Wprowadzenie do Javy Enterprise Edition

Java Enterprise Edition

Java EE nie wprowadza żadnych nowych mechanizmów do języka (np. pętli, czy instrukcji warunkowych), ale zamiast tego na nich bazuje. Zanim przystąpisz do przerabiania tej lekcji warto, żebyś miał solidne podstawy w samym języku Java.

We wprowadzeniu postaram się wam wytłumaczyć czym jest


  • Java EE
  • Apache Tomcat
  • Servlet

Na koniec skonfigurujemy Eclipsa dla Javy EE, zainstalujemy serwer Tomcat oraz stworzymy prosty Servlet wyświetlającą napis "Hello World" w przeglądarce internetowej, aby móc przejść do bardziej skomplikowanych rzeczy.


1. Java EE - czym jest?

Java Enterprise Edition jest to platforma programistyczna języka Java służąca do pisania aplikacji biznesowych . Posiada wszystkie zalety języka Java SE, dzięki czemu jest w pełni przenośna i może być implementowana na dowolnym systemie operacyjnym posiadający wirtualną maszynę Javy. Jave EE tak naprawdę tylko rozszerza wersje SE o komponenty (interfejsy) sieciowe, umożliwiające pisanie aplikacji o przeznaczeniu komercyjnym.


2. Java EE - kto korzysta?

Praktycznie wszyscy. Java EE umożliwia tworzenie aplikacji o bardzo szerokim spektrum zastosowań - od prostych stron www aż po multi platformowe, wielowarstwowe, niezawodne i bezpieczne aplikacje sieciowe. Połączenie obiektowego stylu programowania wraz z bardzo dużą ilością darmowych bibliotek oraz solidnymi frameworkami, kusi wykonawców oprogramowania po sięganie do Javy EE.


3. Java EE - jak wygląda w praktyce?

Aplikacje napisane za pomocą Javy EE są wdrażane na serwerach przystosowanych do tego celu. Pisanie takiej aplikacji przypomina pisanie aplikacji w Javie SE, z tą różnicą, że będziemy działać kontekście serwera, co zmusza nas do wstępnej konfiguracji aplikacji. Serwer jest również zwany kontenerem webowym. Przykładem takiego kontenera będzie serwer Apache Tomcat o którym napiszę w przyszłym kursie oraz pokażę jak prosto można go zainstalować.


4. Java EE - Tomcat

Tomcat jest kontenerem webowym przechowującym aplikacje napisane w Javie EE. Jest to Javowski odpowiednik serwera Apache HTTP (Apache HTTP jest wykorzystywany w udostępnianiu stron napisanych w języku HTML). Dostęp do aplikacji jest identyczny jak w przypadku zwykłych stron internetowych. Z punktu widzenia użytkownika/klienta, korzystanie z aplikacji nie różni się od tych które zostały napisane w języku PHP, Java czy Python, ponieważ Tomcat bazuje na protokole HTTP.

Kurs Java EE i Jakarta EE

5. Java EE - Servlet

Servlet jest to program napisany w języku Java należący do pakietu javax. Jego zadaniem jest przyjmowanie żądań od klientów (takich jak przeglądarki internetowe lub urządzenia mobilne) i odsyłanie im odpowiedzi. Bazuje on na protokole komunikacyjnym HTTP.


6. Protokół HTTP

Protokół komunikacyjny HTTP jest to sposób za pomocą którego w dzisiejszych czasach łączymy się np do stron www przez przeglądarki . Działanie takiego protokołu jest bardzo proste - przeglądarka wysyła żądanie do serwera z prośbą o zasób, a serwer zwraca odpowiedź. Na tej zasadzie będziemy budować nasze aplikacje w Javie EE.

Wydaje mi się, że tyle teorii na sam początek wystarczy. Oczywiście na każde wyżej wymienione zagadnienie można by rozwodzić się godzinami, ale w końcu nie o to nam chodzi. Z czasem sami pojmiecie zasadę działania tych mechanizmów i stanie się to dla was proste i intuicyjne :) . Więcej szczegółów podam już przy kolejnych kursach, tak byście nie czuli się przytłoczeni na dzień dobry ogromem informacji.

Jako dodatkową notkę, chciałbym zaznaczyć, że wraz z pisaniem kolejnych artykułów, będę starał się powoli i w przejrzysty sposób wprowadzać was w tematykę frameworka Spring, ale to w niedalekiej przyszłości ;). Na razie pozostaniemy przy podstawach.

Dyskusja i komentarze

Masz pytania do tego wpisu? Może chcesz się podzielić spostrzeżeniami? Zapraszamy dyskusji na naszej grupie na Facebooku.

Poniżej znajdziesz archiwalne wpisy z czasów, gdy strona była jeszcze hobbystycznym blogiem.

Marcin

Oby było tego jak najwięcej :) BTW. dostanę jakiś link do strony, która używa JEE?

Rafał Mikołajczuk

A proszę Cię bardzo ;) http://eu.battle.net/wow/en/?- chociaż strona World of Warcraft została napisana w Springu Z tego co pamiętam, całe yahoo jest postawione na javie e, albo strony IBMa http://www-947.ibm.com/support/entry/portal/overview.

potazy

zapowiada sie kolejny dobry kurs:)