Eclipse IDE - wstęp i instalacja

eclipse photon

Czym jest Eclipse

Eclipse jest pierwszym zintegrowanym środowiskiem programistycznym (ang. Integral Development Environment - IDE), które poznamy. Jest to darmowa platforma, która jest szeroko rozpowszechniona w środowisku programistów Java, ale również w PHP, czy C++ (choć tutaj prym wiedzie Visual C++).

Eclipse daje ogromne możliwości szczególnie jeśli chodzi o edytor kodu źródłowego, dzięki niemu praca będzie dużo przyjemniejsza, niż w przypadku standardowego notatnika oraz polecanym wcześniej notepad++, czy Cisual Studio Code. Pisanie kodu nawet w rozbudowanym notatniku w przypadku Javy jest mało wygodne o czym przekonasz się w niedługim czasie. Kilka prostych programów warto jednak napisać z wykorzystaniem wyłącznie notatnika i konsoli, dzięki temu zobaczysz jak działa i jaka jest rola procesu kompilacji. Dodatkowo pisząc w notatniku bez podpowiadania składni łatwiej zapamiętać podstawowe komendy.

Środowisko Eclipse rozwijane jest przez Fundację Eclipse, a początkowo był stworzony przez firmę IBM i udostępniony na zasadach wolnego oprogramowania.

Kurs Java

Instalacja

Przejdźmy do instalacji. Nie ma w niej oczywiście nic skomplikowanego, należy odwiedzić stronę projektu eclipse.org odnaleźć dział Downloads na górnym menu i pobrać Eclipse IDE for Java Developers.

eclipse wersje

Jak widać, znajdują się tam również inne wersje, jak wyżej wspomniano także do PHP, oraz skonfigurowane do pracy z Java Enterprise Edition (Java EE). Nam wystarczy jednak pakiet podstawowy. Instalacja polega na wypakowaniu archiwum .zip do odpowiedniego folderu - zalecam Program Files, lub bezpośrednio dysk C:\, nie trzeba nic instalować.

Pierwsze uruchomienie

Przy pierwszym uruchomieniu powinno ukazać się okno, w którym wybieramy folder workspace . Będą tam przechowywane nasze projekty. Jeśli masz po raz pierwszy styczność ze środowiskiem, to najlepiej pozostaw go bez zmian (będzie to folder \Moje Dokumenty\workspace). Aby uniknąć tego kroku przy kolejnych uruchomieniach, zaznacz opcję Use this as the default and do not ask again.

Na ekranie powitalnym powinny być różne ikony typu tutorial jak napisać pierwszy program, pomoc itp. Nas to zbytnio nie interesuje, zamknijmy zakładkę i spójrzmy na właściwy wygląd naszego nowego IDE.

eclipse workspace

Główna perspektywa jaką mamy przed oczami, jest przystosowana do programowania w Javie, możemy ją oczywiście dowolnie modyfikować za pomocą prostego mechanizmu drag and drop przeciągając wybrane elementy w wygodne dla nas miejsce. Wyróżniamy tu kilka obszarów, z których każdy ma swoje zadanie.

Kurs Java

Po lewej stronie powinna być zakładka, którą będziemy niemal cały czas wykorzystywali jest to Package Explorer , widać tam folder z projektem w postaci drzewa. W wygodny i szybki sposób dostaniemy się stamtąd do naszych klas. W kolejnej zakładce - Hierarchy , jest to nic innego jak hierarchia klas, dla nas na początku niezbyt interesująca opcja, za to przy skomplikowanych projektach ze skomplikowanymi schematami dziedziczenia bardzo pomocna. Po prawej stronie powinien znajdować się Outline, także bardzo przydatne narzędzie - jest to szybki podgląd naszej klasy w postaci szkicu, ujrzymy tam wszystkie pola i metody naszej klasy wraz z kolorowymi oznaczeniami odzwierciedlającymi specyfikatory dostępu. Na dole ujrzymy problemy (errory i warningi) występujące w naszym projekcie, domyślnie pojawia się tam także konsola po uruchomieniu naszej aplikacji. Wszystkie ze wspomnianych okien będziesz poznawał z czasem, na początek tak naprawdę najważniejsze są panele po lewej stronie (struktura projektu) i na środku (kod źródłowy).

Dyskusja i komentarze

Masz pytania do tego wpisu? Może chcesz się podzielić spostrzeżeniami? Zapraszamy dyskusji na naszej grupie na Facebooku.

Poniżej znajdziesz archiwalne wpisy z czasów, gdy strona była jeszcze hobbystycznym blogiem.

Michał

Witam. Mam problem z instalacją eclipse - wypakowuję, klikam na eclipse.exe, cieszę się, że zaczynam nowy dział, ale niestety wyskakuje mi komunikat: The Eclipse executable launcher was unable to locate its companion shared library. Mógłby ktoś pomóc?

Slawek

Osobiście nie spotkałem się z tym problemem, więc jedyne co mogę polecić to spróbować pobrać eclipse jeszcze raz. Lub spróbować instrukcji, która jest tutaj: http://vsingleton.blogspot.com/2009/09/eclipse-executable-launcher-was-unable.html

Arkadiusz

Jeśli ktoś jest zainteresowany posiadam spolszczenie do tego Programu

Witek

Do której wersji,ja używam Eclipse - 3.6.0 Helios (Pulsar)

Slawek

Pulsar jest przeznaczony dla urządzeń mobilnych (która szczerze mówiąc średnio działa bez odpowiedniej konfiguracji), polecam wersję zwykłą, lub przystosowaną do aplikacji webowych (Java EE)

Arkadiusz

http://archive.eclipse.org/eclipse/downloads/drops/L-3.2_Language_Packs-200607121700/index.php Ja instalowałem z tego posta 4programmers.net/Java/Eclipse_-_Instalacja_i_spolszczenie

Slawek

Ja nie polecam spolszczania eclipse. Po pewnym czasie zaczyna się korzystać wyłącznie z angielskich źródeł i to tylko komplikuje sprawę, bo trzeba się zastanawiać, jak coś będzie brzmiało po Polsku. Niemniej jednak jeżeli komuś bardzo zależy ...

Garay

Ja mam coś takiego... Failed to load the JNI shared library.

Garay

Ok, już mam... Eclipse 64 bit a Java 32 bit

Akir

ja też miałem taki komunikat pomogło skopiowanie wszystkiego z katalogu eclipse do katalogu z Javą (tą zwykłą nie JDK) w moim przypadku C:\Program Files (x86)\Java\jre6

70stick

Wcześniej zaczynałem zabawe z C++ ale widzę, że dobrze zrobiłem zmieniając środowisko na Jave. Obym coś się nauczył :P

adamos

czemu eclipse a nie netbeans, ? Rozpoczynam przygodę z javą. Czy macie jakieś sugestie na temat IDE ?

Slawek

netbeans też jest ok - kwestia gustu. Częściej można się jednak spotkać z eclipsem, ale warto poznać oba, a na deser można też zobaczyć sobie IntelliJ Idea.

adamos

dzięki za odpowiedz a co byś mi radził, nie mam jeszcze nawyków typu KDE zamiast GNU czy odwrotnie, Co jest przyjaźniejsze dla początkującego java'owca

Slawek

ciężko mi się wypowiadać o netbeansie, bo używałem go tylko z przymusu przez jakiś miesiąc i porównując do eclipse, zdecydowanie nie przypadł mi do gustu. Plus może mieć dla niektrych taki, że jest w nim wbudowany mechanizm do tworzenia okienek (układamy sobie interfejs użytkownika do programów) - powstaje tam co prawda sporo zbędnego kodu i niespecjalnie można w niego ingerować, ale czasami można zrobić coś na szybko. Polecam Ci zainstalować sobie oba, pobawić się w nich po miesiąc czasu i samemu wybrać - tak jak mówiłem to raczej kwestia gustu.

Witek

Witam Ściągnąłem sobie i zainstalowałem IntelliJ IDEA, powiem krótko nie przypadło mi ono do gustu, stanowczo wolę Eclipse.

Problem

Pobrałem to, kliknąłem w For Java Developers a pobrało mi For Web Developers ...Poproszę o dokładną instrukcję z obrazkami a najlepiej film :[

Problem

ps. Jakieś indygo przy starcie :-(

Szinek

Skoro nie umiesz pobrać głupiego programu to nie bierz się za programowanie

Problem

<blockquote> <a href="#comment-3242" rel="nofollow"> <strong><em>Szinek:</em></strong> </a> Skoro nie umiesz pobrać głupiego programu to nie bierz się za programowanie </blockquote> Ty to umiesz pomóc :) Ale jednak wiem co się stało-zamiast w for Java developers kliknąłem w Java EE developers D:

Slawek

Eclipse for EE developers też byłby w porządku, posiada po prostu różne dodatkowe wtyczki.

Problem

Dzięki.

Krzysiek_Cr

Sławek, mam 2 pytania: 1. Czy można używać eclipse do projektów komercyjnych (że potem sprzedawać programy robione w eclipse) 2. Od której lekcji polecasz zacząć używać eclipse?

Sławek Ludwiczak

1. Tak 2. Eclipse polecam się uczyć dopiero od aplikacji graficznych, bo tam pisze się już sporo kodu - wcześniejszych podstaw lepiej nauczyć się bez środowiska - najlepiej korzystać tylko z edytora typu Notepad++, bo to naprawdę później się zwróci w postaci tego, że łatwiej znajdować błędy.

Krzysiek_Cr

Dzięki bardzo za odpowiedź.

karlik

mam pytanie: czy da się tak zrobić żeby kod napisany w eclipsie dało się odpalić z poziomu pulpitu(z jakiejś ikonki)?

Marcin Kunert

Da się. Klikasz na projekt prawym przyciskiem myszy -> export -> jar. Z resztą sobie poradzisz ;)

karlik

Wielkie dzięki :)

Damian

@#26 Archiwum .jar możesz odpalić bezpośrednio przez jre. Wielka prośba do administracji! Moglibyście napisać instrukcję instalacji hsqldb w eclipse? O dziwo nie jest to takie proste, polskich artykułów na ten temat brak - na pewno zyskalibyście trochę na popularności :). O superlatywach tego systemu baz danych można poczytać tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/HSQLDB

Slawek

Pomyslimy gdy bedzie chwila czasu. Jesli chodzi o bazy danych kolejna w kolejce jest neo4j - grafowa baza danych

mwarw

Mi przy wypakowywaniu pokazuje się coś takiego: http://imgur.com/lTptQos HEEELP

Marcin Kunert

To problem z wypakowywaniem, bo powstają zbyt długie ścieżki do plików. Spróbuj wypakować do folderu "a" bezpośrednio na dysku C korzystając z opcji "Wypakuj tutaj" i jest szansa, że to pomoże.

mwarw

Już zdążyłem dojść do tego, że za długie ścieżki (znaczy mój znajomy), i zrobiłem tak jak mówisz (znajomy też tak doradził) i nadal - wygląda na to, że niedawno był update, czy coś co poprzedużał nazwy plików i folderów i tu taka prośba do ludzi, mianowicie, czy ktoś mógłby spakować i wysłać mi dobrą wersję?

Neproify

WinRAR ma problemy z wypakowaniem Eclipse. Użyj 7zip - powinno działać.

mwarw

JEJ W KOŃCU PRZEJDĘ DO KOLEJNEJ LEKCJI!! - http://imgur.com/3p3OyMP -ALe tam będzie problem

mwarw

Pomocy - wypakowałem 7zipem (WinRar nie działał) - dział, więc idę na następną lekcję. Zgodnie z instrukcją daję: "File &gt;&gt; new" i oto co widzą me oczy: http://imgur.com/3p3OyMP

Sławek Ludwiczak

Pobrałeś eclipse dla Javy/JEE, czy "gołego" eclipse?

mwarw

JEE (nawet 5 razy reinstalując po uprzednim ponownym downloadzie i nic)

Marcin

Dla linuksowców napisane trochę zgrabniej http://blog.burbur.pl/instalacja-eclipse-w-systemie-linux/

TeddyDD

Absolutnie nie zgadzam się z opinią, że nie powinno się zaczynać od IDE. Może w przypadku innych języków to się zgadza ale w przypadku Javy to kompletna strata czasu. A to, że IDE generuje część kodu za nas pozwala skupić się na zrozumieniu zagadnienia. Pisanie po raz 100 public static void main(String[] args) z nikogo nie zrobi programisty a w Eclipse można tą metodę wygenerować jednym kliknięciem. Po za tym w IDE mamy dostęp do podpowiedzi które pokazują nam np. co jeszcze można zrobić z obiektem; listę metod co zachęca do samodzielnych eksperymentów.

barti

powiedzcie co z tym mam zrobić http://imgur.com/RkiMvaW,eC1I8sj P.S.:reinstalowałem jave

b15c

Witam, Pobrałem Eclipse IDE for Java Developers, ale po uruchomieniu nie pokazuje mi się zakładka Hierarchy i to pomimo resetowanie perspektywy i innych pomysłów, na jakie mogłem wpaść. Ma ktoś pomysł co jest nie tak?

MuSiC83

Przydatne linki: Android SDK http://developer.android.com/sdk/index.html Java JDK http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html Pakiet Android SDK zawiera program "Eclipse" i nie wymaga instalacji.

Bartosz88

Siema , przy próbie otworzenia Eclipse wyskakuje mi taki problem. "java was started but returned exit code=1" Miał ktoś podobny problem? , starałem sie go roziwązać na różne sposoby ale nic nie działa.

Dantes

Hm, wszystko ok tylko u mnie nie było folderu z projektem w postaci drzewa. Dopiero jak utworzyłem nowy plik to coś takiego się pojawiło. Jak również nie było kolejnej zakładki Hierarchy. Też ja utworzyłem poprzez kliknięcie ppm na folder w Package Explorer i z rozwiniętego menu wybrałem Open Type Hierarchy. Poza tym wszystko się zgadza :)

Laik

Witam mam nadzieję, że ktoś tutaj spojrzy i odpowie mi na błache pytanie. "Niemniej jednak, nie powinno się od niego zaczynać przygody z programowaniem," W takim razie kiedy powinno się zacząć go używać?

Lolo

Ja bym proponował jak już ogarniesz podstawy Javy i będziesz wiedział co do czego trzeba użyć i jaką konstrukcję ma. W przypadku tego kursu bym sugerował np. gdy dojdziesz do zagadnień związanych z grafiką.

noname

Jak w Eclipse ustawić żeby otwarty zewnętrzny kod źródłowy pokazywał polskie znaczki ąężść gdy otwieram go poprzez use default location, zamiast tego mam w tych miejscach znaczek zapytania � Mogę pisać polskimi znaczkami gdy sam tworzę kod, problem pojawia się przy niektórych zewnetrznych kodach źródłowych, mam ustawione na UTF-8, brałem na ISO8859-1, ale zmiana kodowania tekstu nic nie daje. W czym może być problem?

projecty

Czy da się wyczyścić za jednym razem "package explorer" lub je wszystkie wyłączyć, bez usuwania pojedynczko projektów? Nazbierało mi się tam już ponad 100 aż się już w nich gubię.