Ruszamy z newsletterem

W najbliższą środę, 27 lutego, startujemy z JavaStartowym newsletterem. Co tydzień znajdziecie w nim porcję świeżych informacji i ciekawostek ze świata Javy. W tym m.in.: zadanie programistyczne i jego rozwiązanie w przyszłym tygodniu, omówienie zadań rekrutacyjnych, ciekawostki i nowości ze świata Javy, wybrane przez nas filmy dotyczące Javy, które warto zobaczyć, rabaty na nasze kursy,… Czytaj całość »

Czy Java jest darmowa?

Ostatnio coraz częściej pojawia się pytanie czy Java jest płatna. W skrócie odpowiedź brzmi Nie. Java jest darmowa. Można jednak wykupić wsparcie i łatki bezpieczeństwa od Oracle, ale nie jest to wymagane. Od Java 11 firma Oracle, która ma prawa do tego języka zaczyna wydawać dwie wersje Javy: Java 11, do pobrania bezpośrednio ze strony… Czytaj całość »

Aktualizacja kursu do Javy 11

Wdrożyliśmy dziś dużą aktualizację kursu Javy, dostosowując go tym samym do Javy 11. W chwili obecnej jest to jedyny w Polsce kurs omawiający tematy ze współczesnej Javy takie jak Java FX 11, czy system modułów i pokazujący jak tworzyć z ich pomocą kompletne aplikacje. Podczas aktualizacji sporo się zmieniło, a co konkretnie? IntelliJ IDEA zamiast… Czytaj całość »

Kulisy JavaStart.pl – Jak wygląda zaplecze naszej strony?

W ramach tego wpisu chciałbym przedstawić jak wygląda nasze zaplecze „od kuchni”. Opiszę z jakiego oprogramowania korzystamy, w jakiej technologi tworzymy stronę i gdzie ją hostujemy. Sprzęt Zarówno ja (Marcin) jaki i Sławek korzystamy aktualnie z Macbooków Pro 13″ Early 2015. Jesteśmy świadomi, że istnieje sporo hejterów Apple, ale trzeba przyznać, że sprzęt robią bardzo… Czytaj całość »

Java 12 – Co nowego przyniesie kolejna wersja Javy

Kolejna wersja Javy: Java 12, oficjalnie pod nazwą JDK 12 osiągnęła poziom w którym zamknięto zakres wprowadzanych funkcjonalności. Co zobaczymy w kolejnej odsłonie Javy? Lista zmian które zostaną wprowadzone: JEP 325: Switch Expressions (Preview) Zacznijmy od najciekawszej z punktu widzenia programisty. Rozszerzona zostaje funkcjonalność polecenia switch. Zamiast następującego kodu: switch (day) { case MONDAY: case FRIDAY: case… Czytaj całość »

Spring – zestaw zadań

Wszyscy byliśmy w punkcie, w którym uczyliśmy się poszczególnych elementów Springa, ale ostatecznie ciężko było je wszystkie razem połączyć w jedną i czytelną całość. Z tego powodu stworzyliśmy dla ciebie zestaw zadań obejmujący najważniejsze składowe Springa, czyli: Spring core (kontener wstrzykiwania zależności), Spring MVC, Spring Data, oprócz tego w zadaniach wykorzystujemy relacyjne bazy danych H2/MySQL,… Czytaj całość »

Byte My Code 2018 Wrocław

20 października we Wrocławiu odbędzie się kolejna edycja konferencji ByteMyCode, która tym razem skierowana jest przede wszystkim do programistów Java oraz fanów ruchu Software Craftsmanship. Wśród prelegentów znajdziemy znane nazwiska: Marcus Biel Kuba Nabrdalik Jakub Pilimon Celine Boudier Michael Feathers i inni #Java eksperci, craftsmen i craftswomen. Konferencja organizowana jest pod szyldem firmy UBS. Przewidziano 350… Czytaj całość »

Java 11 – co nowego

Wraz z nowym cyklem wydawniczym Javy minęły zaledwie 3 miesiące od wydania Javy 10, a już doczekaliśmy się Javy 11. Dla przypomnienia nowy system działa w ten sposób, że jeśli jakąś nową funkcjonalność lub usprawnienie udało się wdrożyć, to wchodzi ona do nowej wersji, natomiast jeśli jest jakieś opóźnienie, to po prostu zostaje to odłożone… Czytaj całość »

Nowy zestaw zadań z Javy

Udostępniliśmy właśnie zestaw zadań z Javy, który może być przydatnym uzupełnieniem do kursu Javy dla osób, które potrzebują jeszcze więcej praktyki lub np. uczą się z książki, ale brakuje im ćwiczeń. Zestaw możecie kupić tutaj. W większości zadań skupiamy się na ćwiczeniu najważniejszych aspektów, czyli programowania obiektowego. Z czasem zadań będzie przybywać, na chwilę obecną… Czytaj całość »

Nowa wersja JavaStart.pl

Jak zapewne sporo z was zauważyło jakiś czas temu wdrożyliśmy nową wersję strony.   Jej stworzenie zajęło nam sporo czasu i po drodze napotkaliśmy sporo problemów, które jednak ostatecznie udało się zażegnać. Projektowaliśmy ją z myślą o waszej wygodzie i mamy nadzieję, że korzystanie z niej będzie dużo wygodniejsze niż do tej pory. Poniżej krótka… Czytaj całość »