Jaki komputer do programowania?

Kilkukrotnie otrzymaliśmy od was pytania typu: jaki komputer będzie najlepszy do programowania? czy do programowania w Javie wystarczy mi komputer XYZ? ile ramu i jaki procesor musi mieć komputer do programowania? Podobnych pytań można mnożyć wiele, ale ogólną odpowiedź da się uwspólnić. W tym wpisie przedstawię ci mój punkt widzenia, opowiem o tym czego sam… Czytaj całość »

Byte My Code 2019 i bezpłatne wejściówki

Kolejny rok z rzędu jesteśmy partnerem konferencji Byte My Code, która odbędzie się 30 listopada we Wrocławiu. Jest to okazja do spotkania ekspertów z obszaru IT zarówno z polski jak i zagranicy. Wśród prelegentów pojawią się m.in. Krzysztof Kudryński i Jarek Ratajski. Jedna z prezentacji będzie prowadzona przez kapitana Dariusza Kulika , którego możesz kojarzyć… Czytaj całość »

Ruszamy z newsletterem

W najbliższą środę, 27 lutego, startujemy z JavaStartowym newsletterem. Co tydzień znajdziecie w nim porcję świeżych informacji i ciekawostek ze świata Javy. W tym m.in.: zadanie programistyczne i jego rozwiązanie w przyszłym tygodniu, omówienie zadań rekrutacyjnych, ciekawostki i nowości ze świata Javy, wybrane przez nas filmy dotyczące Javy, które warto zobaczyć, rabaty na nasze kursy,… Czytaj całość »

Czy Java jest darmowa?

Ostatnio coraz częściej pojawia się pytanie czy Java jest płatna. W skrócie odpowiedź brzmi Nie. Java jest darmowa. Można jednak wykupić wsparcie i łatki bezpieczeństwa od Oracle, ale nie jest to wymagane. Od Java 11 firma Oracle, która ma prawa do tego języka zaczyna wydawać dwie wersje Javy: Java 11, do pobrania bezpośrednio ze strony… Czytaj całość »

Aktualizacja kursu do Javy 11

Wdrożyliśmy dziś dużą aktualizację kursu Javy, dostosowując go tym samym do Javy 11. W chwili obecnej jest to jedyny w Polsce kurs omawiający tematy ze współczesnej Javy takie jak Java FX 11, czy system modułów i pokazujący jak tworzyć z ich pomocą kompletne aplikacje. Podczas aktualizacji sporo się zmieniło, a co konkretnie? IntelliJ IDEA zamiast… Czytaj całość »

Kulisy JavaStart.pl – Jak wygląda zaplecze naszej strony?

W ramach tego wpisu chciałbym przedstawić jak wygląda nasze zaplecze „od kuchni”. Opiszę z jakiego oprogramowania korzystamy, w jakiej technologi tworzymy stronę i gdzie ją hostujemy. Sprzęt Zarówno ja (Marcin) jaki i Sławek korzystamy aktualnie z Macbooków Pro 13″ Early 2015. Jesteśmy świadomi, że istnieje sporo hejterów Apple, ale trzeba przyznać, że sprzęt robią bardzo… Czytaj całość »

Java 12 – Co nowego przyniesie kolejna wersja Javy

Kolejna wersja Javy: Java 12, oficjalnie pod nazwą JDK 12 osiągnęła poziom w którym zamknięto zakres wprowadzanych funkcjonalności. Co zobaczymy w kolejnej odsłonie Javy? Lista zmian które zostaną wprowadzone: JEP 325: Switch Expressions (Preview) Zacznijmy od najciekawszej z punktu widzenia programisty. Rozszerzona zostaje funkcjonalność polecenia switch. Zamiast następującego kodu: switch (day) { case MONDAY: case FRIDAY: case… Czytaj całość »

Spring – zestaw zadań

Wszyscy byliśmy w punkcie, w którym uczyliśmy się poszczególnych elementów Springa, ale ostatecznie ciężko było je wszystkie razem połączyć w jedną i czytelną całość. Z tego powodu stworzyliśmy dla ciebie zestaw zadań obejmujący najważniejsze składowe Springa, czyli: Spring core (kontener wstrzykiwania zależności), Spring MVC, Spring Data, oprócz tego w zadaniach wykorzystujemy relacyjne bazy danych H2/MySQL,… Czytaj całość »

Byte My Code 2018 Wrocław

20 października we Wrocławiu odbędzie się kolejna edycja konferencji ByteMyCode, która tym razem skierowana jest przede wszystkim do programistów Java oraz fanów ruchu Software Craftsmanship. Wśród prelegentów znajdziemy znane nazwiska: Marcus Biel Kuba Nabrdalik Jakub Pilimon Celine Boudier Michael Feathers i inni #Java eksperci, craftsmen i craftswomen. Konferencja organizowana jest pod szyldem firmy UBS. Przewidziano 350… Czytaj całość »

Java 11 – co nowego

Wraz z nowym cyklem wydawniczym Javy minęły zaledwie 3 miesiące od wydania Javy 10, a już doczekaliśmy się Javy 11. Dla przypomnienia nowy system działa w ten sposób, że jeśli jakąś nową funkcjonalność lub usprawnienie udało się wdrożyć, to wchodzi ona do nowej wersji, natomiast jeśli jest jakieś opóźnienie, to po prostu zostaje to odłożone… Czytaj całość »