pomoc, problemem okazał się jakiś dziwny wirus, bo po oczyszczeniu komputera i ponownym pobraniu, wszystko zadziałało.

radul009

Może ktoś mi podać co jest w ścieżce path bo to mi sie skasowało

Lolo

To jest zależne od tego co masz zainstalowane i jaki masz system

radul009

Czyli nic z mojego programowania

Lolo

Dlaczego niby? Musisz tylko zainstalować JDK i ustawić w Pathu ścieżkę do niego i tyle potrzebujesz by zacząć programować. Ewentualnie zainstalować jakieś IDE i tylko tam w ustawieniach podać ścieżkę do JDK jeśli sam nie wykryje.

radul009

nadal nie działa mi javac

Lolo

daj screena z okna z ustawionym Pathem

radul009

mam screena ale jak sie wysyła